اعطای کد رهگیری به سیگار بر اخذ مالیات آن موثر است

عضو کارگروه آموزش کنترل دخانیات با اشاره به تصویب بند (ت) ماده ۲۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: اعطای کد رهگیری به کالاهای دخانی در اخذ مالیات آن مؤثر است.

آزاده نظری عضو کارگروه آموزش کنترل دخانیات با اشاره به تصویب بند (ت) ماده ۲۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: اعطای کد رهگیری به کالاهای دخانی در اخذ مالیات آن مؤثر است.

وی همچنین با اشاره به تبصره (۴) ماده (۱۸) قانون مبازره با قاچاق کالا و ارز، مبنی بر اینکه «خرید، فروش، حمل یا نگهداری کالاهایی که موضوع قاچاق قرار می‌گیرند خارج از ضوابط تعیینی دولت تخلف محسوب و مرتکب علاوه بر ضبط کالای مزبور حسب مورد به حداقل جریمه نقدی مقرر در این ماده محکوم می‌شود» گفت: اعطای کد رهگیری به کالاهای دخانی و ساماندهی فروش آن از جمله مواردی است که تمامی کسانی که در این چرخه فعالیت دارند را رصد می‌کند که اگر این امر محقق شود کمک مؤثری به کاهش قاچاق، ساماندهی فروش در سطح شهر و در نهایت اخذ مالیات بر کالاهای دخانی خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به ۳۱ برند سیگار قاچاق که در حال حاضر در کشور به فروش می‌رسد گفت: در بحث اخذ مالیات ویژه و یا مالیات بر ارزش افزوده فروش از درب کارخانه، توزیع کنندگان کشوری، استانی و تا سطح مغازه دار باید بوسیله تخصیص شناسه به کالاها رصد شوند. این بدان معنا است که اگر مأموران جهت رصد مراجعه کردند نبود هرگونه شناسه بر کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته شده و ضوابط قانونی نسبت به آن باید اعمال شود.

نظری در توضیح بیشتر گفت: بیشترین حجم قاچاق سیگار متعلق به برند مارلبرو است. این برند به راحتی در تمامی سوپرمارکت‌ها و دکه‌ها با قیمت‌های متفاوت به فروش می‌رسد. اغلب کالاهای دخانی بدون شناسه در دسترس مصرف کننده است که این نبود شناسه باعث سو استفاده‌هایی از جمله فروش با بالاترین قیمت و عدم پرداخت مالیات را به همراه دارد.

این کارشناس ارتباطات در حوزه سلامت همچنین با اشاره به اینکه اخذ مالیات بر ارزش افزوده ترکیب اخذ مالیات از مصرف کننده و تولید کننده و عاملان فروش به صورت همزمان است، تاکید کرد: این مالیات باید به گونه‌ای اخذ شود که تمامی حلقه‌ها از تولید، فروش تا مصرف درگیر باشند و فقط از مصرف کننده اخذ نشود. بنابراین با اعطای کد رهگیری به تمام کالاهای دخانی از درب کارخانه تا سطح توزیع کننده کشور، استانی و مغازده دار شناسه کالا را باید ثبت کنند که این ساماندهی در چرخه فروش از درب کارخانه تا دیگر چرخه‌ها می‌تواند در اخذ مالیات این کالا مؤثر باشد.

کد خبر 4982326

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =