۵۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان همدان دچار حریق شد

همدان - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: امسال ۵۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان همدان در نتیجه بی احتیاطی و عوامل انسانی طعمه‌ حریق شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار خزایی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران آبخیزداری و آبخوان‌داری را از راهکارهای مؤثر برای حفاظت از آب و خاک عنوان کرد و گفت: دولت توجه خاصی به این طرح‌ها دارد و در استان همدان نیز طرح‌ها به خوبی اجرا می‌شود.

خزایی با بیان اینکه پدافند غیرعامل در مقابل بحران احتمالی آب و آبخیزداری در دهه‌های گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته بود، گفت: طی سال‌های اخیر از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای تأمین بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز کشاورزی استان همدان اجرای طرح‌های آبخیزداری در دستور کار قرار گرفت تا ضمن حفظ منابع پایه آب و خاک توسعه اقتصادی و اجتماعی را تحقق بخشد.

وی نقش طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در ذخیره‌سازی آب را غیرقابل انکار دانست و گفت: با اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری می‌توان ۲۷۰ مترمکعب آب را کنترل کرد ضمن اینکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۲.۵ تن فرسایش خاک و رسوب جلوگیری می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان ادامه داد: متوسط فرسایش خاک در کشور ۱۶.۷ تن است که این میزان فرسایش خاک در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار بالاست و این موضوع اهمیت اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری را نشان می‌دهد

وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری نتایج مثبت فراوانی دارد و با اجرای آن‌ها میزان فرسایش خاک ۲ تن در هکتار کاهش می‌یابد و تولید علوفه در هر هکتار نیز به بیش از ۱۰۰ کیلوگرم افزایش می‌یابد.

سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به کسانی که زمین کشاورزی را بعد از برداشت محصول آتش می‌زنند تسهیلات نمی‌دهد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در ادامه به موضوع حذف تسهیلات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به کسانی که زمین کشاورزی را بعد از برداشت محصول آتش می‌زنند، تسهیلات نمی‌دهد.

وی گفت: طبق همکاری جهاد کشاورزی استان و برای حفظ ارزش‌های زیست محیطی منابع طبیعی و جلوگیری از نابودی خاک از این پس به کشاورزانی که مزارع خود را بعد از برداشت محصول آتش بزنند هیچ تسهیلاتی داده نمی‌شود.

خزایی با بیان اینکه آتش زدن مزارع کشاورزی باعث از بین رفتن ۹۵ درصد موجودات زنده در خاک می‌شود، بیان کرد: این حریق همچنین باعث کاهش مواد آلی خاک و کاهش حاصلخیزی زمین و باعث سرایت آتش به اراضی همجوار و عرصه‌های منابع طبیعی می‌شود در حالی که کشاورزان به اشتباه این کار را برای از بین بردن علف‌های هرز و باقی مانده‌های محصول در زمین انجام می‌دهند.

خزایی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در بخش ترویج به کشاورزان آموزش‌های لازم را داده تا از این پس دیگر شاهد آتش سوزی در مزارع نباشیم.

وی بیان کرد: از این پس جهاد کشاورزی استان همدان به کسانی که مزارع خود را بعد از برداشت محصول آتش می‌زنند کود شیمیایی، تسهیلات آبیاری‌های نوین و سایر خدمات کشاورزی را ارائه نمی‌دهد.

مدیر کل منابع طبیعی استان همدان ادامه داد: امسال تا کنون حدود ۵۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان همدان در نتیجه بی احتیاطی و عوامل انسانی طعمه حریق شده‌اند و با گرم شدن هوا احتمال آتش سوزی‌ها تشدید می‌شود.


 

کد خبر 4976910

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =