پر شدن ۱۱ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان فارس

شیراز- معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس گفت: بیش از ۱۱ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان فارس پر شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد احمدی زاده ظهر شنبه در کارگروه حفظ منابع آبی استان فارس بیان کرد: تاکنون از مجموع چاه‌های غیر مجازی که در استان فارس وجود داشته ۱۱ هزار حلقه پر شده اما باید به این سوال پاسخ داد که چقدر از این چاه‌ها تاکنون دوباره احیا شده‌اند.

وی اضافه کرد: حریم پایین دست سد درود زن در استان فارس اراضی ملی است و برخی نسبت به تصرف این اراضی ملی اقدام کرده‌اند که تاکنون هیچ اقدام قانونی علیه آنان صورت نگرفته و برنامه‌ای نیز برای حفظ این زمین‌ها یا رفع تصرف آنها وجود نداشته است.

معاون استاندار فارس در مورد نقش فرمانداران نیز تاکید کرد: فرمانداران بر اساس وظیفه قانونی و حوزه اختیارات می‌توانند نسبت به ارائه گزارش اقدام کنند از این‌رو اگر در برخی از مناطق موضوعاتی مورد غفلت واقع شده است، باید نقش دیگر دستگاه‌ها نیز در این اقدام در نظر گرفته شود اما فرمانداران تمامی شهرستان‌ها این آمادگی را دارند تا در صورتی که دستگاه‌های مربوطه در راستای حفظ منابع آبی اقدامات قانونی خود را انجام دهند، فرمانداران نیز بر حسب قانون وظایف محوله را تمام و کمال انجام دهند.

احمدی زاده همچنین با اشاره به آمارهای کشوری گفت: در کشور بالغ بر ۹۰۰ هزار حلقه چاه وجود دارد که از این میزان بالغ بر ۴۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز است.

کارگروه‌هایی برای هیچ

مدیر کل محیط زیست استان فارس گفت: طی سال گذشته مقرر شده بود میزان کشت برنج کاهش یابد اما اکنون در استان کشت برنج از ۲۵ هزار هکتار به ۲۶ هزار هکتار رسیده که این امر نشان می‌دهد در کارگروه‌های حفظ منابع آب، هیچ رخداد مثبتی صورت نگرفته است.

حمید ظهرابی اضافه کرد: برخی از مسئولان سیاسی، انتظامی و فرمانداران در راستای حفظ منابع آبی موانعی ایجاد کرده‌اند که مانع از اجرای این طرح شده زیرا بایستی این افراد نیز در راستای حفظ منابع آبی استان و مبنای اقدامات انجام شده ارائه توضیحات کنند.

وی اضافه کرد: کرونا بهترین فرصت بود تا از این فرصت استفاده شود تا نسبت به رفع تصرف زمین‌های ملی یا پر کردن چاه‌های غیر مجاز استفاده شود اما با عدم برنامه ریزی از این فرصت استفاده نشد.

کد خبر 4937247

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =