احداث نیروگاه‌خورشیدی در اشتهارد/وزارت نیرو خرید برق را تضمین کند

کرج - فرماندار اشتهارد با اشاره به وضعیت احداث نیروگاه‌خورشیدی، گفت: باید به سرمایه گذاران اطمینان دهیم که وزارت نیرو برق تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.

محمد کردی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه دو هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی واقع در بخش پلنگ آباد برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی تعیین شده است، گفت: اشتهارد از جمله مناطق خوب کشور به لحاظ شدت و تابش برق است.

وی با تاکید بر اینکه در استان البرز به ویژه شهرستان اشتهارد با کمبود نیروگاه‌های برق مواجه هستیم، گفت: مجوز احداث نیروگاه‌های خورشیدی تولید برق باید توسط یک شرکت وابسته به وزارت نیرو که بهره گیری از انرژی‌های نو و تجدید پذیر مانند باد و خورشید را دنبال می‌کند، صادر شود.

فرماندار اشتهارد به کارگیری پنل‌های خورشیدی را یکی از بهترین روش‌ها برای تبدیل انرژی گرمایی به الکتریکی دانست و گفت: برای راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در اشتهارد ۴۰ واحد تولیدی مجوزهای لازم را از معاونت تخصصی مربوطه در وزارت نیرو اخذ کرده‌اند.

کردی همچنین گفت: ۱۵ واحد تولیدی که قرار است در زمینه احداث نیروگاه کار کنند به مرحله عقد قرارداد رسیده و پس از ارزیابی‌های لازم برای تحویل زمین به اداره کل منابع طبیعی استان معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه برای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی بین یک و نیم تا دو هکتار زمین در اختیار واحدهای تولیدی قرار داده می‌شود، گفت: به عنوان نمونه اگر واحد تولیدی توانایی راه اندازی نیروگاه ۱۰ مگاواتی را داشته باشد ۱۵ تا ۲۰ هکتار زمین به آن تعلق می‌گیرد.

فرماندار اشتهارد رقم سرمایه گذاری برای هر مگاوات انرژی خورشیدی را ۷۰۰ هزار یورو اعلام کرد و گفت: طرح‌ها باید برای سرمایه گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای راه اندازی نیروگاه‌ها و در ادامه فروش انرژی خورشیدی تولیدی به دولت اقدام کنند.

کردی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی حاکم از جمله نوسانات ارزی بر تصمیم سرمایه گذاران تأثیر گذار است، گفت: گاهی نیازمند مشارکت سرمایه گذاران خارجی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی سرمایه گذاران برای احداث نیروگاه خورشیدی در اشتهارد زمین را تحویل گرفته‌اند، گفت: آنها به دلیل مشکلات اقتصادی و با گذشت چند ماه هنوز فعالیت‌های نیروگاه‌های خود را آغاز نکرده‌اند.

لزوم خرید تضمینی برق تولیدی

فرماندار اشتهارد با تاکید بر اینکه باید به سرمایه گذاران اطمینان خاطر داده شود که وزارت نیرو برق تولیدی را به صورت تضمینی خریداری می‌کند، افزود: متأسفانه این مسائل موجب شده که تاکنون هیچکدام از قراردادهای منعقد شده منجر به احداث واحدهای نیروگاهی در زمین‌های مستعد شهرستان نشود.

کردی گفت: در کنار ارائه تضمین‌های لازم از سوی وزارت نیرو، سرمایه گذاران نیز باید ضمن توجه به مسائل اقتصادی، مطالعات احداث نیروگاه‌ها را به گونه‌ای پیش ببرند که بدون خسران طرح‌ها را اجرایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران داخلی متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی در اشتهارد هستند، گفت: با پیگیری‌های انجام شده زمینه حضور سرمایه گذاران برای راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در عرصه دو هزار و ۸۰۰ هکتاری شهرستان اشتهارد فراهم شده است و تنها باید کارگروه‌های فوق تخصصی برای رفع بروکراسی‌های اداری و همچنین ارائه تضمین‌های لازم به سرمایه گذاران تشکیل شود.

فرماندار اشتهارد با تاکید بر فرصت‌های توسعه‌ای از جمله ظرفیت‌هایی مانند بهره مندی از شرایط مناطق محروم و از معافیت‌های مالیاتی صنایع، گفت: متأسفانه زیرساخت‌های فعالیت صنایع از جمله برق به خوبی تأمین نیست و امکانات محدودی وجود دارد که امید است با راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی این کمبودها جبران شود.

کد خبر 4980366

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =