اتیوپی دریچه های سد النهضه را بسته است

وزارت منابع آبی سودان از کاهش رود نیل آبی به میزان ۹۰ میلیون متر مکعب که نشانه بسته شدن دریچه‌های سد النهضه از سوی اتیوپی است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، وزارت منابع آبی سودان از کاهش رود نیل آبی به میزان ۹۰ میلیون متر مکعب که نشانه بسته شدن دریچه‌های سد النهضه است، خبر داد.

در بیانیه وزارت منابع آبی سودان آمده است: پس از اینکه رسانه‌های داخلی و بین المللی اعلام کردند و تصاویر ماهواره‌ای هم نشان دهنده شروع آبگیری سد النهضه از سوی اتیوپی قبل از دست یابی به توافق درباره جزئیات داشت؛ وزارت امور آبی با دستگاه‌های ویژه اندازه گیری آب نیل، بر این موضوع صحه گذاشتند.

وزارت منابع آبی سودان اعلام کرد: اندازه گیری ها نشان دهنده، کاهشی معادل ۹۰ میلیون متر مکعب در سطح نیل آبی دارد که این تأییدی بر بستن دریچه‌های سد النهضه از سوی اتیوپی دارد. ما مجدداً بر هر گونه اقدام یکجانبه از سوی هر طرفی به ویژه که تلاش‌های اتحادیه آفریقا و به ویژه رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در جریان است، هشدار می‌دهیم و آنرا مورد مخالفت قرار می‌دهیم.

از سوی دیگر محمد السباعی سخنگوی وزارت منابع آبی مصر هم گفت: واکنش مصر به شروع آبگیری سد النهضه از سوی اتیوپی سیاسی خواهد بود و وزارت خارجه مصر اوضاع را دنبال خواهد کرد.

این در حالی است که یک منبع آگاه مصری اعلام کرد که مصر به شورای امنیت روی خواهد آورد.

روز گذشته، سیلیشی بیکیلی وزیر منابع آبی و انرژی اتیوپی گفت: مذاکرات سه جانبه (مصر، سودان و اتیوپی) درباره سد النهضه که طی ۱۱ روز گذشته با حضور ۱۱ ناظر و کارشناس جریان داشت، شب گذشته بدون دست یابی به هیچ توافقی پایان یافت.باوجود پیشرفت‌هایی که در مذاکرات رخ داد اما توافقی که منجر به حل بحران درباره سد النهضه شود، حاصل نشد. ما امروز گزارشی را به اتحادیه آفریقا و رهبرانمان آماده می‌کنیم.

این در حالی است که اتیوپی بر آبگیری سد النهضه در جولای جاری اصرار دارد؛ اما سودان و مصر با آن مخالف هستند.

قبلاً، آبی احمد نخست وزیر اتیوپی اعلام کرد بود: اختلافات ما درباره آبگیری و راه اندازی سد در داخل خانواده آفریقایی حل خواهد شد. ما زیانی به مصر نمی‌رسانیم و آبگیری سد را برای استفاده از فصل باران‌های فراوان، شروع خواهیم کرد.

این درحالی است که منابع سودانی اعلام کرده اند که دولت اتیوپی آبگیری سد النهضه را به شکل پنهانی شروع کرده که این سبب کاهش سهم آب در سودان شده است. این منابع بیان کردند که همه شواهد حکایت از این موضوع دارد و سودان از کمبود آبی که به آن وارد می‌شود، شکایت دارد.

همزمان محمد السباعی سخنگوی وزارت منابع آبی مصر گفته بود: اطلاعاتی در این زمینه که اتیوپی مخفیانه شروع به آبگیری سد کرده است، وجود ندارد. هر که از شروع آبگیری سد در حال حاضر می‌گوید از او بپرسید که درست می‌گوید یا خیر. مذاکرات میان مصر و سودان و اتیوپی ادامه دارد و تحول جدیدی رخ نداده است و امیدواریم که تحول مثبتی رخ دهد.

گفتنی است که مصر بشدت به آب نیل نیاز دارد. حدود ۹۰ درصد از منابع آبی مصر از رود نیل تأمین می‌شود. همین مساله اهمیت نیل را برای زندگی و اقتصاد مصر نشان می‌دهد. حدود ۸۶ درصد از آبی که به سد اسوان می‌رسد از ارتفاعات اتیوپی سرچشمه می‌گیرد.

نیمی از رودخانه نیل در مناطق پر بارش بالای خط استوا در کشورهای تانزانیا و کنیا و نیمی دیگر در مناطق کاملاً خشک مصر واقع شده است. مصر در طول تاریخ خود با کسب بیشترین منافع از این رودخانه و داشتن یک تمدن رودخانه‌ای، رابطه‌ای ناگسستنی با رود نیل داشته است. منافع استراتژیک، ژئوپلیتیک و اقتصادی مصر به دلیل نیاز به آب برای کشاورزی، صنعت و تأمین آب شرب ۹۰ میلیون نفر، همواره اهمیت نیل به عنوان شاخص امنیت ملی این کشور را به روشنی نمایان کرده است.

از سوی دیگر، اتیوپی از اینکه طی دهه‌ها و سده‌های گذشته نتوانسته از موقعیت ژئواستراتژیک خود به عنوان یک کشور بالادستی به لحاظ در اختیار داشتن منابع آبی فراوان بهره گیرد بسیار ناراضی و حتی خشمگین است.

در گذشته دولت آدیس‌آبابا به دلیل در اختیار نداشتن منابع مالی لازم و نیز وضعیت سیاسی ناپایدار نتوانسته بود زیر ساختهای مربوط به مدیریت منابع آبی خود را ایجاد کند. اکنون که اتیوپی در زمینه ایجاد زیر ساختهای لازم به توانمندی نسبی رسیده است به هیچ وجه حاضر نیست از حق خود در مدیریت آبی رود نیل صرفنظر کند.

کد خبر 4975236

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =