میدان نفتی آزادگان جنوبی را در شرایط بدی تحویل گرفتیم

وزیر نفت گفت: خوشحالم که امروز قراردادی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار امضا شد؛ میدان نفتی مشترک آزادگان را در شرایط بدی تحویل گرفتیم اما خوشبختانه خوب عمل کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت در آئین امضای قراردادهای تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی و احداث واحد فراورش مرکزی با بیان اینکه افزایش ضریب بازیافت نفت مهم و حیاتی است، اظهار داشت: وزارت نفت همانند سابق به مسئولیت اجتماعی خود در حوزه نفت عمل می‌کند و با وجود همه مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ظرفیت تولید در غرب کارون از ۷۰ هزار بشکه به حدود ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

وی افزود: تمامی میادین مشترک کشور تا پایان دوره فعالیت دولت دوازدهم سر و سامان می‌گیرد. در این راستا برای میدان مشترک گازی فرزاد ب قرارداد منعقد می‌شود.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر مجلس شورای اسلامی در مورد میادین مشترک نفتی و گازی حساس شده است که حساسیت به حق و به جایی است و باید هم حساس باشند اما به همین موازات باید به افزایش ضریب بازیافت و برداشت از میدان حساس باشند.

زنگنه با اشاره به اینکه ذخیره درجای میدان نفتی آزادگان جنوبی ۲۷ میلیارد بشکه است، تصریح کرد: با تکنولوژی‌ای که در حال حاضر در دست داریم می‌توانیم به کمتر از یک و نیم میلیارد بشکه آن دسترسی داشته باشیم. البته منظور این نیست که بتوان ۱۰۰ درصد ذخایر درجا را برداشت کرد چرا که بسته به شرایط زمین و مخزن، دسترسی به این ذخایر متفاوت است. اما در صورت دسترسی به این میزان (یک و نیم میلیارد بشکه) به طور حدودی بالغ بر هزار میلیارد دلار به ثروت مردم ایران اضافه خواهد شد. به همین دلیل نباید از اجرای افزایش بازیافت جلوگیری کرد و من تا زمانی که در نفت حضور داشته باشم از اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت کوتاه نخواهم آمد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها رکن اساسی را در زمینه افزایش تولید و افزایش ضریب بازیافت بازی می‌کنند، خاطر نشان کرد: البته در این زمینه از مشاوره و کمک خارجی‌ها نیز استفاده می‌کنیم.

به گفته این عضو کابینه دولت دوازدهم این روزها درباره میدان آزادگان و برخی دیگر از میادین مانند فرزاد حرف زیاد مطرح می‌شود اما یک برگ سند ارائه نمی‌دهند. این در حالی است که باید برای اظهاراتمان سند و مدرک داشته باشیم.

زنگنه ادامه داد: یکی از مطالب بی پشتوانه‌ای که در این راستا مطرح می‌شود این است که چرا وزارت نفت قرارداد مشارکت در تولید با هندی‌ها در توسعه میدان فرزاد امضا کرده است که باید گفت قراردادی با هندی‌ها در این زمینه امضا نشده است بلکه تنها یک تفاهم نامه بوده و از نظر قانونی امکان تبدیل شدن به قرارداد را بدون طی مراحل لازم ندارد. این در حالی است که من قراردادهای ipc را امضا می‌کنم سختگیری‌های زیادی متوجه آن است. اگر قرارداد مشارکت در تولید امضا می‌کردم، همین مجلس پوست مرا می‌کند.

وزیر نفت گفت: با شعار نباید ثروت ملت را به باد داد. به عنوان مثال دانشگاه شریف در میدان کوپال، دانشگاه صنعت نفت در میدان گچساران، دانشگاه امیرکبیر در میدان دارخوین و غیره به عنوان پژوهشگر حضور دارند. ما نباید با شعار منافع ملت ایران را به هدر بدهیم. خوشحالم که امروز حدود ۱.۳ میلیارد دلار قرارداد امضا می‌شود چرا که موجب افزایش اشتغال و استفاده از توان شرکت‌های داخلی خواهد شد.

زنگنه با اشاره به اینکه آزادگان جنوبی را در وضعیت بدی تحویل گرفتیم، گفت: خوشبختانه در این زمینه خوب عمل شد. ما مقتدر و محکم و سربلند برای منافع ایران ایستاده‌ایم. من بدون ادعا نوکر ملت هستم. به هیچ خارجی علاقه ندارم و اگر با شرکت‌های خارجی مذاکره می‌کنم تنها به خاطر منافع ملت ایران است.

کد خبر 4978434

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =