اولين هم انديشي موسسات فرهنگي تبليغي و دفاع مقدس امروز با سخنان دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام آغاز شد.

گروه دفاع مقدس خبرگزاري مهر :  اين مراسم  با تلاوت آياتي از قرآن مجيد و نواختن سرود جمهوري اسلامي ايران توسط گروه موزيك ارتش جمهوري اسلامي ايران آغاز شد . سپس سردار افشاربه عنوان اولين سخنران جلسه ، ضمن خير مقدم به ميهمانان و خبرنگاران ،  اظهار داشت :" فرهنگ عمومي تحت تأثير عوامل مختلفي است كه بايد شناسايي شود و سپس راههاي نفوذ به اين فرهنگ را جهت رسيدن به اهداف متعالي پيدا نموده و پس از سازماندهي به كار گرفت . يكي از اين عوامل كه نقش تعيين كننده اي در فرهنگ عمومي يك جامعه دارد تبليغات است . بايد  دانست كه  تبليغ شغل انبياست و مبلغان هر جامعه اي خصوصا جامعه ما بايد بتوانند چنين رسالتي را بر دوش خود احساس كرده و آن را حفظ نمايند .  "

وي سپس با اشاره به عملكرد و رسالت بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس گفت :" تاكنون بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس كوشيده است تا با  كارشناسي عميق همه عرصه هاي فرهنگي راارزيابي كرده  ودر كنار اين كارشناسي ها همه دست اندركاران فرهنگي كشور كه در زمينه فرهنگ ناب دفاع مقدس فعاليت مي كنند را شناسايي كند . ما مي توانيم ادعا كنيم كه در همه بخشهاي فرهنگي در سطح كشور ظرفيت سازي كرده ايم . حال نوبت ارگانهاست كه با سرمايه گذاري از اين ظرفيتها بهره برداري كنند . "

سردار افشار با تبيين جايگاه نهادهاي فرهنگي و اجتماعي گوناگون در عرصه اجتماع افزود:" متأسفانه بعد از انحلال معاونت پرورشي در آموزش و پرورش ، در اين نهاد حساس و تعيين كننده دچار انفعال شديم . از طرفي خانواده ها كه منشأ بسياري از هنجارها و ناهنجاري ها در اجتماع هستند ، در اين زمينه آگاهي چنداني ندارند . ما تصميم گرفتيم با بهره گيري از شيوه هاي نو و سازنده در نهادها و مؤسسات مختلف فرهنگي تبليغي در اين راه گامهاي تازه اي برداريم . در اين جهتسعي كرديم  از جلوه هاي گوناگون تبليغاتي مانند تبليغات شهري در زمينه هاي گوناگون و متنوع مانند اماكن عمومي ، تابلوهاي تبليغاتي شهري ، پوشش و البسه مصرفي و ديگر جلوه هاي تبليغاتي بهره ببريم . "

رئيس بنياد حفظ و نشر ارزشهاي دفاع مقدس سپس با اشاره به اهداف اين هم انديشي تصريح كرد :" امروز معلوم شده است كه تبليغات غير مستقيم و فراگير تأثير به مراتب بيشتري نسبت به تبليغات مستقيم با مخاطبان خاص دارد . ما هم مصمم هستيم تا همه مؤسسات تبليغي و كارشناسان اين حرفه را گرد هم بياوريم تا راهبردهاي مختلف  براي ورود به عرصه فرهنگ دفاع مقدس را از اين منظر بررسي كنيم . " وي در پايان با اشاره به برنامه هاي مختلف اين هم انديشي از جمله سخنرانيهاي تخصصي ، كارگاههاي آموزشي و برپايي نمايشگاه اظهار اميدواري كرد كه اين هم انديشي بتواند آغازي مناسب براي حركتهاي بعدي باشد .

سخنران بعدي اين مراسم دكتر محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلح نظام بود . وي ابتدا با تسليت به مناسبت حادثه بم و تبريك ميلاد حضرت علي بن موسي الرضا ( عليه السلام )  ابراز داشت :" ارزشهاي دفاع مقدس و ارزشهاي دوران انقلاب اسلامي ارتباطي تنگاتنگ و نزديك به هم دارند . دفاع مقدس كه همواره با دستاوردهاي بزرگي همراه بوده است به نوعي ميدانگاه ارزشهاي انقلاب به شمار مي رود . به تعبير ديگر ارزشهاي انقلاب در دوران اوج اين حماسه كاشته شد و در دوران دفاع مقدس به بار نشست و تكامل پيدا كرد . البته اين همراهي و نزديكي معلول دو علت است ، يكي اين كه عوامل تأثير گذار هر دو جريان تقريبا افراد و تشكلهاي مشتركي بودند ، و دوم اين كه فاصله كوتاهي بين اين دو حادثه تاريخي وجود دارد . در پي اين دو حادثه بود كه بستري پيدا شد و عرصه اي به وجود آمد تا يك فرهنگ بزرگ ملي و اسلامي خلق شود و ملت ايران فرصت يافت تا يك بار ديگر تمام قد در ستيز فرهنگي با غرب تولد پيدا كند و هويت خود را بيابد . اما اين هويت بدست آمده مثل همه هويتهاي ديگر نيازمند بازتوليد و تكامل بيشتر در نسلهاي بعدي است . "

وي در ادامه با اشاره به لزوم بازتوليد و تكامل اين هويت تأكيد كرد :" اين هويت اگر بازتوليد نشود و اگر با توجه به شرايط جديد تكامل  پيدا نكند ، به تحجر گراييده مي شود و اين نوآوري و بازتوليد است كه موجب زنده بودن و حيات اين هويت در نسلهاي بعدي مي گردد . براي رسيدن به اين هدف يعني بازتوليد و تكامل هويت دو عنصر هنر و تبليغات عوامل مؤثري هستند كه مي توانند اين راه را به طور صحيح بپيمايند . مي توان گفت تبليغات عامترين و گسترده ترين ابزاري است كه در دسترس همگان است و مي تواند به نحو بسيار مطلوبي فرهنگ دفاع مقدس را به جامعه منتقل كند . "

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنانش در مورد نياز جامعه امروز به فرهنگ دفاع مقدس افزود :" ما از دو جهت به اين فرهنگ نياز داريم . اول اين كه دفاع مقدس باشكوهترين جلوه هاي حيات انساني و بلند ترين قله هاي رفيع كمال را براي انسانها و جامعه ترسيم مي كند و ما مي توانيم از اين ابزار قوي استفاده كنيم و انسانها را براي رسيدن به آن قله ها تشويق نماييم . دوم دفاع مقدس به ما فرهنگ مقاومت در بحرانها و همچنين راه عبور موفقيت آميز از اين بحرانها را مي آموزد . بايد در نظر داشته باشيم كه همه ملتها حتي در كشورهاي صنعتي و پيشرفته با بحرانهاي گوناگوني درگير هستند ، كه براي عبور از اين بحرانها به فرهنگ مقاومت نياز دارند . ما در دفاع مقدس با هزينه كردن ميلياردها سرمايه به اين فرهنگ دست يافته ايم كه نبايد به سادگي آن را از دست بدهيم . آخرين صحنه اي كه ما شاهد آزمايش اين فرهنگ بوديم برخورد ملت با زلزله بم بود . همه ديدند كه كساني و سازمانهايي موفق تر بودند كه به فرهنگ دفاع مقدس متكي بودند ."

وي سپس با برشمردن انواع سرمايه هاي در اختيار هر جامعه اظهار داشت:" سرمايه مالي ( پولي ) و سرمايه فيزيكي ( مانند صنعت ) و سرمايه انساني ( مهارت و تخصص ) براي دوام و پيشرفت يك جامعه كافي نيست و بايد سرمايه اجتماعي و سرمايه فرهنگي نيز در آن جامعه شكوفا و قوي باشد تا آن جامعه بتواند پيشرفت كند . " وي ابراز اميدواري كرد اين هم انديشي بتواند راههاي مناسب تبليغي را براي استفاده از سرمايه عظيم فرهنگي و اجتماعي فراهم بياورد .

در ادامه اين مراسم سخنرانان و كارشناسان با ارايه مقالات خود به بيان ديدگاهها و نقطه نظرات خويش در مورد موضوع اين هم انديشي پرداخته و راهكارهاي مناسب براي ورود به عرصه تبليغات را از منظر فرهنگ دفاع مقدس بررسي كردند .

لازم به ذكر است كه اولين هم انديشي مؤسسات فرهنگي تبليغي و دفاع مقدس كه با همت معاونت تبليغات بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس برگزار شده تا نوزدهم دي ماه در محل مركز آفرينشهاي فرهنگي هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برقرار است .

کد خبر 49526

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha