فعالیت‌های توسعه‌ای لرستان محدود به سقف «آب قابل برنامه‌ریزی» شد

خرم‌آباد-رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان گفت:در پیش نویس سند راهبردی آمایش استان‌ها با اصرار وزارت نیرو ماده‌ای لحاظ شده که فعالیت‌های توسعه‌ای محدود به سقف آب قابل برنامه ریزی باشد.

سمانه حسن پور در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به قلعه فلک الافلاک لرستان، اظهار داشت: امسال قلعه به خاطر زلزله آسیب دید.

نیازمند حمایت سازمان مدیریت برای اختصاص اعتبار تملک حریم قلعه هستیم

وی با بیان اینکه همچنان بحث تملک حریم این قلعه در دستور کار است، عنوان کرد: برای این امر نیازمند کمک و حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به کسری شدید اعتبارات هزینه‌ای در لرستان، بیان داشت: در حال حاضر به نوعی دستگاه‌ها ۵۰ درصد را اعمال کرده‌اند اما این توقع وجود دارد که منابع این امر نیز تأمین شود.

حسن پور همچنین با اشاره به ساختمان استانداری، ادامه داد: این ساختمان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

۶۷۰ میلیارد برای تکمیل پروژه‌های سیلاب نیاز است

وی با بیان اینکه ۱۱ پروژه سفر هیئت دولت به استان را داریم، تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل سد «کمندان»، «مروک»، آبرسانی به شهر خرم آباد، پروژه‌های چهار خطه و… است و امیدواریم با عنایت ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیگیری و تأمین اعتبار شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان همچنین به پروژه‌های حوزه سیلاب استان اشاره کرد و گفت: یک سری از زیرساخت‌های استان بعد از سیلاب احداث شده اما به صورت نیمه تمام هستند.

حسن پور با تاکید بر اینکه خسارت زیادی با وقوع سیلاب به استان وارد شد، ادامه داد: ما سیل دوم را هم داشتیم که باز هم شاهد آسیب‌های دیگر در استان بودیم.

وی، عنوان کرد: در استان حدود ۶۷۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد که پروژه‌های عمده را به خصوص در بخش راه و پل‌ها را تمام کنیم.

احتمال مشکل تخصیص آب برای «معشوره»

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در پیش نویس سند راهبردی آمایش استان‌ها با اصرار وزارت نیرو ماده‌ای لحاظ شده که فعالیت‌های توسعه‌ای استان‌ها محدود به سقف آب قابل برنامه ریزی باشد، تصریح کرد: این به نوعی تأثیر وزارت نیرو در برنامه ریزی های ما است.

حسن پور با تاکید بر اینکه امیدواریم با عنایت ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور این ماده حذف شود، ادامه داد: زیربنای توسعه خیلی از استان‌های محروم کشور مانند لرستان، آب است و ساختار توسعه آنها بر اساس آب است.

وی، تصریح کرد: اگر قرار باشد وزارت نیرو در سند آمایش استان‌ها این بند را «قابل برنامه ریزی» ذکر کند ما همچنان مشکل تخصیص آب برای احداث تأسیسات آبی تأثیر گذار مانند سد «معشوره» را خواهیم داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان، تاکید کرد: دکتر نوبخت بر حذف این بند به امور آمایش تاکید کرده‌اند و نیاز بوده که این امر برای استان‌های محروم دارای آب حذف شود تا بتوانیم از آب استان به مرور زمان بیشتر استفاده کنیم.

کد خبر 4960143

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =