بخش کشاورزی نیازمند تسهیلات ارزان قیمت است

شیراز - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بخش کشاورزی نیازمند تسهیلات ارزان قیمت است اما در حال حاضر شاهد معوقات بانکی نیز هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی قاسمی در نشست با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس تصریح کرد: بر اساس آسیب شناسی به عمل آمده، در یکی از چالش‌ها کمبود سرمایه است از این رو تشکیل صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و صندوق‌های خرد زنان روستایی و افزایش سرمایه این صندوق‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه صندوق‌های مذکور با سرمایه اندک تأثیرات مفیدی را دارند، ابراز کرد: به عنوان مثال سال گذشته صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی شهرستان کوار به انگور کاران این شهرستان بیش از ۲ میلیارد تومان کمک کرد که این امر علاوه بر تنظیم بازار انگور، اشتغال زایی جدید و ارزش افزوده ای بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان را به دنبال داشت.

قاسمی با اشاره به تصویب سند توسعه صندوق‌های حمایت از بخش کشاورزی در شورای کشاورزی استان فارس، اظهار کرد: از سازمان مدیریت و برنامه ریزی انتظار حمایت از صندوق‌ها را داریم. به گفته وی؛ در سطح کلان تخصیص اعتبارات دولتی به بخش کشاورزی؛ نسبت به وظیفه این بخش در تأمین امنیت غذایی و جایگاه آن در اقتصاد کشور؛ پایین است.

قاسمی با اشاره به اینکه تأمین امنیت غذایی در سه زمینه هدایت، حمایت و نظارت وظیفه اصلی وزارت جهاد کشاورزی و بالطبع سازمان جهاد کشاورزی است، افزود: در این راستا تأمین کمی و کیفی؛ در دسترس بودن و اقتصادی بودن غذا اهمیت دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به سهم حدود ۱۰ درصدی این استان در تولید محصولات کشاورزی کشور گریزی زد و گفت: برای حفظ این جایگاه تاکید ما برنامه محوری است و با توجه به آسیب شناسی صورت گرفته علاوه بر رفع کمبود سرمایه، این بخش باید علمی، فنی و مهندسی شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های عمده ما ترویج است، افزود: با همه نارسایی‌هایی که داشتیم و داریم تاکید بر آموزش و ترویج است از این رو انتظار می‌رود با عنایت ویژه در سرمایه؛ به اجرایی شدن برنامه‌ها و توسعه بخش کشاورزی استان کمک شود.

قاسمی با اشاره به کمبود اعتبارات هزینه‌ای به منظور پرداخت جبران مرخصی کارکنان بازنشستگان این سازمان، تصریح کرد: پاداش مانده مرخصی از سال ۹۷ مانده است و البته در اعتبارات امسال لحاظ شده و امیداوریم پاداش بازنشستگی ۹۸ را بتوانیم تا پایان امسال بدهیم و هم مانده مرخصی‌ها را بتوانیم به نحوی جبران کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: این سازمان به سمت سرآمدی پیش می‌رود و تاکنون سه مرتبه در شاخص‌های عمومی و اختصاصی و شاخص‌های اقتصاد مقاومتی استان برتر بوده‌ایم که جای تقدیر و تشکر از شما دارد.

کد خبر 4969265

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =