ممنوعیت قلیان محدود به دوران کرونا نیست

قزوین- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: ممنوعیت قلیان به عنوان دروازه ورود به اعتیاد، محدود به دوران کرونا نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد قاسمی روز دوشنبه در دومین نشست کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی که در سالن جلسات دادسرای قزوین برگزار شد، اظهار کرد: مباحث اجتماعی بخصوص آسیب‌ها و تهدیداتی که خانواده‌ها و اقشار مختلف جامعه با آن درگیر هستند، نیازمند ارائه راهکارهای علمی، عملی، کارشناسی و بسیاری از این آسیب‌ها به دلیل فرهنگ سازی ناصحیح در جامعه است و صرفاً برخورد سلبی و قهری راهگشا نخواهد بود و گاهاً اثرات سو نیز بر جای خواهد گذاشت و ضروری است، تمامی دستگاه‌ها و نهادها با نگاه پیشگیرانه در جهت کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی به میدان بیایند و تحقق این امر مهم در گرو مشارکت اجتماعی است.

وی در خصوص پیشگیری از حریق اراضی ملی و منابع طبیعی افزود: اراضی ملی و منابع طبیعی جز سرمایه‌های ملی و امانتی الهی در اختیار مردم است و همه موکلف به صیانت و حراست از آن هستیم و کوچک‌ترین غفلت، سهل انگاری و خطای انسانی می‌تواند به وقوع حوادث ناگوار منجر شده و خسارت‌های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد سازد.

دادستان مرکز استان قزوین با بیان اینکه غفلت و خطاهای انسانی مهمترین دلیل آتش سوزی‌های اخیر است، بیان داشت: فرهنگ سازی به عنوان مهمترین مؤلفه پیشگیری از قوع آتش سوزی در عرصه‌های ملی و منابع طبیعی است و نقش مردم و جوامع محلی بسیار اساسی است و همچنین سازمان‌های مردم نهاد باید نسبت به فرهنگ سازی صحبح در این خصوص اقدام کنند و بدون شک آموزش، آگاهی رسانی و مشارکت دستگاه‌ها و رعایت نکات ایمنی راهگشا خواهد بود.

محمد قاسمی تاکید کرد: برخی از این حریق‌ها ناشی از سهل انگاری و بی احتیاطی مردم است که گاهاً از املاک خصوصی و مستثنیات آنها به اراضی ملی سرایت می‌کند و سپس به دلیل صعب العبور بودن و عدم دسترسی در برخی مناطق، مهار آن با مشکل مواجه می‌شود و بخش اعظمی از این سرمایه ملی از بین می‌رود.

این مقام قضائی استان بیان کرد: براساس قانون آتش افروزی عمدی در اراضی ملی و منابع طبیعی جرم انگاری شده و در مواردی تا ۱۰ سال حبس را نیز در پی خواهد داشت و همچنین آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی ممنوع است و دستگاه‌های متولی از جمله جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و نیروی انتظامی در صورت مشاهده این موارد، مسببین را شناسایی و با تشکیل پرونده به مراجع قضائی معرفی کنند و برخورد دستگاه قضائی با این افراد سخت و بدون اغماض خواهد بود.

وی در خصوص اقدامات مقابله‌ای با قاچاق دام و گندم گفت: قاچاق و خروج بدون ضابطه دام و برخی اقلام کشاورزی از کشور، یکی از برنامه‌های دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد داخلی و معیشت مردم، طی سال‌های گذشته بود که بحمدالله با ورود به موقع دستگاه‌های نظارتی در تمامی استان‌ها، از این نقشه شوم دشمن نیز جلوگیری شد، اما اقدامات پیشگیرانه انجام شده کافی نیست و هنوز برخی اخبار از قاچاق دام و کالاهای استراتژیک کشاورزی بخصوص گندم واصل می‌شود و همین موضوع امنیت غذایی شهروندان را تهدید می‌کند که ضروری است نظارت‌های دستگاه‌های متولی تشدید شود.

دادستان قزوین اظهار داشت: هر نوع حمل و نقل دام و گندم باید مستندسازی، شناسنامه دار و با مجوز دستگاه‌های مربوطه از جمله سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی انجام شود و محموله‌های حمل باید کنترل و مبدا و مقصد آنها مشخص شود و خروج بدون مجوز، از مصادیق قاچاق خواهد بود و بر اساس قانون با تشکیل پرونده قضائی با متخلفان برخورد خواهد شد.

قاسمی در ادامه تصریح کرد: گاهاً گندم به صورت آرد قاچاق می‌شود و باید برای همه ابعاد این مساله برنامه ریزی کنیم و در حوزه دام نیز باید سامانه‌های تعریف شده را فعال کنیم چون از این طریق بسیاری از هزینه‌ها کاهش می‌یابد و برای ارتقای سلامت شهروندان و تنظیم میزان عرضه دام در سطح استان و کشور نیز مؤثر خواهد بود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآور شد: خرید و فروش دام و گندم خارج از شبکه توزیع، موجب نابسامانی در بازار می‌شود و تبعات متعددی را درپی دارد که لازم است با راه اندازی گشت‌های مشترک با مشارکت دستگاه‌های متولی از جمله دادستانی، تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی، اقدامات کنترلی و نظارتی تشدید شود تا فضا برای فعالیت قاچاقچیان این کالاهای اساسی ناامن شود.

این مقام قضائی استان به معضل سگ گردانی در جامعه اشاره و بیان داشت: سگ گردانی نوعی الگوبرداری سطحی از زندگی غربی و این پدیده یک معضل نوظهور در جامعه است و به دلیل نداشتن فرهنگ سازی مناسب، در حال تبدیل شدن به امری مرسوم است و حضور این سگ گردانان در خیابان‌ها، بوستان‌ها و اماکن عمومی موجب سلب آسایش عمومی و امنیت روانی شهروندان می‌شود و برخورد با این معضل از مطالبات جدی مردم است.

قاسمی همچنین گفت: ارائه آموزش در خصوص مخاطرات نگهداری سگ بر برخورد قهری مقدم است و از فرهنگ سازی برای جلوگیری از این پدیده نوظهور غفلت شده و باید اقدامات پیشگیرانه، اطلاع رسانی و آگاه سازی در این خصوص از سوی دستگاه‌های متولی امر فرهنگ، صداوسیما و رسانه‌ها برنامه ریزی و اجرایی شود.

وی افزود: سگ‌ها در صورتی که موجب هراس و گزیدگی شهروندان و موجب صدمه و آسیب دیدگی افراد شوند، صاحب آن بر اساس قانون به پرداخت دیه محکوم خواهد شد، از این رو سگ گردانی در اماکن عمومی ممنوع است و نیروی انتظامی مکلف است در صورت مشاهده، نسبت به این موضوع ابتدا با تذکر، سپس اخذ تعهد و در نهایت معرفی فرد خاطی به مراجع قضائی اقدام کند.

دادستان قزوین در ادامه اظهار داشت: بحث ساماندهی سگ‌های ولگرد نیز که امروزه در بسیاری از معابر شهری مشاهده می‌شوند باید در کارگروه مربوطه بررسی و تمهیدات لازم اندیشیده شود و در این خصوص، اولویت اصلی سلامت شهروندان است ولی باید حقوق حیوانات را نیز رعایت کنیم و از راهکارهای موجود و ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای سلامت جامعه و شهروندان استفاده کنیم.

قاسمی در خصوص عرضه قلیان در اماکن عمومی گفت: امروزه دروازه ورود به اعتیاد قلیان است که آسیب‌های زیادی نیز دارد و ممنوعیت عرضه قلیان در قزوین محدود به دوران کرونا نیست و یک دستورالعمل اساسی در این زمینه داریم که دستگاه قضائی استان با جدیت آن را در سال جاری دنبال خواهد کرد.

وی افزود: در شیوع بیماری کرونا نیز بررسی‌ها نشان داد که یکی از راه‌های انتشار این بیماری، قلیان است و یک برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای مقابله با آن در دادستانی در حال اجرا است و در سال جاری با جدیت این طرح را پیگیری می‌کنیم و قاطعانه با متخلفان برخورد و از فعالیت صنوف متخلف نیز جلوگیری خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: هدف دستگاه قضائی از اجرای این طرح، پیشگیری از آسیب‌های بعدی است که خانواده و افراد جامعه را درگیر خواهد کرد و بهداشت و سلامت عمومی را به مخاطره می‌اندازد و باید دستگاه‌های نظارتی بخصوص دادستانی، نیروی انتظامی، سازمان صمت، مرکز بهداشت، تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف با تشکیل گشت‌های مشترک از فعالیت صنوف متخلف جلوگیری کنند.

کد خبر 4944495

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =