تعیین پروفایل ژنتیک ۳۳۰۰زندانی/بررسی ۱۷۲۷پرونده همسر و کودک آزاری

خرم‌آباد- مدیرکل پزشکی قانونی لرستان با اشاره به تعیین «پروفایل ژنتیک» سه هزار و ۳۰۰ زندانی این استان، گفت: در سال گذشته هزار و ۷۲۷ پرونده همسر و کودک آزاری بررسی شده است.

حمیدرضا نظیفی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به آمار ژنتیک زندانیان در لرستان، اظهار داشت: در این راستا در سال ۹۶، پروفایل ژنتیک ۶۰۰ زندانی در استان را تعیین و به بانک ژنتیک ارسال کرده‌ایم.

تعیین پروفایل ژنتیک ۳۳۰۰ زندانی لرستان

وی، گفت: همچنین در سال ۹۷، پروفایل ژنتیک هزار و ۵۰۰ زندانی و در سال ۹۸ نیز هزار و ۲۰۰ پروفایل ژنتیک زندانیان استان آماده و به تهران ارجاع خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان، بیان داشت: پروفایل ژنتیک زندانیان استان مربوط به سال ۹۸ به دلیل بیماری کرونا هنوز به تهران ارجاع نشده است و تا دو ماه آینده با رعایت موارد بهداشتی این کار انجام خواهد شد.

نظیفی با اشاره به اینکه در مجموع سه هزار و ۳۰۰ مورد طی سه سال گذشته نمونه ژنتیک زندانیان استان را گرفته‌ایم، اهمیت این پروفایل ژنتیکی در این است که اگر زندانی یک جرم را به صورت مرتب تکرار کرده باشد و در جای دیگر تکرار کند و نمونه‌ای از زندانی مانند مو، آب دهان، لکه خون در صحنه جرم باقی بماند به دلیل اینکه ما در بانک ژنتیک پروفایل ژنتیک او را داریم می‌توانیم آن را شناسایی و به مراجع قضائی اعلام کنیم.

صدور ۱۶۶ مجوز سقط جنین

وی، تصریح کرد: اگر کشور به این نقطه برسد که پروفایل ژنتیک تمام ایرانی‌ها در یک بانک اطلاعاتی وجود داشته باشد در بحران‌ها و تعیین هویت اجساد، سقوط هواپیماها و… بسیار کاربردی خواهد بود.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان، تاکید کرد: بیش از ۹۹.۹۹ درصد این پروفایل‌های ژنتیک صحت دارند و امکان خطای انسانی در آنها بسیار کم است.

نظیفی در ادامه سخنان خود با اشاره به صدور ۱۶۶ مجوز سقط جنین در استان طی سال ۹۸، عنوان کرد: لرستان در این رابطه در نرخ ۲۳ کشور قرار گرفته است.

وی، تعداد افراد مسمومیت با سم در استان را ۵۴ جسد عنوان کرد و گفت: لرستان در این زمینه نیز نرخ سوم کشور را دارد.

مصدومیت ۷۶۴ نفر ناشی از کار

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان با بیان اینکه تعداد اجساد مسمومیت دارویی در استان ۲۳ مورد بوده است، افزود: متأسفانه در این رابطه لرستان نرخ اول کشور را دارد.

نظیفی با اشاره به تعداد اجساد مصرف مواد مخدر در استان ۱۶۳ نفر بوده است، افزود: در این رابطه نیز نرخ لرستان دوم در کشور است.

وی در ادامه با اشاره به مصدومان حوادث ناشی از کار در لرستان طی سال ۹۸، عنوان کرد: تعداد این مصدومان ۷۶۴ نفر بوده است.

بررسی ۱۷۲۷ پرونده همسر و کودک آزاری

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان همچنین با اشاره به تعداد پرونده‌های همسر آزاری و کودک آزاری در لرستان، گفت: در سال ۹۸، هزار و ۶۹۶ پرونده همسر آزاری در استان را بررسی کرده‌ایم که نسبت به سال قبل از آن پنج درصد افزایش یافته است و لرستان در رابطه زیر متوسط کشوری است.

نظیفی، گفت: در بحث کودک آزاری نیز ۳۱ پرونده را در سال ۹۸ بررسی کرده‌ایم که نسبت به سال ۹۷ که ۹ نفر بوده متأسفانه رشد بسیار زیادی داشته است.

وی، افزود: ما تنها ضایعات ناشی از کودک آزاری را بررسی می‌کنیم و بررسی علت آن بر عهده ما نیست.

کد خبر 4956263

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =