ضرورت معرفی انجمن‌های علمی به نهادهای تصمیم‌گیر

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بر ضرورت معرفی انجمن‌های علمی به صورت ویژه به نهادهای تصمیم‌گیر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در نشست کمیسیون انجمن‌های علمی که امروز (یکشنبه) با حضور دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران و اعضای این کمیسیون برگزار شد، به نکاتی کلیدی جهت موفقیت و ادامه کار انجمن‌های علمی اشاره کرد و گفت: تحلیل و بررسی این موضوع که در میدان عمل واکنش نهادها از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حمایت از این انجمن‌ها تا چه اندازه و به چه نحوی است از نکات حائز اهمیت به شمار می‌رود.

وی افزود: انجمن‌های علمی باید در مسیر خود سعی کنند ماهیت غیردولتی‌شان را حفظ کنند و وابسته به دولت نباشند و در این میان باید رویکرد ما نسبت به انجمن‌ها مشخص شود که آیا رویکردی انقباضی داریم یا انبساطی و این موضوع باید مورد تحلیل قرار گیرد.

رحیمی در ادامه از اهمیت و تحلیل میزان حمایت نهادها و سازمان‌ها از انجمن‌های علمی به عنوان نکته مهمی در ادامه کار این انجمن‌ها یاد کرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: باید سعی شود انجمن‌های علمی را به شکل ویژه به نهادهای تصمیم‌ساز معرفی کنیم؛ به عنوان مثال می‌توانیم تعدادی از این انجمن‌ها را به مرکز پژوهش‌های مجلس برای انجام پروژه‌های کاری معرفی کنیم زیرا این نهادها از اعتبارات خوبی برخوردار هستند و می‌توانند ماموریت‌هایشان را برعهده انجمن‌ها قرار دهند.

رحیمی افزود: وقتی پروژه‌ای به انجمن‌ها سپرده می‌شود این حسن را دارد که تجربه کار تحقیقاتی در انجمن نهادینه می‌شود و در این راه کمک و بهره‌گیری از ظرفیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

رحیمی در پایان سخنان خود از اعضای انجمن‌های علمی خواست که لیست انجمن‌های شاخص را استخراج کنند و زمینه کاری هر انجمن را مشخص کرده تا بتوان برای انجمن‌های شاخص بودجه‌ای تعریف کرد و کارهایی را به آنها سپرد.

کد خبر 4983650

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =