عملکرد بودجه‌ای کرمان نسبت به استان‌های دیگر رشد ۲ برابری دارد

کرمان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: به لحاظ پیگیری عملکرد استان در بودجه ۹۹ قابل قبول است و در این حوزه بیش از دو برابر متوسط استان‌های دیگر رشد داشته ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر رودری عصر شنبه در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه مهمترین بخش در بودجه ۹۹ ارائه ظرفیت‌های قانونی است، بیان داشت: بودجه یکی از برنامه‌های سالانه دولت است که نقش مهمی بر عهده دارد.

وی با اشاره به نقش کارکردهای بودجه‌ای و تقسیم‌بندی آن به دو دسته اصلی افزود: با توجه به اینکه منابع کشور محدود است بحث اولویت‌گذاری و سیاست‌گذاری برای بودجه باید مورد توجه قرار گیرد و مشخص شود هر ریال از بودجه به چه بخش‌هایی (آب، راه، بهداشت و…) اختصاص دهیم که هر یک نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: برنامه‌ریزی در خصوص بودجه در استان انجام شده ضمن اینکه ما ۱۰ مورد مهم بودجه‌ای داریم که در ۲۸ فصل با بیش از ۹۰ برنامه و اولویت تعریف و طبقه‌بندی شده است.

رودری با اشاره به کارکرد و نقش دوم بودجه تصریح کرد: کارکرد دوم نقش علامت‌دهی بودجه به کارگزاران، سیاسیون، مردم و سرمایه‌گذاران است تا معلوم شود دولت به دنبال چه اولویت‌هایی است تا جهت‌گیری در خصوص بودجه آن سال مشخص شود.

وی گفت: بودجه تنها پول و اعتبار نیست بلکه ظرفیت‌های بسیاری در بودجه مورد تاکید قرار دارد که دارای تبصره‌هایی است و هر کدام از آن‌ها نشان‌دهنده ظرفیت‌های مالی و اقتصادی استان است.

رودری یادآور شد: سه بخش اصلی بودجه شامل درآمد، هزینه و تملک دارایی است ضمن اینکه در یک اقتصاد سالم باید درآمدهای جامعه جوابگوی هزینه‌ها باشد که در تاریخ برنامه برای بودجه ریزی کشور ما نفت همیشه جایگاهی خاص داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در بخش دیگر از سخنان خود به بودجه امسال کشور اشاره کرد و ابراز داشت: کل بودجه عمومی دولت حدود ۶۴۹.۸ هزار میلیارد تومان است که از این مبلغ ۵۷۱ هزار میلیارد تومان آن عمومی و ۷۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر متعلق به درآمدهای اختصاصی است.

وی ادامه داد: از طریق درآمدها باید ۲۸۸.۸ میلیارد تومان تأمین شود همچنین مالیات اصلی‌ترین نقش را ایفا می‌کند ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از محل مالیات‌ها ۲۰۴.۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که شاهد رشد ۱۹ درصدی در این بخش هستیم.

رودری گفت: درآمدهای حاصل از مالکیت دولت ۴۱ میلیارد تومان است ضمن اینکه قریب به ۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور از نفت است و حدود ۵۰ میلیارد تومان نیز از محل فروش اموال منقول و غیر منقول تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در بودجه سال جاری از محل واگذاری طرح‌ها هزار میلیارد تومان کسب شود ضمن اینکه هر چه این منابع محقق نشوند عدم تخصیص در مصارف را خواهیم داشت.

رودری با بیان اینکه بیش از ۶۷ درصد بودجه صرف امور هزینه‌ای از جمله حقوق، امور رفاهی و … می‌شود، یادآور شد: عدد تملک بودجه عمرانی قریب به ۱۴ درصد کل بودجه کشور است ضمن اینکه تملک دارایی مالی بخش دیگر آن است همچنین ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به اسناد دوره‌های گذشته می‌باشد که باید برگردانده شوند.

وی به اعتبارات استان در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: سال گذشته در مجموع سرفصل‌های استانی، نفت و … حدود ۶۱۰ میلیارد تومان اعتبار داشتیم همچنین در سال جاری ۶۷۰ میلیارد تومان داریم که نشان‌دهنده افزایش ۹.۸ درصدی است ضمن اینکه متوسط رشد بودجه استان‌های دیگر ۲.۳ درصد است.

رودری گفت: به لحاظ پیگیری عملکرد استان در بودجه ۹۹ قابل قبول است و در این حوزه بیش از دو برابر متوسط استان‌های دیگر رشد داشتیم ضمن اینکه سال ۹۸ گذشته ۵.۸ درصد بودجه کل کشور در اختیار استان قرار داشت و امسال این رقم به ۵.۹ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری بودجه هزینه‌ای استان ۱۲.۳ درصد است، گفت: امسال بودجه هزینه‌ای استان‌های دیگر رشد ۱۲.۲ درصدی داشته در حالی که استان کرمان طی پنج سال گذشته رقم افزایشی در سهم بودجه کشور داشته است.

رودری اظهار کرد: در سال گذشته قریب به سه هزار میلیارد تومان درآمدهای مربوط به حوزه مالیاتی استان مصوب شده بود که در این راستا بیش از هزار میلیارد تومان مازاد درآمد داشتیم که شاهد افزایش بیش از ۹۷ درصدی مصوب بودیم در شرایطی که رشد استان‌های دیگر کشور تنها ۳۱ درصد بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با بیان اینکه آمار مالیاتی استان کرمان نسبت به استان‌های دیگر جای نگرانی دارد، گفت: معتقدم شاید این آمار نشان‌دهنده فشار بالای مالیاتی بر استان است یا اینکه در استان‌های دیگر مالیات کم دریافت می‌شود که به نظام سازمان مالیاتی کشور برمی‌گردد.

وی افزود: با پیگیری‌های استان سازمان برنامه و بودجه کشور طرح ظرفیت سنجی مالیاتی استان‌ها را به استان کرمان ابلاغ کرده تا پس از بررسی مشخص شود جایگاه ما و سایر استان‌ها در مالیات کجا باشد.

کد خبر 4942690

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =