نفس تنگ مردم در آشفته بازار ماسک/ مواد ضدعفونی ۴۰درصد گران شد

بیرجند- آشفته بازار ماسک و افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت مواد ضدعفونی کننده باعث نارضایتی مردم خراسان جنوبی شده که خواستار رسیدگی به این وضعیت هستند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: این روزها کرونا ویروس به عنوان یک بیماری ناشناخته رفتارهای نامشخصی از خود نشان می دهد. از تولد این ویروس در جهان ماه ها می گذرد و امروز عرصه های زیادی از دنیا را آلوده کرده است.

مسئولان همچنان بر رعایت مسائل بهداشتی و در خانه ماندن توصیه می کنند و در حال حاضر استفاده از ماسک را بهترین سلاح برای جنگ با این ویروس می دانند.

اگرچه دغدغه کمبود ماسک پایان یافته اما باز هم حضور دلالان و سودجویان در بازار خرید و فروش ماسک باعث گلایه مندی هایی شده است. علاوه بر این قیمت بالای ماسک کودکانه باعث شده که بسیاری از شهروندان نسبت به مجهز کردن فرزندان از این سلاح سر باز زنند.

در حالی که قیمت مصوب هر ماسک از سوی مسئولان هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده، فروشندگان با قیمت دو هزار تا سه هزار تومان آن را عرضه می کنند و ماسک های پارچه ای هم با قیمت پنج هزار تومان به فروش می رسد.

علاوه بر این افزایش ناگهانی ضدعفونی کننده ها در چنین شرایطی باعث دلنگرانی مردم شده این در حالی است که اطلاع رسانی ها نسبت به افزایش این کالا بسیار محدود بوده است.

نابسامانی در بازار فروش ماسک

یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در حال حاضر قیمت یک عدد ماسک در داروخانه ها به مبلغ دو هزار تومان است.

فاطمه حسنی با بیان اینکه هر دانه ماسک سه لایه در برخی سوپر مارکت ها هم به قیمت دو هزار و ۵۰۰ به فروش می رسد، گفت: استفاده از ماسک یکی از بهترین اقدامات برای مقابله با کرونا بوده بنابراین باید ارزان در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

وی بیان کرد: چندی پیش یک عدد ماسک پارچه ای از یک خرازی به قیمت پنج هزار تومان خریداری کرده ام.

حسنی خواستار نظارت بیشتر مسئولان بر شرایط کنونی شد و افزود: برخی از شهروندان توان پرداخت دو هزار تومان آن هم به صورت دوره ای و مستمر ندارند.

ماسک کودک ۸ هزار تومان

یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: علی رغم اینکه مسئولان کودکان را گروه های پرخط کرونا می دانند قیمت هر ماسک کودکان هشت هزار تومان است.

زهرا یعقوبی با بیان اینکه رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم نیازمند همکاری مسئولان است، افزود: چگونه می توان با آشفته بازار کنونی از خود و فرزندان مان در برابر این ویروس ناشناخته دفاع کنیم.

وی با اشاره به قیمت مواد ضدعفونی گفت: پرداخت هزینه های ماسک و مواد ضدعفونی در توان قشر محروم نیست بنابراین می طلبد مسئولان چاره اندیشی کنند.

معتمدی اظهار کرد: اگرچه خانه امن ترین پایگاه برای ایمن ماندن از این ویروس است اما باز هم نمی توان تمامی رفت و آمدها را قطع کرد بنابراین باید در بازار فروش کالای بهداشتی نظارت شود.

فروش ماسک در ابزار یراقی

یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: این روزها ماسک در تمام اصناف حتی ابزار و یراقی ها هم به چشم می خورد.

محمد رحمتی ادامه داد: متاسفانه در این آشفته بازار هر کس با هر قیمت که دلش بخواهد، اقدام به فروش ماسک می کند.

وی بیان کرد: اگرچه مسئولان قیمت مصوب ماسک را هزار و ۳۰۰ تا هزار و ۵۰۰ مصوب کرده اند اما هیچ نظارتی بر روند فروش این کالای بهداشتی نیست.

رحمتی با گلایه از افزایش ناگهانی مواد ضدعفونی کننده بیان کرد: قیمت ها به صورت شبانه تغییر می کند چراکه قیمت ضدعفونی کننده ها هفت هزار تومان افزایش یافته است.

گرانی چند درصد؟

یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: قیمت یک ضدعفونی کننده دست تا چندی پیش ۱۹ هزار تومان بوده اما امروز به ۲۶ هزار تومان افزایش یافته از مسئولان سوال دارم گرانی ظرف یکماه چند درصد؟

محمود اصغری خواستار نظارت مسئولان بر این بازار شد و افزود: چگونه مسئولان انتظار دارند در چنین گرانی هایی ماسک یا ضدعفونی بخریم.

وی ادامه داد: مسئولان از سویی بر رعایت موارد بهداشتی تاکید می کنند و از سویی دیگر با گران کردن کالاهای بهداشتی راه را برای رعایت الزامات بهداشتی می بندند.

اصغری بیان کرد: هر زمانی که مردم به کالایی محتاج شده اند، با گرانی آن کالا مواجه شده ایم اما افزایش ناگهانی قیمت ضدعفونی مانند شوخی گرفتن سلامت مردم و جامعه است.

قیمت ماسک بستگی به کیفیت محصول دارد

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در گفت و گو با مهر با اشاره به وضعیت قیمت ماسک در استان بیان کرد: قیمت ماسک بستگی به کیفیت این محصول دارد.

عباس جرجانی بیان کرد: با توجه به مصوبه هیئت دولت مبنی بر تامین ماسک ارزان قیمت برای مردم، توزیع این کالا در مرکز استان آغاز شده است.

وی از توزیع روزانه ۱۰ هزار ماسک سه لایه در استان خبر داو و گفت: این محصولات در ۱۲ نقطه از شهرستان بیرجند توزیع می شود.

جرجانی قیمت مصوب هر عدد ماسک را هزار و ۳۰۰ تومان دانست و افزود: این کالای بهداشتی در چهار واحد صنعتی داخل استان تولید می‌شود.

جرجانی ادامه داد: قرار است وزارت صمت با تامین پارچه مورد نیاز واحدهای تولیدی ماسک در کشور، ضمن افزایش تولید و عرضه ماسک، هزینه تمام شده تولید این کالا را کاهش دهد.

تایید افزایش قیمت ضدعفونی کننده ها

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به قیمت ضدعفونی کننده ها بیان کرد: با توجه به مصوبات هفدهمین جلسه ستاد مقابله با کرونا در کشور، در راستای افزایش هزینه های تولید الکل اتانول و ابلاغ افزایش قیمت به انجمن تولیدکنندگان اتانول کشور توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بررسی مستندات ارائه شده است.

جرجانی افزود: با توجه به افزایش هزینه های واحد تولیدی اعم‌از حقوق و دستمزد، مواد اولیه، هزینه های سربار و غیره، قیمت محصولات ضدعفونی تولیدی استان ۳۴۰ گرمی ۲۶ هزار و ۵۰۰ مورد تایید است.

وی از نظارت بر فعالیت واحدهای صنفی خبر داد و گفت: شهروندان در صورت تخلف مراتب را از طریق شماره گیری ۱۹۰ گزارش دهند.

در شرایطی که دسترسی خبرنگاران هم به متولیان برای پیگیری مطالبه های شهروندان دشوار است چگونه می توان انتظار داشت نظارت بر چنین وضعیتی و پاسخ به گلایه مندی ها روند مطلوبی داشته باشند.

آنچه مسلم است مسئولان باید بیش از گذشته پا در میدان انجام مسئولیت گذاشته تا همراه با مردم بر مشکلات کنونی فائق آییم.

کد خبر 4980442

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =