روند خود اصلاحی در قوه قضائیه امید آفرین است

در جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان تاکید شد: روند خود اصلاحی در قوه قضائیه امید آفرین است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان، به صورت مجازی و با ریاست دبیر کل حزب با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری برگزار شد.

مرور اخبار مهم هفته گذشته و بحث و بررسی پیرامون «شفافیت آرای نمایندگان»، «مبارزه با فساد در درون دستگاه قضائی» و «بخشنامه جرایم سیاسی رئیس قوه قضائیه» از جمله موارد بررسی شده در جلسه شورای سیاست‌گذاری بود.

در ابتدای این جلسه طرح «شفافیت آرای نمایندگان» مجلس یازدهم مورد واکاوی قرار گرفت. اعضای شورای سیاست‌گذاری تأکید کردند: با وجود ضعف‌هایی همچون شفاف نبودن رأی علنی در انتخاب اشخاص (رأی اعتماد و استیضاح وزا و…)، حقوق و مزایا، هدایا، اموال و دارایی‌ها، با این حال همچنان این طرح می‌تواند گام ابتدایی خوبی برای شفاف شدن عملکرد مجلس شورای اسلامی در آینده باشد. مبارزه با فساد درگرو ایجاد شفافیت ساختاری است و شفافیت در نهاد قانون‌گذار که قوانین اداره جامعه را تدوین می‌کند، اهمیت بالایی دارد. رأی نمایندگان مجلس که شفاف شود، گامی مهم برای پاسخ‌گویی، اصلاحات و شفافیت و عقلانی کردن رفتار سیاسی نمایندگان است. مجلس دهم در بحث شفافیت مردود شد و انتظار می‌رود مجلس یازدهم رأی قاطع به شفافیت رأی نمایندگان دهد.

در ادامه این جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه تأکید شد: روند خود اصلاحی قوه قضائیه و تأکید حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در مبارزه با فساد در درون دستگاه قضائی و پیگیری فساد قضات، قابل تقدیر است و انتظار می‌رود این روند با قدرت ادامه پیدا کند. پالایش و مبارزه درون‌سازمانی با فساد در قوه قضائیه به بهبود اعتماد عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی منتهی خواهد شد. همچنین انتظار می‌رود مسئولینی که ذیل حیطه مسئولیت آن‌ها این تخلفات صورت گرفته به افکار عمومی پاسخگو باشند.

بررسی صدور بخشنامه «لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم سیاسی» توسط رئیس دستگاه قضا از دیگر مباحث این جلسه بود و طی آن تأکید شد: این بخشنامه گامی روبه جلو است؛ اما از نظر قضائی نمی‌تواند ضعف‌های متعدد قانون جرم سیاسی را جبران کند. محتوای قانون جرم سیاسی نیاز به اصلاح و بازنگری دارد. انتظار می‌رود با همکاری قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و دولت قانون جرم سیاسی مورد اصلاح اساسی قرار گیرد و به یک قانون کارآمد تبدیل شود. حزب ندای ایرانیان ضمن تلاش به منظور اصلاح قانون جرم سیاسی، اجرای کامل بخشنامه «لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرایم سیاسی» و وعده برگزاری دادگاه علنی متهمان سیاسی با حضور هیئت‌منصفه را پیگیری خواهد کرد.

در انتهای این جلسه، کاهش سرعت اینترنت و اختلال در دسترسی به آن مورد انتقاد اعضای شورای سیاست‌گذاری قرار گرفت. در این جلسه تأکید شد: با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور که جلسات به شکلی مجازی برگزار می‌شود، مشکل کیفیت و سرعت پایین اینترنت یکی از موانع برگزاری موفق جلسات مجازی در بحران کرونا است که انتظار می‌رود مسئولین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارتقای کیفیت اینترنت چاره‌اندیشی کنند.

کد خبر 4947198

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha