واریز مطالبات معوقه سهم دولت به حساب اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان

شیراز- نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس، گفت:بیش از ۳۶۱ میلیار تومان از مطالبات معوقه سهم دولت در صندوق ذخیره فرهنگیان دریافت شده که به زودی به حساب فرهنگیان واریز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، مجید حق نگهدار با بیان اینکه امروز صندوق ذخیره فرهنگیان در شرایط و جایگاه بسیار خوبی قرار دارد گفت: این شرایط به گونه‌ای است که اگر همکار فرهنگی ما از ابتدای استخدام با حقوقی معادل یک میلیون تومان با پرداخت حق عضویت ۵ درصد به عضویت صندوق در آمده باشد در پایان ۳۰ سال خدمت خود با محاسبه ۵ درصد سهم دولت و سهم الشرکه عضو و سود حاصل از سرمایه گذاری‌های صندوق، قریب به بیش از یک میلیارد و صد میلیون تومان دریافتی دارد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس گفت: طرح ایجاد یک صندوق با هدف کمک به امر معیشت فرهنگیان، به خصوص در دوران بازنشستگی در حوزه آموزش و پرورش، در سال ۱۳۷۳ پیشنهاد گردید که پس از تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی به استناد تبصره ۶۳ قانون برنامه توسعه دوم کشور، این صندوق در خرداد ماه ۱۳۷۴ تأسیس و فعالیت اجرایی خود را آغاز نمود.

حق نگهدار افزود: طبق این تبصره قانونی، تمامی فرهنگیان می‌توانند ماهیانه تا سقف ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز نموده و دولت نیز مکلف است معادل همان مبلغ را از منابع بودجه‌ای در بودجه سالانه تصویب و به حساب اعضا وارد کند.

وی گفت: خوشبختانه تاکنون وزارت آموزش و پرورش توانسته است با ایجاد این صندوق گام‌های مؤثری را در زمینه کمک به بهتر شدن معیشت و رفاه فرهنگیان بویژه در سال‌های اخیر و بالاخص سال مالی گذشته بردارد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس گفت: این صندوق طی سال‌های اخیر، علی رغم مشکلات مالی کشور که ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکاست، توانسته شرایط بسیار خوبی داشته باشد، به نحوی که با سرمایه گذاری‌هایی که در بخش پتروشیمی همچون مجتمع‌های پتروشیمی مروارید، پارس خاورمیانه، کیان و … در عسلویه و کنگان، سیراف داشته است و همچنین با خرید بیش از ۵۱ درصد سهام انرژی سپهر و سود حاصل از این سرمایه گذاری ها، در ۳ سال اخیر رشد سود دو برابری را تجربه کند.

وی با اشاره به اینکه در سال منتهی به شهریور ۱۳۹۶ سود حاصل از سرمایه گذاری‌های صندوق قریب به ۲۸۰ میلیارد تومان بوده است گفت: با اقدامات انجام شده این سود در سال منتهی به شهریور ۱۳۹۷ بالغ بر ۶۲۰ میلیارد تومان و در سال مالی منتهی به شهریور ۱۳۹۸ بالغ بر ۱,۱۰۰ میلیارد تومان سود حاصل فعالیت‌های این صندوق بوده است و پیش بینی می‌گردد سود منتهی به شهریور ۹۹ نیز برابر ۲,۱۰۰ میلیارد تومان شود.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس همچنین گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر ۷ مجتمع پتروشیمی شروع به کار یا در دست اجرا هستند پیش بینی می‌شود در پایان برنامه سال ۱۴۰۲ سود حاصل از این مجتمع‌های پتروشیمی به قریب به ۵ هزار میلیارد تومان برسد.

حق نگهدار یادآور شد: خوشبختانه با توجه برنامه اقدامات انجام گرفته و شفافیت ایجاد شده، خیلی از شرکت‌های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان وارد بورس شده اند که با توجه به عملکرد بورس می‌توان آینده درخشانی را برای صندوق پیش بینی کرد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس افزود: احیای بخشی از مطالبات معوقه سهم دولت که طبق ماده ۸۵ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی، دولت موظف است سهم خود را تا ۵ درصد به صندوق واریز نماید نیز یکی از تلاش‌های صندوق در راستای تأمین مطالبات معوقه فرهنگیان بوده که تا کنون بیش از ۳۶۱ میلیار تومان از مطالبات معوقه سهم دولت تأمین شده که به زودی به حساب فرهنگیان محترم منظور خواهد شد.

وی در تشریح خدمات ارائه شده توسط صندوق ذخیره به فرهنگیان عضو این صندوق نیز گفت: از جمله این خدمات می‌توان به فروش لوازم خانگی و خودرو در قالب لیزینگ با وام کم بهره، ارائه تسهیلات سفر و گردشگری با وام‌هایی با کارمزد پایین، همچنین ارائه انواع بیمه نامه‌ها به صورت اقساط توسط بیمه معلم اشاره کرد.

وی تاکید کرد: فرهنگیان با اعتمادی که نسبت به همکاران خود در وزارت آموزش و پرورش و آموزش و پرورش استان و همچنین صندوق ذخیره فرهنگیان دارند، با عضویت در صندوق ذخیره یا افزایش حق عضویت خود می‌توانند از سود بیشتری بهره مند شوند.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس گفت: اخیراً مجتمع پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه از شرکت‌های تابعه هلدینگ پترو فرهنگ، با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول در عسلویه به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه مجتمع پتروشیمی فوق سالیانه بیش از ۳ میلیون دلار و پتروشیمی مروارید نیز ۷/۱ میلیون دلار فروش دارد. " افزود: این پروژه در سال گذشته طبق برنامه زمانبندی استاندارد شده با بیش از ۱۴ میلیون نفرساعت کار، بدون هیچ حادثه‌ای برای کارگران و کارکنان با سرمایه گذاری ۲۸ میلیارد یوان و ۱۰ هزار میلیارد ریال به مدار تولید وارد شده و به بهره برداری رسیده است که می‌تواند سود سرشاری را به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز نماید.

حق نگهدار گفت: خوشبختانه علی رغم تحریم‌هایی که بر کشور وارد شده، صندوق ذخیره فرهنگیان توانسته با صادرات پتروشیمی و گازهای تولیدی از مجتمع‌های بزرگ خود به تمام نقاط دنیا، سود مالی مناسبی را کسب نماید که منافع حاصل از آن به حساب فرهنگیان منظور خواهد شد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس گفت: این صندوق همچنین با حضور در بازارهای صنایع و حوزه‌های اقتصادی و مالی جدید همچون صنایع نیروگاهی به ویژه انرژی‌های تجدید پذیر و نیروگاه‌های خورشیدی، تأسیس شرکت هواپیمایی اروان به منظور سود آوری و ارائه خدمات گردشگری و مسافرتی ارزان و مناسب به مشتریان، سعی نموده تا شرایط بهتری را برای کسب سود بیشتر توسط اعضا فراهم نماید.

وی با اشاره به ثبت شرکت هواپیمایی اروان در شیراز، گفت: ثبت این شرکت در شیراز قطعاً شرایطی را فراهم می‌نماید تا کارکنان آن از بین افراد بومی استان باشند که این خود یک موفقیت ارزشمند برای فرهنگیان فارس محسوب می‌گردد.

حق نگهدار در خصوص فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای فعالیت‌های حوزه ساخت و ساز و مسکن نیز گفت: در این زمینه فعالیت‌هایی در سطح استان شروع شده از جمله پروژه‌ای با ۴۵۳ واحد آپارتمانی یک تا سه خوابه که عملیات اجرایی آن شروع شده و امیدواریم که به زودی این واحدهای مسکونی در اختیار اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان استان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۴ درصد از موجودی صندوق حاصل از سود فعالیت‌های اقتصادی می‌باشد و مابقی آن سهم همکاران فرهنگی و سهم دولت را به خود اختصاص می‌دهد گفت: با توجه به اینکه رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر محترم آموزش و پرورش هستند و طبیعی است که ایشان در مقابل مجلس و فرهنگیان پاسخگو هستند، لذا می‌توان گفت مطمئن‌ترین جای سرمایه گذاری برای همکاران فرهنگی می‌تواند عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان باشد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان فارس با اشاره به اینکه تقریباً ۷۳ در صد از فرهنگیان ۱۲/۱ را به حساب صندوق واریز می‌نمایند گفت: علی رغم اینکه به استناد تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه و تبصره ۸۵ قانون برنامه ششم توسعه، فرهنگیان می‌توانند حداقل ۳ درصد و حداکثر ۵ درصد از حقوق و مزایای خود را به صندوق اختصاص دهند، لذا از فرهنگیان عزیز درخواست می‌کنیم برای بهره مندی از سود سرشار فعالیت‌های اقتصادی صندوق و سهم دولت، حتماً با مراجعه به کارشناسی تعاون ادارات مربوطه و یا از طریق سامانه eform فرهنگیان به شماره ۲۷۴۶ نسبت به افزایش حق عضویت خود تا ۵ درصد اقدام نمایند.

وی یادآور شد: اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان تا زمانی که در عضویت این صندوق تا پایان خدمت خود بمانند، از مزایای سهم دولت و سود سهم دولت و همچنین مزایای سود سرمایه گذاری و حق عضویت خود بهره مند هستند و هنگام بازنشستگی، از کار افتادگی و یا بازخریدی سهم الشرکه آنها به حسابشان واریز و در صورت فوت نیز به وراث آنها مسترد می‌گردد.

حق نگهدار گفت: اگر اعضا در طول خدمت، از عضویت در این صندوق انصراف بدهند، سهم دولت و سود سهم دولت به آنها تعلق نخواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هم اکنون افرادی که نزدیک ۳ میلیون تومان حق عضویت پرداخته اند هنگام بازنشستگی مبلغی بیش از ۲۵ میلیون تومان دریافت می‌دارند، گفت: این مبلغ در صورتی است که این افراد معادل ۱۲/۱ درصد از حقوقشان را به عنوان حق عضویت پرداخت کرده اند که اگر این حق عضویت را به ۵ درصد رسانده بودند، مبلغ دریافتی شأن به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسید و این روند سود دهی در سال‌های آتی به مراتب بیشتر از سال‌های گذشته خواهد بود.

کد خبر 4947000

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 6 =

  نظرات

  • اسماعیل اکبری IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   0 0
   پس چرا بازنشستگان ۹۸ حداکثر ۱۳ تومان گرفته اند آن هم با توجه به اینکه مبلغ پرداختی بیش از سه تومان بوده است
  • اسماعیل اکبری IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
   0 0
   ذخیره من در سال ۹۸ بیش از سه تومان بوده فقط ۱۳ تومان گرفته ام لطفا پیگیری کنید
  • یداله نظری IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
   0 0
   با سلام و آرزوی توفیق عده زیادی از بازنشستگان از روز اول تاسیس صندوق ذخیره یعنی سال 1374عضو اند اما متاسفانه پس از بازنشستگی و تسویه حساب ارزش افزوده املاک و اموال خریداری شده در تسویه حساب محاسبه نمی شود
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
   0 0
   از ترس انصراف فرهنگیان از صندوق باغ سبز نشون میدن چون جواب گوی مطالبات فرهنگیان نیستند ومیخواهن با این تبلیغ سرمایه معلمان بدبخت را در بازار کار قرار بدن سود چند برابر را خودشون بخورن و چند غازی هم به معلم بدهند از انصراف فرهنگیان از صندوق می‌ترسند