روزآمد شدن شهروندان را از مصرف مواد مخدر باز می‌دارد

شیراز- رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: روزآمد شدن فناوری‌ها و در پی آن ایجاد جذابیت برای اقشار مختلف، شهروندان را از مصرف مواد مخدر باز می‌دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس یافته‌ها، در برخی محیط‌های کار مصرف مواد مخدر بسیار شایع است؛ برای نمونه تعمیرگاه‌های خودرو، میادین میوه و تره بار، آرایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها، کارخانه‌های با کار سخت از جمله مشاغلی هستند که افراد شاغل در آن در معرض اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند.

این در حالیست که رانندگان وسایل نقلیه عمومی به عنوان گروهی پرخطر در سوانح ترافیکی شناخته شده‌اند و ارتباط واضحی بین سو مصرف مواد مخدر و سوانح ترافیکی نشان داده شده است.

بنا به یافته‌های محققان سه ماده مخدر تریاک (۵۵ درصد)، مرفین (۲۱.۳ درصد) و متادون (۸.۵ درصد) بیشترین شیوع را در بین رانندگان دارند.

بیشترین میزان مصرف مواد در شب هنگام (۴۴.۳ درصد) و در مسیرهای طولانی (۲۶.۸ درصد) گزارش شده است.

پیشگیری از سو مصرف مواد در بین افراد شاغل در کارهای سخت می‌تواند راهبردی اساسی در پیشگیری از آُسیب های اجتماعی باشد.

یکی از اهداف سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر است و بدین منظور معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان یادشده برنامه‌هایی تدوین کرده است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز پیرامون این برنامه‌ها، به خبرنگار مهر می‌گوید: پروژه واگذاری سرای محلات به سمن‌ها در راستای مدیریت مشارکتی اجتماع مدار برای فعالیت در این بخش است.

مرتضی جعفری با اعلام اینکه معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان با ۳۰ سمن در حوزه آسیب‌های اجتماعی، شهر دوستدار کودک، کارآفرینی اجتماعی و… همکاری دارد، می‌افزاید: تخصیص فضا و امکانات به سمن‌ها در راستای تشویق به برنامه‌های مشارکتی است.

وی تسهیل گری اقتصادی خانواده‌های درگیر با اعتیاد را از اهداف بزرگ سال جاری سازمان عنوان می‌کند و می‌گوید: در پیشگیری از اعتیاد شهرداری شیراز در پی کاهش سبک زندگی پر خطر است و در این مسیر با ایجاد بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری مناسب گزینه‌های پیش روی شهروندان در محله‌های نیازمند را گسترش دهد.

معاون فرهنگی شهرداری شیراز می‌افزاید: دادن فرصت بیشتر برای سبک زندگی سالم هدفی است که برنامه‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز دنبال می‌کند و در این راستا ۶ سینمای سیار و بازی خانه در محله‌های کم برخوردار به ارائه خدمات فرهنگی می‌پردازند.

وی با توجه به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی و تنوعی که متأسفانه این مواد یافته است، اظهار می‌کند: برای برخورد با این پدیده‌ها نیاز به روزآمد شدن فناوری‌ها و در پی آن ایجاد جذابیت برای اقشار مختلف است تا شهروندان تمایل به مصرف مواد مخدر پیدا نکنند و جذب سرگرمی‌ها و فعالیت‌های سالم ورزشی و اجتماعی شوند.

جعفری سبک زندگی فعال را مستلزم قرار گرفتن گزینه‌های مناسب در قالب برنامه‌های اوقات فراغت جذاب عنوان می‌کند و می‌افزاید: گزینه‌های دوست یابی و مثبت و مناسب که سبک زدگی مثبت را به دنبال داشته باشد هدفی است که دنبال می‌کنیم.

از سویی رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز، می‌گوید: الگوی مصرف مواد مخدر امروزه تابع الگوی طبقه بندی اجتماعی شهروندان نیست و اعتیاد یک پدیده چند وجهی می‌باشد که دارای علل مختلف، پیچیده و متعددی است.

جعفری، اضافه می‌کند: نمی‌توان مصرف مواد مخدر را به طبقه اجتماعی محدود کرد زیرا تقلیل دادن اعتیاد به فقر فرهنگی یا اقتصادی تابعی از مسائل پرشمار است.

وی می‌گوید: نیاز به توصیف وضع موجود در حوزه آسیب‌های اجتماعی داریم؛ در جامعه شناسی گفته می‌شود، توصیف دقیق تبیین و تحلیل دقیق را در پی دارد، بنابر این در پی گردآوری اطلس اجتماعی آسیب‌های اجتماعی هستیم تا در تحلیل داده‌ها و یافتن راه حل کمک حال و نقشه راه باشد.

کد خبر 4962354

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =