افزایش افسارگسیخته نرخ مسکن در یزد/پای املاکی‌ها در میان است

یزد ـ مسکن به عنوان نیاز و دغدغه بشر این روزها با گرانی افسارگسیخته هم در زمینه خرید و فروش و هم رهن و اجاره، به یکی از چالش‌های اصلی تبدیل شده و متولی برای ساماندهی این اوضاع وجود ندارد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - مرجان جلیلیان: این روزها نیاز نیست حتماً سری به بنگاه‌های املاک برای گرفتن نرخ خرید و فروش یا اجاره مسکن بزنید، کافی است نگاهی به سایت‌های فعال و مشهور در این زمینه بیندازید تا سرتان از این همه افزایش ناگهانی سوت بکشد.

برخی منابع خبر از افزایش ۳۸ درصد نرخ خرید و اجاره مسکن خبر می‌دهند اما واقعیت این است که نرخ مسکن در برخی مناطق یزد هم در زمینه خرید و هم اجاره گاه تا ۱۰۰ درصد نیز افزایش داشته است.

قیمت‌گذاری‌های بی‌پایه و اساس مستأجران را عاصی کرده و داغ خرید مسکن را بر دل آنها که پولی دست و پا کرده بودند تا سرپناهی برای خود تهیه کنند، گذاشته است.

افزایش باورنکردنی نرخ مسکن حتی در روستاها و مناطق حاشیه‌ای شهرستان‌های استان یزد

نرخ اجاره و خرید مسکن حتی در روستاها و مناطق حاشیه‌ای شهرهای یزد نیز به شکل باور نکردنی افزایش پیدا کرده و هیچکس پاسخ قانع کننده‌ای برای این اوضاع نابسامان ندارد.

وضعیت اجاره مسکن در برخی شهرستان‌ها که مهاجران بسیاری به واسطه صنعتی بودن این مناطق دارد، به مراتب بدتر است و نرخ اجاره در برخی مناطق حتی مناطق روستایی شهرهایی مانند اردکان تأمل برانگیز است.

حسین پایدار اردکانی یکی از شهروندان اردکان و فعالان رسانه در این زمینه به مهر گفت: تا همین ۱۰ سال پیش، صحرای عصمت آباد و اله آباد اردکان، تماماً زیر کشت جو و گندم و گل آفتاب گردان و اسپرس بود حالا کار به جایی رسیده که زمین‌های کشاورزی، به سرعت تغییر کاربری می‌گیرند و در حال مسکونی شدن هستند، آن هم با زمین متری یک و نیم میلیون تا ۲ میلیون تومان.

وی افزود: باور کردنی نیست قطعه زمین‌هایی که گاه تا همین چند سال قبل، در مجموع به این مبالغ معامله می‌شد، حالا با قیمت‌های چند صد میلیونی معامله می‌شود. قیمت هر مترمربع زمین در حاشیه بلوار منتهی به کارخانه نساجی سید الشهدا هم دست کمی از قیمت‌های صحرای عصمت و اله آباد ندارد؛ مکان‌هایی که هیچکس فکر نمی‌کرد روزی زمین آن با این قیمت‌های نجومی معامله شود.

نرخ مسکن در مناطق مرکزی اردکان سر به فلک می‌کشد

پایدار اردکانی عنوان کرد: قیمت‌ها در نقاط مرکزی و محلاتی مثل صدرآباد و جعفرخان و باغستان، سر به فلک می‌کشد. زمین مسکونی با قیمت هر متر مربع ۳ تا ۵ میلیون تومان نرخ گذاری شده و این یعنی اگر یک جوان اردکانی بخواهد در دور افتاده‌ترین نقطه مسکونی شهر، یک زمین مثلاً ۱۵۰ متری بخرد، باید قریب ۲۳۰ میلیون تومان فقط پول زمین بدهد و هزینه ساخت و ساز که پیشکش.

وی تاکید کرد: یک جوان کارگر اردکانی، اگر بیکار نباشد، با ماهی ۲.۵ میلیون تومان درآمد، باید ۹ سال هوا بخورد و لباس‌هایش هم کهنه نشود و دور ازدواج و سفر و دیگر مخارج را هم خط بکشد و مریض هم نشود تا بتواند فقط ۱۵۰ متر زمین در دورترین نقطه مسکونی اردکان برای خود بخرد و چه کابوسی از این وحشتناک‌تر؟!

پایدار اردکانی عنوان کرد: قیمت اجاره و رهن منزل هم دست کمی از زمین ندارد. اجاره‌های سر به فلک کشیده و قیمت‌های سرسام‌آور رهن، معضل بسیاری از خانواده‌های اردکانی است و اکنون نمی‌توانند برای خرید خانه اقدام کنند و سرپناهی برای آرامش و آسایش خود و خانواده داشته باشند، خانه‌ای اجاره کنند اما دریغ که این اجاره خانه‌های افسار گسیخته، آرامششان را سلب کرده است.

مهاجرت و دلالی املاکی‌ها از عوامل افزایش افسارگسیخته نرخ مسکن

وی با بیان اینکه دلایل بسیاری از جمله مهاجرت، تشدید اختلاف طبقاتی و بازتوزیع غلط ثروت در این شهر، دلالی و واسطه گری املاکی‌ها و … از دلایل این افزایش افسارگسیخته نرخ مسکن است، افزود: مردم این روزها کاری از دستشان بر نمی‌آید و فقط در کمال استیصال، تماشاگر افزایش رو به روز قیمت‌های ملک و اجاره در اردکان هستند و از طرفی ساخت و سازهای چند میلیاردی در همین شهر را که متعلق به یک طبقه نوکیسه است، می‌بینند.

پایدار اردکانی عنوان کرد: به نظر می‌رسد تشکیل فوری شورای زمین و مسکن در اردکان و اخذ تصمیمات قاطع کوتاه مدت و بلند مدت و برخورد فوری با دلالان و واسطه‌ها در حوزه زمین و مسکن و حل معضل مسکن مهاجرین، می‌تواند آغازگر راهی باشد که اندکی از تب و تاب ناصواب این عرصه در اردکان بکاهد و این کابوس تلخ را پایان بخشد.

این ماجرا فقط حکایت یکی از شهرستان‌های استان یزد بود و اوضاع در مرکز استان به مراتب بدتر است.

این روزها در مرکز استان دیگر بالاشهر و پایین‌شهر ندارد و هرکه هر چه در توان دارد، برای قیمت‌گذاری بالاتر خانه خود به کار می‌گیرد و خیلی‌ها نیز به صرافت افتاده‌اند که دستی به زیرزمین‌های متروکه خانه‌های خود بکشند و با بازارگرمی املاکی‌ها آن را اجاره بدهند.

نرخ اجاره خانه متناسب با نیاز صاحبخانه‌ها به پول تعیین می‌شود

یکی از مراجعه‌کنندگان به بنگاه املاک در منطقه شهرک دانشگاه یزد به خبرنگار مهر گفت: به نظر می‌رسد نرخ گذاری صاحب‌خانه‌ها روی خانه‌هایشان برای اجاره، بر اساس ارزش ملک نیست بلکه بر اساس نیاز آنها به پول است، هرچه مالکان قسط و مخارج بیشتری داشته باشند، اجاره خانه‌ها را بالاتر می‌برند.

مریم ملک ثابت بیان کرد: برخی صاحبخانه‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا با کمک املاکی‌ها، پول حقوق یک کارمند دولت را از یک خانه ۱۰۰ متری درآورند تا بتوانند زندگی راحت‌تری داشته باشند.

وی افزود: من مستاجرم و هر سال همین مکافات را برای جابجایی دارم و با تجربه‌ای که در طول ۱۵ سال اجاره نشینی کسب کرده‌ام، معتقدم املاکی‌ها یکی از مقصران اصلی نرخ گذاری‌ها و گرانی مسکن هم در زمینه خرید و فروش و هم در زمینه رهن و اجاره هستند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بنگاهداران استان یزد در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: رشد قارچ گونه واحدهای صنفی مشاوران املاک یکی از عوامل اصلی بی‌سامانی نرخ گذاری مسکن در یزد است.

رشد قارچ‌گونه بنگاه‌ها در یزد / ‏‬هر ۲۰۰ متر یک بنگاه

امیر یاسینی بیان کرد: در مناطقی از شهر مثلاً در بلوار آیت الله خامنه ای، به فاصله هر ۲۰۰ متر یک بنگاه املاک وجود دارد و این یعنی رقابت ناسالم برای فروش یا اجاره مسکن و طبیعی است که هر چه نرخ بالاتر باشد، صاحب ملک راضی‌تر است و پول بیشتری نیز نصیب بنگاهدار می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از علل افزایش اجاره بها در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی، ورود مدیران ساختمان‌ها به این مقوله است و آنها در بسیاری از موارد نرخ گذاری را خودشان انجام می‌دهند و باعث افزایش چشمگیر نرخ مسکن شده‌اند که در حال پیگیری این موضوع از سوی فرمانداری هستیم.

یاسینی تصریح کرد: بنگاه‌داران از گرانی مسکن منفعتی نمی‌برند و به قول قدیمی‌ها نان در ارزانی است زیرا وقتی قیمت بالا برود، تعداد معاملات پائین‌تر می‌آید و به ضرر بنگاه‌دار است، بنابراین از فرمانداری خواستیم که قانونی را برای مجتمع‌های آپارتمانی وضع کند تا در اختیار بنگاه‌داران گذاشته شود و این مجتمع‌های آپارتمانی طبق قوانین و شرایطی قیمت‌گذاری و فروخته شود تا بدین گونه هر مدیر مجتمعی با قیمت‌های بسیار بالا اقدام به فروش واحدهای آپارتمانی نکند.

وی، یکی دیگر از عوامل گرانی مسکن را نرخ گذاری املاک توسط خود افراد در سایت‌های مشهور خرید و فروش ملک دانست.

افزایش ۳۸.۵ درصدی نرخ مسکن در کل استان یزد بر اساس اعلام مرکز آمار ایران

تقریباً تمام بنگاهداران یزد بر این عقیده‌اند که هرکس در این عرصه ورود پیدا کرده، عامل گرانی مسکن شده اما به نظر می‌رسد بنگاهداران خود یکی از عوامل گرانی مسکن هستند و هر آنچه توانسته کاسبی آنها را کساد کند، عامل اصلی گرانی قلمداد می‌کنند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، متوسط مبلغ اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی در شهر یزد در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ معادل ۳۸.۵ درصد افزایش یافته و این افزایش در کل استان یزد معادل ۳۵.۵ درصد بوده در حالی که این رقم در کشور در مدت زمان یاد شده افزایش ۴۴.۶ درصدی داشته است.

حدود ۲۸ درصد خانوارهای استان یزد اجاره نشین هستند و با توجه به وزن بالای هزینه اجاره مسکن در هزینه زندگی خانوارهای اجاره نشین، این افزایش مبلغ اجاره سطح معیشت آنها را با تنگناهای جدی مواجه کرده و این وضعیت اقدام عاجل مسئولان امر را می‌طلبد.

کد خبر 4952978

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =