سونامی ملخ های صحرایی در مزارع نهبندان/کمبود امکانات برای مبارزه

بیرجند-علی رغم گذشت بیش از ۸۰ روز از مبارزه با ملخ های صحرایی در نهبندان، آفت از بین نرفته و سطح آلودگی اراضی به ۶۳ هزار هکتار رسیده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: نهبندان از جمله شهرستان های محروم در خراسان جنوبی بوده که به دنبال خشکسالی های چند ساله رنج های بسیاری را متحمل شده است.

کمبود بارش باران در ۲۰ سال گذشته بسیاری از اراضی کشاورزی را نابود کرد و دست خشک روزگار امید کشاورزان را به یغما برد.

طی دو سال گذشته آسمان خراسان جنوبی آبستن ابرهای باران زا شد، خروش آب در دل کوه ها و بر دامن دشت ها زمین تشنه را سیراب کرد و باری دیگر کشاورزی در نقاط مختلف استان اعم از نهبندان رونق گرفت.

اگرچه باران های دو ساله بذر امید را در دل کشاورزان شکوفا کرد اما باز شدن پای آفات دیگری مانند ملخ های صحرایی باری دیگر کشاورزان را نسبت به داشتن آینده ای روشن نا امید کرد.

بنا به گفته مسئولان حضور ملخ های صحرایی در خراسان جنوبی از سال گذشته کلید خورد و هفتم اردیبهشت ماه سال ۹۸ اولین ریزش ملخ صحرایی در نهبندان را شاهد بودیم.

رطوفت کافی و مراتع سرسبز نهبندان باعث شد تا در نخستین روزهای اردیبهشت ماه سال جاری شاهد فرود ملخ ها به این شهرستان باشیم. در حال حاضر ۸۰ روز از ورود ملخ ها می گذرد و بیش از ۶۳ هزار هکتار از اراضی نهبندان را آلوده کرده اند.

هجوم و پیشروی ملخ ها به مراتع و مزارع نهبندان نشان از کمبودهایی در امر مبارزه دارد که می طلبد هر چه زودتر تامین شود.

کشاورزان دست به کار شدند

یکی از کشاورزان با بیان اینکه از ساعت چهار صبح مبارزه با ملخ را آغاز کرده ایم، گفت: اگر با ملخ ها مبارزه نشود تمام محصولات و حتی علوفه را از بین می برند.

احمد صادقی با بیان اینکه ملخ ها حتی به گل های آفتاب گردان رحم نکرده اند، افزود: از مسئولان خواستاریم توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

وی ادامه داد: به دنبال باران های سال جاری، رطوبت خاک و سبز شدن مراتع حضور ملخ ها بیشتر شده است.

صادقی بیان کرد: در حال حاضر سم از طریق جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد اما گستردگی سطح آفت نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان است.

اولین ورود آفت به نهبندان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی پیش از این در گفتگو با مهر اظهار کرد: حضور ملخ‌های صحرایی در استان از سال گذشته کلید خورد.

مهدی یوسفی ادامه داد: با توجه به هشدارهای فائو مبنی بر اینکه ملخ صحرایی از عربستان به سمت کشور و استان‌های جنوبی ریزش دارد، لازم بود آمادگی‌های لازم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه هفتم اردیبهشت ۹۸ اولین ریزش ملخ صحرایی در نهبندان را داشتیم، افزود: امسال نخستین ریزش ملخ‌های صحرایی را در روزهای آغازین اردیبهشت ماه در نهبندان شاهد بودیم.

یوسفی ادامه داد: نهبندان از رطوبت کافی و مراتع سرسبز برخوردار بوده و همه چیز برای فرود ملخ‌های مهاجم فراهم بوده است.

۶۳ هزار هکتار آلوده شد

فرماندر نهبندان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر ۶۳ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به ملخ های صحرایی آلوده شده است.

مجید بیکی با بیان اینکه تنها در ۲۰ هزار هکتار مبارزه انجام شده است، افزود: در حال حاضر در زمینه خودرو و نیروی انسانی با کمبودهایی مواجه هستیم که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.

در حال حاضر در زمینه خودرو و نیروی انسانی با کمبودهایی مواجه هستیم که می طلبد مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه مقرر شده از سوی استان ۱۳ نیرو، پنج خودرو و سم پاش، پنج سم پاش تراکتوری و ۲۰ سم پاش پشتی کمک شود، گفت: باتوجه به گستردگی و سطح آلودگی شهرستان باید از ظرفیت کشاورزان منطقه برای مزارع و باغات استفاده شود.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط شهرستان، گرمای هوا و سطح پراکندگی باید انسجام جدی تر انجام شود و اکیپ های بیشتری در شهرستان برای مبارزه با این آفت حضور داشته باشند.

پیش بینی حضور ۴ ساله آفت در نهبندان

بیکی با بیان اینکه بنا بر دستور جلسات استان، مقرر شده دستگاه های اجرایی استان بالاخص دستگاه متولی استانی کمک های لازم را برای مبارزه بیشتر انجام دهند، گفت: با توجه به بارندگی های مطلوب سال جاری احتمال دارد آفت ملخ های صحرایی به مدت سه الی چهار سال در شهرستان حضور داشته باشد.

فرماندار نهبندان ادامه داد: شرایط پیش رو می طلبد تمام دستگاه های اجرایی شهرستان به ویژه دستگاه مرتبط استانی آمادگی، برنامه ریزی و هماهنگی های مدونی را از لحاظ امکانات و تجهیزات داشته باشند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه سطح بالای آلودگی، باید ضمن آموزش‌های لازم به کشاورزان، در راستای مبارزه برای باغات و مزارع از ظرفیت آنها استفاده شود.

استفاده از ظرفیت استان های معین برای مبارزه

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در این خصوص در گفتگو با مهر بیان کرد: اقدامات مقابله‌ای مبارزه با این آفت از طریق تامین تجهیزات، ماشین آلات و نیروی انسانی در شهرستان نهبندان تشدید می شود.

ابوالحسن میر جلیلی خواستار توجه ویژه دستگاه های اجرایی شهرستان و متولیان استانی شد و افزود: از دستگاه های اجرایی خواستاریم با مدیریت بحران برنامه ریزی و هماهنگی لازم در راستای اقداماتی برای بهبود این وضعیت داشته باشند.

وی ادامه داد: در صورت نیاز از استان های معین درخواست کمک می کنیم تا مشکل ملخ های صحرایی مرتفع شود.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان هم در گفتگو با مهر بیان کرد: امکانات مبارزه با ملخ صحرایی با کمبود مواجه بوده و نیازمند همکاری مردم هستیم.

مالکی اظهار کرد: سم مورد نیاز را زیر نظر کارشناسان در اختیار مردم قرار می دهیم تا در مزارع استفاده کنند.

اختصاص ۴۰۰ میلیون اعتبار برای مبارزه

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در بازدید از مناطق آلوده نهبندان از اختصاص ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی به استان خبر داد و افزود: امکانات خودرویی مبارزه با آفت ملخ صحرایی در نهبندان را نیز افزایش می‌دهیم.

غلامرضا قوسی گفت: با توجه به اینکه سطح آلوده به ملخ صحرایی در شهرستان نهبندان بیشتر از سایر نقاط استان است، اما عملیات اجرایی مبارزه با این آفت پیشرفت بسیار خوبی داشته و عملکرد مطلوبی حتی نسبت به سایر استان‌ها رخ داده است.

با توجه به گستردگی و پراکندگی نقاط می‌بایست برای کاهش حجم خسارات، کشاورزان نیز در این راستا همکاری کنند. رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از آمادگی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به ۲۰ نفر از کشاورزان بومی محلی برای خرید سم پاش خبر داد.

نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه هم در بازدید از نقاط آلوده به ملخ صحرایی در نهبندان بر لزوم همکاری جدی سایر شهرستان‌های غیر درگیر و کشاورزان منطقه برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تأکید کرد.

مصطفی نخعی افزود: علیرغم تلاش شبانه روزی و بسیج امکانات شهرستان، لازم است برای مبارزه بهتر امکانات و ماشین آلات از سایر شهرستان‌های غیر درگیر برای مبارزه با هجوم ملخ‌ها، در اختیار شهرستان قرار گیرد.

وی گفت: با توجه به گستردگی و پراکندگی نقاط می‌بایست برای کاهش حجم خسارات، کشاورزان نیز در این راستا همکاری کنند.

هرچند سم پاشی در مزارع همچنان ادامه دارد اما به گفته مسئولان پیش بینی می شود از مهر ماه سال جاری شاهد موج جدیدی از هجوم ملخ های صحرایی به استان باشیم که می طلبد برای مقابله با آن چاره اندیشی شود.

کد خبر 4966433

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =