بیشترین کسری مخازن آبی در دشت های سرایان، بشرویه و بیرجند

بیرجند- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: بیشترین کسری مخازن آبی استان مربوط به دشت های سرایان، بشرویه و بیرجند است.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد قندهاری ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: شرایط بارندگی در سطح استان طی دو سال قبل مطلوب بوده اما هنوز کافی نیست.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی استان تا اول تیرماه سال جاری ۱۶۸.۸ میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد و نسبت به دراز مدت ۴۶ درصد افزایش داشته است، افزود: میزان متوسط کسری مخزن استان در سال آبی ۹۷-۹۸ به میزان ۱۱۳.۰۴ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بیشترین کسری مخزن مربوط به دشت های سرایان، بشرویه و بیرجند است، گفت: بیشترین افت استان نیز مربوط به آبخوان سده با افت ۶۵ سانتی متر است.

وی با بیان اینکه متوسط کسری مخازن آبی استان در ۱۰ سال اخیر ۱۴۴ میلیون متر مکعب بوده است، عنوان کرد: اجرای طرح احیا و تعادل بخشی موجب شده که کسری مخزن استان از ۱۶۶.۸۹ در سال آبی ۹۲-۹۳ به میزان ۱۱۳.۰۴ در سال آبی ۹۷-۹۸ کاهش پیدا کند.

قندهاری ادامه داد: یکی از دشت هایی که بیشترین میزان تاثیر در آن مشاهده شده دشت بشرویه است که کسری مخزن در آن از ۲۹.۹۴ میلیون متر مکعب در سال آبی ۹۲-۹۳ به ۱۰.۳۴ میلیون متر مکعب در سال آبی ۹۷-۹۸ کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه متوسط شوری آبخوان های استان از سال ۸۷ تا ۹۳ روند صعودی داشته به طوری که این میزان از پنج هزار و ۱۵۴ میکرو زیمنس بر سانتی متر به پنج هزار و ۷۳۸ میکرو زیمنس بر سانتی متر رسیده است، بیان داشت: شوری آبخوان ها از سال ۹۳ تا کنون روند کاهشی داشته و به مقدار پنج هزار و ۳۸۱ میکر زیمنس بر سانتی متر کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای استان متولی ۳۵ محدوده مطالعاتی است، اظهار کرد: در حال حاضر از مجموع محدوده ها تعداد هشت محدوده ممنوعه بحرانی، ۱۸ محدوده ممنوعه و ۹ محدوده آزاد است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تا کنون تعداد هشت محدوده مطالعاتی در راستای صیانت از منابع آبی استان به محدوده های ممنوعه استان اضافه شده است، افزود: طبق نتایج آماربرداری سال ۹۷ تعداد سه هزار و ۷۵۵ حلقه چاه، دو هزار و ۸۵۴ چشمه و شش هزار و ۹۴۴ قنات در استان وجود دارد.

قندهاری ادامه داد: اعتبار رودخانه های استان نسبت به سال گذشته رشد ۳ تا ۴ برابر شده است.

وی با بیان اینکه امسال تا کنون سه برابر اعتبارات سال قبل ابلاغ شده است، افزود: تا کنون طی طرح کاداست ۲۷۰ کیلومتر انجام شده و ۲۷۰ کیلومتر دیگر تا پایان سال نیز انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برای ۸۵ درصد چاه های کشاورزی کنتورهای هوشمند نصب شده است، گفت: تا پایان سال جشن اتمام کنتورگذاری را در چاه های کشاورزی و صنعتی استان خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه حدوداً طی ده سال گذشته یک هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان پر شده است، عنوان کرد: در سال گذشته پر کردن ۴۰ حلقه چاه غیر مجاز ابلاغ شده بود که ۷۰ چاه پر کردیم.

قندهاری ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۴ چاه غیرمجاز پر شده است.

کد خبر 4955379

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =