ارگ عليشاهي، نماد ايستادگي تبريز فرو مي ريزد؟

شوراي شهر تبريز اين آمادگي را دارد تا در صورت تقاضاي رسمي اداره كل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي، بررسي در مورد ساخت و ساز در حريم ارگ عليشاهي را در دستور كار خود قرار دهد.


به گزارش خبرگزاري "مهر"، «كريم حسين زاده دلير» رييس شوراي شهر تبريز با بيان اين خبر به خبرگزاري ميراث فرهنگي گفت : «با وجود اين كه وضعيت فعلي حريم ارگ عليشاهي مربوط به تصيميم گيري هاي چند سال گذشته است و به شوراي شهر و شهرداري كنوني تبريز ارتباط چنداني ندارد، با اين حال، معتقديم كه در صورت اعلام نياز، شهرداري مي تواند به گونه اي وارد اين مساله شود.»
«حسين زاده» خاطرنشان كرد: «موافقت با ساخت مجموعه فرهنگي - مذهبي در حريم ارگ، به زبان استانداري عبدالعلي زاده (وزير كنوني مسكن) باز مي گردد كه در آن زمان به موجب توافق ايشان با مديريت مصلاي تبريز، شهرداري مجوز ساخت و ساز در اين محدوده را صادر كرد و اقداماتي كه تاكنون انجام گرفته، به لحاظ دارا بودن مجوز، صورت قانوني دارد. اكنون به نظر من، شكل ايجاد شده ميان هيات امناي مسجد ارگ و اداره كل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي ابتدا بايد ميان خود آنها و در صورت نياز در يك دادگاه صالحه حل و فصل شود و پس از آن، راه هاي ديگر را جستجو كرد.
صحبت هاي رييس شوراي شهر تبريز در حالي بيان مي شود كه قبلا دادگاه در پي شكايت اداره كل ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي، حكم را به نفع متوليان ساخت و ساز در حريم ارگ عليشاه صادر كرده است.
«حسين زاده» كه در معماري و شهرسازي تخصص دارد، همچنين تاكيد كرد: نظر شخصي من اين است كه هر چند اين كار مجوز قانوني دارد، ولي بناهاي تاريخي و باستاني به عنوان عنصري كه نماد فرهنگ و تمدن يك كشور به شمار مي روند بايد مورد تكريم قرار گيرند و حريم آنها تا جايي كه ممكن است دست نخورده باقي بماند تا به صورت يك يادگار بي نظير از گذشته، به آيندگان سپرده شود.
ارگ تبريز، يادگاري است به جاي مانده از مسجدي كه در نيمه نخست قرن هشتم هجري به دست تاج الدين عليشاه جيلان تبريزي، وزير «الجايتو» و «بهادرخان» از ايلخانان مغول ساخته شد. در دوره قاجار، صحن، محل زاويه و مدرسه عليشاه، به انبار غلات و مخزن مهمات قشون تبديل شد و حصاري كه بر گرد آن كشيده شد، آن را به ارگ مشهور ساخت. اين بنا در دوران هاي مختلف به ويژه در زمان جنگ هاي ايران و روس در عهد «فتحعلي شاه قاجار» و نيز در دوره استبداد صغير كه مشروطه خواهان و آزادي خواهان تبريز عليه حكومت مركزي «محمد علي شاه قاجار» مبارزه مي كردند، مورد هجوم و تخريب قرار گرفت، ولي هيچ گاه فرو نريخت و به گونه اي نماد روحيه مقاومت مردم تبريز در برابر تجاوزات محسوب مي شود.
اكنون سال هاست كه بنياد مصلاي تبريز و هيات امناي مسجد ارگ به دنبال ساخت مجموعه اي فرهنگي - مذهبي در حريم ارگ هستند و پيگيري ها و شكايات مسئولان ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي نيز تاكنون به جايي نرسيده است.

کد خبر 49408

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =