تدوین دایره المعارف بازی های بومی و محلی شهرستان خوسف

بیرجند- رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان خوسف از پیگیری برای ثبت ملی جشنواره بازی های بومی و محلی این شهرستان خبر داد و گفت: دایره المعارف بازی های بومی و محلی خوسف در حال تدوین است.

فاطمه چهکندی نژاد در گفتگو با مهر با بیان اینکه بازی های بومی و محلی ریشه در آداب، رسوم و فرهنگ هر منطقه دارد افزود: توجه به این بازی ها توجه به فرهنگ و پیشینه تاریخی هر ملتی است

وی ادامه داد: در هر کشوری متناسب با فرهنگ آن بازی های هر منطقه به شکل های مختلف مورد توجه قرار می گیرد و این موضوع در شهرستان خوسف نیز توجه خاصی به آن می شود.

چهکندی نژاد اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشتر ساکنین استان خراسان جنوبی و شهرستان خوسف به امر کشاورزی مشغول می باشند بسیاری از بازی های بومی و محلی جلوه ای از هنر و کار کشاورزی مردم است.

وی گفت: استفاده از ابزارهای ساده و اجرای بصورت گروهی و سرودن اشعار محلی جلوه ای زیبا از این بازی ها را برای مردم رقم می زند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان خوسف خاطرنشان ساخت: طی سالهای گذشته توجه کمتری به این بازی ها شده که روش اجرای بسیاری از آنها به فراموشی سپرده شده است.

رئیس اداره ورزش و جوانان خوسف ادامه داد: بازی های بومی و محلی بازتاب جهان بینی مردم است و با توجه به اقلیم، سنت ها، فرهنگ و الزام های هر منطقه طراحی شده است.

وی بر نقش رسانه ها در احیای بازی های بومی و محلی تاکید کرد و افزود: بایستی از این ظرفیت برای ترویج این بازی ها استفاده کرد.

چهکندی نژاد ادامه داد: بازی های رایانه ای تهدیدی برای بازی های بومی و محلی رقم زده است که در صورتی که بتوان بازی های بومی و محلی را بصورت بازیهای رایانه ای درآورد به معرفی آنها بیش از پیش کمک خواهد کرد.

رئیس اداره ورزش و جوانان خوسف ادامه داد: در شهرستان خوسف بیش از ۷۰ درصد جمعیت در مناطق روستایی ساکن هستند و در این راستا ورزش در مناطق روستایی اهمیت دو چندانی دارد.

وی ادامه داد: طی سالهای اخیر توجه خاصی به بازی های بومی و محلی در شهرستان خوسف صورت پذیرفته و توانسته ایم به معرفی این بازی ها کمک کنیم.

چهکندی نژاد گفت: مردم شهرستان خوسف نیز توجه ویژه ای به این بازی ها دارند و علیرغم همه محدودیت ها در کلیه جشنواره ها و بازی های بومی و محلی حضور گسترده ای دارند.

وی با اشاره به جشنواره بازی های بومی و محلی روستای ماژان که قدمتی بیش از یکصد سال دارد افرود: این جشنواره هر ساله در سوم فرودین ماه در این روستا با حضور بسیار پرشور مردم برگزار میشود بطوریکه در سال گذشته بیش از ۵ هزار نفر این جشنواره را مشاهده کرده اند.

چهکندی نژاد گفت: پیگیری لازم جهت ثبت ملی این جشنواره از طریق میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است و امیدواریم به زودی این جشنواره ثبت ملی شود.

وی ادامه داد: دایره المعارف بازی های بومی و محلی شهرستان خوسف در حال تدوین می باشد که با اتمام این طرح میتوانیم به ماندگاری و معرفی این بازی ها به نسل های آینده گام های بلندی برداریم.

چهکندی نژاد ادامه داد: بازی های بومی و محلی جزو جدا نشدنی زندگی اجتماعی بشر بوده و دارای مسائل تربیتی و فرهنگی است.

وی بیان کرد: تلاش داریم تا با توجه بیش از پیش به بازی های بومی و محلی به احیای فرهنگ قدیمی هر منطقه توجه بیشتری کرد.

چهکندی نژاد با بیان ینکه برنامه ریزی های لازم جهت برگزاری مستمر جشنواره ها باید صورت پذیرد ادامه داد: متناسب با توانمندی ها و ظرفیت های هر روستا وبازی های مختص آن منطقه در زمان مشخص تعریف شود.

کد خبر 4957613

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha