اقدامات خصمانه آمریکا علیه الحشد الشعبی عراق/ اهداف واشنگتن چیست؟

اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه مقاومت عراق نشان می‌دهد که ضرورت اخراج تروریست‌های آمریکایی از خاک این کشور بر اساس مصوبه رسمی پارلمان، امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: به نظر می‌رسد که سلسله اقدامات ایالات متحده آمریکا علیه گروه مقاومتی «الحشد الشعبی» در عراق پایانی ندارد. آمریکایی‌ها پس از مشارکت در عملیات بازداشت شماری از اعضای «الحشد الشعبی» در جریان حمله به مقر تیپ ۴۵ این گروه در «بغداد» اکنون اقدامات خصمانه دیگری را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به عنوان نمونه، مقامات ایالات متحده آمریکا به دنبال تشدید فضای امنیتی عراق علیه نیروهای «الحشد الشعبی» در نقاط مختلف این کشور هستند. وقوع سلسله انفجارهای متعدد در عراق که در جریان آن‌ها به شکلی عجیب این نیروهای «الحشد الشعبی» هستند که به شهادت می‌رسند، خود به تنهایی گواه بر این مدعاست. انفجار اخیر در شهر «بیجی» واقع در استان «صلاح‌الدین» عراق خود نمونه‌ای از تشدید فضای امنیتی علیه نیروهای مقاومت این کشور به شمار می‌رود.

در جریان حادثه مذکور، یک خودروی بمب‌گذاری شده در محل تجمع نیروهای «الحشد الشعبی» در صلاح‌الدین منفجر شد و به دنبال آن ۴ نیروی این گروه به شهادت رسیدند. بنابراین، پر واضح است که ایالات متحده آمریکا علاوه بر رویارویی مستقیم با نیروهای مقاومت عراق، گزینه تشدید فضای امنیتی علیه آن‌ها را نیز فعال کرده است. در واقع، هدف اصلی و اساسی واشنگتن از این تحرکات، برچیدن کامل ریشه‌های الحشد الشعبی از صحنه سیاسی و میدانی عراق است تا بدین ترتیب، این گروه مقاومتی دیگر جایی در این کشور نداشته باشد؛ این در حالی است که الحشد الشعبی یکی از مهمترین بازوان امنیتی و نظامی نیروهای مسلح به شمار می‌رود.

هدف دیگر آمریکایی‌ها از اقدامات خصمانه علیه الحشد الشعبی، کشاندن آن به درگیری‌ها و کشمکش‌ها در عراق است تا بدین سان، این گروه از عمل به وظایف و مسئولیت‌های اصلی خود در عرصه‌های نظامی و امنیتی در عراق باز بماند. این همان مسأله‌ای است که «محمد محیی» سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق نیز به آن اشاره کرده است. در همین ارتباط، «محمد محیی» می‌گوید: «آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا پای الحشد الشعبی را به درگیری‌ها و مناقشات بی‌فایده داخلی باز کنند».

افزون بر آنچه که گفته شد، سران ایالات متحده آمریکا به دنبال فتنه‌افکنی میان نیروهای امنیتی و نیروهای الحشد الشعبی نیز هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا اهداف نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی را متفاوت از یکدیگر جلوه دهند و این در حالی است که نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی در عراق در واقع مکمل یکدیگر هستند و مسیری متفاوت از هم ندارند. نیروهای امنیتی عراق هیچگاه نباید به گونه‌ای عمل کنند که اقداماتشان تضعیف کننده الحشد الشعبی باشد؛ کما اینکه در طرف مقابل، الحشد الشعبی نیز چنین مسأله‌ای را مد نظر قرار داده است. در واقع، آمریکایی‌ها با فتنه افکنی، وحدت میان ارکان مختلف نیروهای مسلح عراق را نشانه رفته‌اند تا به آن ضربه وارد می‌سازند.

در هر صورت، در مقابل تلاش‌های سران ایالات متحده آمریکا دولت بغداد می‌بایست سیاست جدیدی را در قبال آمریکایی‌ها به ویژه در چارچوب گفتگوها و مذاکرات استراتژیک در پیش بگیرد. در این میان، مد نظر قرار دادن رهنمودهای مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در رأس هر اولویت دیگری قرار دارد؛ به ویژه اینکه بیت شیعی و تمامی مردم عراق امروز خواستار تحقق مواضع مرجعیت در زمینه حضور اشغالگران آمریکایی در خاک این کشور هستند.

بدون هیچ‌گونه شک و تردید، حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق بر اساس قانون اساسی این کشور یکی از مهمترین اولویت‌هایی است که باید در جریان مذاکرات و گفتگوهای استراتژیک با آمریکایی‌ها در دستور کار قرار گیرد. در غیر این صورت، منافع و مصالح بغداد در جریان این گفتگوها توسط طرف آمریکایی نادیده انگاشته شده و واشنگتن همچنان دست به انجام اقدامات یکجانبه در عراق خواهد زد. نکته دیگری که وجود دارد این است که مقامات عراقی در واکنش به تحرکات خصمانه آمریکایی‌ها علیه «الحشد الشعبی» می‌بایست هرچه سریع‌تر در توافقنامه امنیتی سال ۲۰۰۸ میان بغداد و واشنگتن تجدید نظر کنند.

ناگفته پیداست که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند تا نقش نیروهای امنیتی عراق و نیروهای الحشد الشعبی مکمل یکدیگر نباشد تا بدین ترتیب، عراق به عرصه‌ای برای تسویه حساب‌های سیاسی تبدیل شود. بنابراین، ممانعت از تبدیل عراق به میدانی برای حل و فصل منازعات نیابتی، ضرورتی است که امروز در سایه اقدامات و تحرکات خصمانه تروریست‌های آمریکایی، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود؛ کما اینکه پیشتر نیز «آیت الله سیستانی» مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق پیشتر به دنبال اقدامات واشنگتن در این کشور، چندین مرتبه بر این مسأله که عراق صحنه تسویه‌حساب‌ها توسط طرف‌های خارجی نیست، تأکید کرده است.

بدون تردید یکی از مستلزمات اصلی وحدت میان نیروهای امنیتی عراق این است که دولت بغداد زمینه خروج بیگانگان آمریکایی از خاک این کشور را فراهم آورد. علت این مسأله هم آن است که مقامات واشنگتن طی هفته‌های اخیر از ترفندهای مختلفی برای دور زدن مصوبه پارلمان عراق استفاده کرده‌اند تا بدین‌ترتیب، مدت زمان حضور نظامی خود در خاک این کشور را بیش از پیش طولانی سازند. آنچه که امروز مردم عراق، بیت شیعی و مرجعیت عراق از دولت بغداد در برخورد با آمریکا انتظار دارند این است که منافع ملی در رأس اولویت‌ها قرار گیرد تا مبادا توطئه‌های آن در عراق عملیاتی نشود.

کد خبر 4964475

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۳
   0 0
   بهترین راه ادغام نیروهای حشدالشعبی در نیروهای نظامی عراق است همانند ادغام نیروهای کمیته انقلاب اسلامی ایران در نیروی انتظامی