مجوزی برای برداشت آرتمیای دریاچه ارومیه صادر نشده است

ارومیه – مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر هیچ مجوزی برای برداشت آرتمیا ارومیانا دریاچه ارومیه صادر نشده است.

مهران نظری در گفتگو با خبرنگار با اشاره به شکوفایی آرتمیا در دریاچه ارومیه افزود: هم اکنون توده‌های عظیمی از سیست و بیوماس آرتمیا ارومیانا در دریاچه ارومیه مشاهده می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه، آرتمیا با تراکم بسیار بالا در دریاچه قابل مشاهده است و در حال حاضر هیچ گونه خطری این گونه منحصر بفرد را تهدید نمی‌کند.

نظری افزود: در حال حاضر هیچ گونه مجوزی برای برداشت آرتمیا ارومیانا از طرف سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده و هر گونه مجوز بر داشت صنعتی منوط به مطالعات ارزیابی ذخایر آرتمیا و ارزیابی ریسک برداشت و نهایتاً تصمیم شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان با هر گونه برداشت غیر مجاز سیست و بیوماس برخورد می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف احتمالی با متخلفین طبق ضوابط و مقررات زیست محیطی برخورد و به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

آرتمیا سخت‌پوست ریز و قرمزرنگی که در آب‌های لب‌شور و آب‌های خیلی شور زندگی می‌کند، ارزش اقتصادی بسیار بالای آن در دنیا از این موجود به‌عنوان یکی از گونه‌های جانوری بسیار ارزشمند ساخته است.

آرتمیا غذای اصلی میگو، ماهیان دریایی، ماهی‌های زینتی و ماهیان خاویاری در مرحله اولیه رشد است و در مرحله لارو یا همان نوزاد، این موجودات برای رشد به آرتمیا نیاز دارند به‌نحوی‌که اگر امروز آرتمیا از سیستم تغذیه آبزیان حذف شود، صنعت آبزی‌پروری با مشکل مواجه و از بین خواهد رفت.

آرتمیا ارومیه (ارومیانا) یکی از هفت گونه شناخته‌شده آرتمیای دوجنسی در جهان بوده و ارزش غذایی آن در حد مطلوب و دارای بیش از ۵۲ درصد پروتئین و ۴ درصد چربی است و ترکیب و میزان اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب آن در حدی است که نیازهای آبزیان آب‌های شیرین را به‌طور کامل برآورده می‌سازد.

کد خبر 4940940

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =