ماجرای درگیری ماموران اجراییات یاسوج با میوه فروش

یاسوج- درگیری ماموران اجرائیات شهرداری یاسوج با یک میوه فروش و بازنشر فیلم این موضوع در فضای مجازی باعث شد که شورائی ها رفتار ماموران را نادرست بخوانند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- پژمان امیدی: هوا به سمت گرمی می‌رود و صدای فریادها حکایت از حضور مأمورین اجراییات شهرداری یاسوج در یکی دیگر از معابر شهر دارد.

قصه آغاز می‌شود و ترس چهره میوه فروش را فرا گرفته است. چپ و راستش را نگاه می‌کند و فریاد رسی نمی بیند. انگار که مأمورین اجراییات شهرداری عزم خود را جزم کرده تا این بار تمام داشته‌هایش را در کسری از ثانیه به زباله دان بیندازند.

چهره‌های برافروخته از یک سو، نگاه مات مردم رهگذر و مرد میوه فروشی که تنها کاری که از ساخته است، این بود که با بغض و بگوید، یکی فیلم بگیرد. آری، داستان از این فیلم شروع شد که امروز دست به دست در فضای مجازی می چرخد و هر شهروندی از دریچه‌ای به آن نگاه می‌کند.

تصاویر را هرچه نگاه می‌کنیم به نظر نمی‌رسد شأن یک شهر و شهروند در کالبد این نوع از قانون گرایی دیده شود. حرکتی که پیش از آنکه رفاه شهروندان و پایبندی به قوانین را به تصویر بکشد، شکل و نگاه غیر اصولی اجراییات شهرداری را نمایان کرده است.

فارغ از ابعاد قانونی این حرکت که برخورد با تخلفات باید بدون اغماض باشد، چارچوب‌های اجتماعی خطوطی از پایبندی به اخلاق قانونی را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از این موضوع مطرح می‌کند.

اینکه امروز بازخورد منفی یک حرکت قانونی فراتر از خروجی آن رفته را می‌توان در نوع برخوردها جستجو کرد.

بدون شک اگر جمع آوری میوه‌های این میوه فروش بدون جنجال و حرکت تند انجام می‌گرفت، می‌توانست الگو سازی های مؤثری را رقم بزند. اقداماتی که گاهاً هزینه اجتماعی آن فراتر از خروجی تحقق حقوق شهروندی و اجتماعی آن رفته است.

این موضوع صرفاً مربوط به شهر یاسوج نبوده و گاهاً با انتشار این قبیل از کلیپ‌ها در فضای مجازی صدها داستان از قبل آن ساخته و پرداخته شده است.

اما واکنش‌ها به این نوع از برخورد جالب بوده است. رئیس شورای شهر یاسوج در واکنش به این برخورد، گفت: این اقدام پس از چندین مرتبه سد معبر میوه فروش و پس از درگیری آن با مأمورین اجراییات انجام گرفته است.

مسعود خوبانی که حرکت تند مأمور شهرداری را نادرست دانسته است، افزود: اصل موضوع که رفع سد معبر بوده و بر اساس قوانین انجام گرفته، درست بوده است.

تجاوز به معابر به یک بحران تبدیل شده است

خوبانی تصریح کرد: تجاوز به معابر، پیاده رو و ایجاد سد معبر در سطح شهر یاسوج به بحران تبدیل شده که بر اساس چارچوب‌های قانونی تخلف محسوب می‌شود.

وی ابراز داشت: پس از چندین مرتبه تذکر و اخطار، این مغازه با بی توجهی نسبت به قوانین رفع سد معبر را انجام نداده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حفظ حقوق شهروندی و ابعاد آن می‌تواند بر قانونی بودن رفع سد معبر توسط مأمورین شهرداری صحه بگذارد، اما نوع برخورد انجام گرفته چنان بازخورد منفی را در بر دارد که به یکباره ویدئوی ۱۶ ثانیه‌ای آن بازنشر بیش از چند صد هزار نفری با قضاوت‌های متعدد را رقم می‌زند که باید آسیب شناسی لازم در نحوه برخورد با تخلفات به شکل اصولی شکل بگیرد تا با شفاف سازی ها هر بیننده‌ای داستان دلخواه خود را روایت نکند.

کد خبر 4982886

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =