اهمیت عملیات «بازدارندگی چهارم»/ اهداف دیگری را هدف قرار می‌دهیم

عضو دفتر سیاسی «أنصارالله» یمن با اشاره به عملیات بازدارندگی چهارم علیه متجاوزان سعودی، گفت: اهداف دیگری از عربستان سعودی را هدف قرار خواهیم داد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. در همین ارتباط، وی گفته است: عملیات بزرگ «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی با موفقیت انجام شد.

یحیی سریع افزود: در این عملیات، ساختمان وزارت دفاع و اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و مواضع نظامی در ریاض، جیزان و نجران هدف قرار گرفت. سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد: موشک‌های بالستیک و کروز به نام‌های «قدس» و «ذوالفقار» در عملیات مذکور مورد استفاده قرار گرفتند. وی همچنین تأکید کرد: افزون بر آنچه که گفته شد، یگان پهپادی یمن نیز نقش مهم و بسزایی در عملیات «موازنه بازدارندگی چهارم» علیه سعودی ایفا کرد.

افزون بر این، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش أنصارالله یمن در سخنانی تأکید کرد: «هدف از عملیات موازنه بازدارندگی چهارم تحقق ثبات برای ملت یمن بود. دشمن سعودی خود را باخته است، چرا که می بیند یمنی‌ها علیرغم محاصره خفه کننده همچنان مقاومت می‌کنند». سخنگوی جنبش أنصارالله یمن تأکید کرد: «این وظیفه نهادها و مؤسسات بین المللی است که جلوی جنایت‌های سعودی در یمن را بگیرند».

در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «علی القحوم» عضو دفتر سیاسی «أنصارالله» یمن انجام داده است که مشروح آن از نظر می‌گذرد؛

*همانطور که می‌دانید «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اخیراً از انجام یک عملیات نظامی استراتژیک توسط نیروهای یمنی در عمق خاک سعودی خبر داده است. اهمیت این عملیات در عمق خاک سعودی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

عملیات بازدارندگی چهارم از این حیث اهمیت دارد که در آن جدیدترین سلاح‌های نیروهای یمن مورد استفاده قرار گرفتند. این سلاح‌های جدید و پیشرفته توسط خودِ یمنی‌ها و بدون هیچگونه کمک‌های خارجی ساخته شده اند. بنابراین، این خود به تنهایی به مثابه یک دستاورد نظامی و استراتژیک است. استفاده از این سلاح‌ها نشان می‌دهد که یمن موازنه قدرت در عرصه نظامی را در مواجهه با عربستان سعودی، برقرار کرده است.

افزون بر این، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با عملیات‌های خود موفق شدند در مواجهه با عربستان سعودی قدرت بازدارندگی ایجاد کنند. این درحالی است که طی حدود ۶ سال گذشته ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به یمن دریغ نکرده اند. افزون بر این، یمن هم اکنون تحت محاصره خفه کننده‌ای قرار دارد و به همین دلیل عملیات‌های بازدارنده‌ای نظیر آنچه که اخیراً شاهد آن بودیم، نشان داد که عزم نیروهای مقاومت در برابر متجاوزان، سست نشده است.

باید بگویم که حاکمیت ملی ما و نیز شرافت و کرامت ما چیزی نیست که عربستان سعودی بتواند به بازی با آن ادامه دهد. ما حاکمیت خود و آزادی و استقلال خود را بر هر چیز دیگری مقدم می‌دانیم و جای هیچ شکی در این خصوص وجود ندارد.

*به نظر شما آیا می‌توان در آینده نیز شاهد عملیات‌هایی از این دست و یا حتی قدرتمندانه‌تر از آن علیه مواضع سعودی‌ها و متحدان آنها ازجمله امارات، بود؟ آیا سلسله عملیات‌های بازدارنده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به همین ترتیب ادامه خواهد داشت؟

سلسله عملیات‌های استراتژیک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه عربستان سعودی و متحدان آن ادامه پیدا خواهد کرد. این مسأله بدون شک اتفاق خواهد افتاد. تا زمانی که عملیات‌های تجاوزکارانه علیه یمنی‌ها متوقف نشود، ما نیز عملیات‌های خود را متوقف نخواهیم ساخت.

اهداف و مواضع استراتژیک متجاوزان سعودی در تیررس نیروهای یمنی است و ما این اهداف را نشانه خواهیم رفت. اگر عربستان سعودی به خط مشی کنونی خود ادامه دهد، اهداف استراتژیک دیگری را مورد حمله قرار می‌دهیم.

*نکته دیگری که در خصوص تحولات یمن وجود دارد این است که مقامات سعودی ادعای برقراری آتش بس یکجانبه در این کشور را دارند اما همچنان شاهد بمباران مناطق مسکونی توسط جنگنده‌های متجاوز هستیم. دیدگاه شما در این خصوص چیست؟

باید گفت که اعلام آتش بس یکجانبه در یمن تنها یک مانور رسانه‌ای توسط عربستان سعودی است. حملات نظامی گسترده و نیز تداوم محاصره و ارتکاب جنایت‌های ضد بشری توسط متجاوزان نشان می‌دهد که هیچ چیزی مبنی بر آتش بس از سوی سعودی‌ها در یمن وجود ندارد. این نکته را نیز باید توجه داشت که عربستان سعودی عملاً در تصمیم گیری برای برقراری آتش بس در یمن مستقل نیست.

تصمیم گیرنده برای تداوم و یا عدم تداوم جنگ در یمن به عهده آمریکایی هاست و نه سعودی‌ها. سعودی‌ها از اربابان آمریکایی خود دستور می‌گیرند. در هر صورت، در حال حاضر حملات بی امان متجاوزان سعودی و اماراتی به یمن ادامه دارد و علیرغم ادعای ریاض، متوقف نشده است.

*طی هفته‌های اخیر انتقادات فراوانی در خصوص عملکرد «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن مطرح شده است. ارزیابی شما از عملکرد این فرستاده سازمان ملل در قبال تحولات یمن چیست؟

با کمال تأسف «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن با متجاوزان سعودی همراه شده است و در همان مسیری گام برمی دارد که متجاوزان در آن حرکت می‌کنند. او امروز به ابزاری در دست آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تبدیل شده است.

این درحالی است که گریفیتس وظیفه دارد هر تلاشی را برای کاهش درد و رنج مردم یمن انجام دهد. سازمان ملل تاکنون هیچ تلاشی برای برای رفع مشکلات مردم یمن انجام نداده است و تنها به فکر گرفتن پول از عربستان سعودی است. گریفیتس هم متناسب با سیاست‌های این سازمان حرکت می‌کند و طبیعی است که هیچ موضعی در برابر اهداف شوم و خبیثانه متجاوزان سعودی اتخاذ نمی‌کند.

کد خبر 4959784

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =