کرونا در کمین فراموش‌کاران/ رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری است

قزوین- فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در این روزها آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر بگیرند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-آرش صالحی: با وجود اینکه گمان می‌رفت با گذر از روزهای سرد ابتدای بهار و شروع روزهای گرم خردادماه شاهد سیر نزولی ابتلاء به کرونا و غیرفعال شدن این ویروس موذی باشیم، اما اوج‌گیری شیوع کرونا در استان‌های گرمسیر مانند خوزستان نشان داد که این ویروس چه در سرما و چه در گرما فعال است و به راحتی می‌تواند افرادی که به رعایت نکات بهداشتی بی‌توجه هستند را آلوده کرده و حتی آنها را به کام مرگ بکشاند، نکته‌ای که سه رقمی شدن مجدد آمار جان‌بختگان بیماری کووید ۱۹ در کشور بر آن صحه می‌گذارد.

در استان قزوین هم شهرستان‌های قزوین، البرز و تاکستان در وضعیت زرد قرار دارند و میزان بالای بستری شدن بیماران کرونایی در شهرستان بوئین‌زهرا و مرگ چند نفر از هم استانی‌ها در روزهای اخیر نشان می‌دهد که خطر بازگشت استان به وضعیت قرمز وجود دارد. در این میان انجام سفرهای بی مورد و ترددهای غیرضروری در روزهای آخر هفته می‌تواند آتش شیوع کرونا را شعله‌ورتر از قبل کرده و باز هم وضعیت بهداشتی استان قزوین را بحرانی کند.

کرونا در حال جهش و خطرناک‌تر از قبل شده است

یک پزشک قزوینی در گفت‌گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه عادی پنداشتن شرایط توسط مردم سبب افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در چند روز گذشته بوده، گفت: با توجه به اینکه گرم شدن هوا هم نتوانست قدرت بیماری‌زایی ویروس کرونا را کاهش دهد، مردم و به ویژه هم استانی‌ها باید مانند ۲ ماه قبل دستورالعمل‌های بهداشتی را با جدیت رعایت کنند.

آرمین معصومی با تاکید بر پرهیز از ترددهای غیرضروری و لزوم خانه‌نشینی بیشتر در این روزها افزود: همان‌طور که وزیر بهداشت هم گفته ویروس کرونا هر روز از روز قبل چموش‌تر شده و خود را با شرایط تازه وفق می‌دهد. ضمن اینکه بسیاری از فوت‌شدگان بیماری کووید ۱۹ هیچ نشانه یا علائمی از ابتلا به این ویروس نداشتند که نشان می‌دهد کرونا در حال جهش قرار دارد و حتی خطرناک‌تر از گذشته شده است.

وی ایجاد ضایعات پوستی مانند خارش، تاول و کهیر را از جمله نشانه‌های جدید کرونا دانست و ادامه داد: البته چنین نشانه‌هایی کمتر در بیماران کرونایی کشورمان دیده شده، اما لازم است هم استانی‌ها چنین نشانه‌هایی را جدی بگیرند و در صورت داشتن آنها به پزشک مراجعه کرده و پیش از اینکه خیلی دیر شود، بستری شده و مورد مراقبت قرار گیرند.

دوره نهفتگی کووید ۱۹ طولانی‌تر شده است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین در این باره گفت: ویروس کرونا همچنان خطرناک و سریع‌الانتقال است و فقط دوره کمون (نهفتگی) بیماری کووید ۱۹ طولانی‌تر از قبل شده است.

پیمان نامدار با ذکر اینکه از شدت بیماری کووید ۱۹ کم نشده اما رفتار کرونا متفاوت‌تر از پیش شده، افزود: در حال حاضر حدود ۲۰۰ نفر در بیمارستان‌های استان با تشخیص اولیه کرونا بستری هستند و تعداد قابل توجهی از این افراد در بخش مراقبت‌های ویژه به سر می‌برند و حال عمومی آنها اصلاً خوب نیست.

ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی

نامدار با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا به هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نیست، عنوان کرد: همچنان به فاصله‌گذاری فیزیکی در روابط اجتماعی نیاز داریم تا زنجیره شیوع کرونا و سرعت انتقال این ویروس را کاهش دهیم و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، احتمال برگشت قزوین به فهرست استان‌های با وضعیت قرمز وجود دارد.

نامدار ادامه داد: میزان بالای شیوع کرونا در استان‌های گرمسیری مانند خوزستان نشان می‌دهد فعالیت این ویروس با گرما کاهش پیدا نمی‌کند و هوا چه سرد و چه گرم باشد، این ویروس خود را با شرایط وفق داده و به فعالیت بیماری‌زای خود ادامه می‌دهد. بنابراین باید از برگزاری اجتماعات حتی در جمع‌های چند نفره اجتناب کنیم.

به استان‌های شمالی سفر نکنید

این مسئول با اشاره به تعطیلات آخر هفته و افزایش میزان مسافرت در این روزها گفت: سفر کردن به استان‌های شمالی به ویژه گیلان که این روزها شاهد به وجود آمدن موج دوم شیوع کرونا در آنها هستیم، به هیچ عنوان به صلاح نیست و امکان دارد سبب انتقال این موج به استان قزوین شود.

نامدار با تاکید بر ضرورت کنترل جدی‌تر روند ورود مسافران به استان اضافه کرد: اگر میزان سفرها به استان قزوین در چند روز آینده زیاد شده و خطرآفرین باشد، حتماً تمهیداتی اندیشیده خواهد شد که مسافران ورودی به استان از نظر علائم کرونا بررسی شده و در صورت لزوم قرنطینه شوند.

وی ادامه داد: تنها چاره و راه‌حل در شرایط کنونی این است که از وقوع موج دوم شیوع کرونا در استان قزوین پیشگیری کنیم؛ چرا که بازگشت این موج به استان هزینه‌های زیاد و غیرقابل پیش‌بینی برای ما ایجاد خواهد کرد.

اگر مردم رعایت نکنند، محدودیت‌ها برمی‌گردد

از سوی دیگر، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با ذکر اینکه اعطای مجوز فعالیت به برخی کسب‌وکارهای جدید و بازگشایی بعضی از اماکن مانند کتابخانه‌ها به معنای عادی شدن شرایط نیست، گفت: شرط موفقیت ما در فاصله‌گذاری هوشمند رعایت جدی و سخت پروتکل‌های بهداشتی است.

منوچهر حبیبی با یادآوری اینکه باید نکات بهداشتی را در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی دقیق‌تر مراعات کرد، افزود: اگر مردم شرایط را عادی فرض کنند و این کار منجر به ایجاد وضعیت پرخطر در استان قزوین شود، ستاد مبارزه با کرونا قطعاً محدودیت‌های قبلی را باز خواهد گرداند و دستور تعطیلی بسیاری از مشاغل و اماکن را صادر خواهد کرد.

وی با اشاره به احتمال بالای شیوع کرونا در روزهای امتحانات آخر نیم سال دانشگاه‌ها گفت: بر اساس تصمیمی که در ستاد مقابله با کرونای استان گرفته شده، از مدیران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در همه شهرها و مناطق استان قزوین خواسته شده که امتحان‌های آخر ترم را به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار کنند.

حبیبی با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در همه دستگاه‌های اجرایی استان ادامه داد: در این شرایط از تمامی مدیران و مسئولان خواسته شده که از ورود افراد بدون ماسک به ادارات جلوگیری کنند و هر مدیری هم که در مورد نظارت بر نحوه رعایت موارد بهداشتی کم‌کاری کند، توبیخ خواهد شد.

از رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی خسته نشویم

با توجه به بازگشت پیک دوم شیوع کرونا در استان‌های همجوار شمالی باید همانند نیمه‌های فروردین‌ماه گذشته ما نیز خطر کرونا را جدی بگیریم. در این میان ضرورت دارد با اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از رفت‌وآمدهای غیر ضرور، سفر نرفتن در تعطیلات آخر هفته و ماندن در خانه از خود و خانواده‌هایمان در برابر این ویروس چموش و غیرقابل پیش‌بینی دفاع کنیم.

به خاطر داشته باشیم تا زمانی که ویروس کرونا کشف نشده و همه ما واکسینه نشده‌ایم، خطر کرونا همچنان جان ما را تهدید می‌کند و باید با خود تمرین کنیم که هیچ‌گاه از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روزهای کرونایی خسته نشویم.

کد خبر 4962821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =