تعرض به هواپیمای ایرانی در چارچوب حمایت آمریکا ازاسرائیل انجام شد

تحلیلگر سیاسی لبنان و رئیس مرکز مطالعات «امان» این کشور اعلام کرد که اقدام جنگنده های آمریکایی در تعرض به هواپیمای ایرانی در چارچوب حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل: اقدام اخیر آمریکایی‌ها در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایرانی در حریم هوایی سوریه که باعث مصدومیت تعدادی از مسافران شد موجی از واکنش‌های منفی را علیه آمریکا برانگیخت.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه اقدام خطرناک آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ایران یک تهدید تروریستی بود، گفت: ما به وقت مقتضی پاسخ آنها را می‌دهیم.

آمریکایی‌ها با این اقدام نشان دادند که هیچ خط قرمزی را به رسمیت نشناخته و با جان غیر نظامیان نیز برای تحقق اهداف سیاسی خود بازی می‌کنند.

در همین رابطه خبرنگار مهر گفتگویی انجام داده است با «انیس نقاش» رئیس مرکز مطالعات «امان» لبنان که مشروح آن در ادامه می‌آید:

*چرا آمریکا از هواپیماهای غیر نظامی و جان انسان‌ها به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد ترس و وحشت و تحقق اهداف سیاسی خود استفاده می‌کند؟

اقدام آمریکا در تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی که در راه لبنان بود در چارچوب حمایت واشنگتن از تل آویو صورت گفت. آمریکا قصد داشت از طریق این اقدام اعلام کند که حضور داشته و بر حریم هوایی تسلط دارد. سخنان مقامات آمریکایی در این خصوص کاملاً واضح و آشکار است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا صراحتاً در چندین نوبت اعلام کرد که این کشور نباید اجازه دهد ایران در منطقه حضور و نقش داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا آشکارا به این مطلب اشاره می‌کند جنبش‌های مقاومت به ویژه حزب الله لبنان خطری برای همپیمان این کشور در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود و به همین دلیل جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ایرانی تعرض می‌کنند تا این پیام را برسانند که در عرصه حضور داشته و می‌توانند قوانین بین المللی را نقض و خطوط قرمز را زیر پا بگذارند.

*آیا هدف از این اقدام آمریکا علیه هواپیمای ایرانی فریب دادن سیستم دفاع موشکی سوریه برای هدف قرار دادن هواپیمای ایران بود؟

جنگنده‌های دشمن صهیونیستی پیشتر از این فریب استفاده کرده و با گیج کردن سیستم دفاع هوایی سوریه، باعث ساقط شدن اشتباهی هواپیمای روسیه شدند چرا که اهداف مورد نظر بر روی سیستم‌های راداری پدافند هوایی سوریه در زمان نزدیک شدن جنگنده‌های اسرائیلی به هواپیمای روسی با یکدیگر تداخل پیدا کردند. جنگنده‌های اسرائیلی در آن زمان، از هواپیمای روسیه برای پنهان شدن استفاده کردند.

در این حالت خلبان ایرانی می‌تواند پاسخ دهد که آیا جنگنده‌های آمریکایی در پشت هواپیمای ایرانی قرار گرفتند یا هدفشان اذیت کردن و اقدام تروریستی بود؟ این مسأله یک مسأله فنی بوده و سخنان خلبان می‌تواند ما را در فهم آن یاری کند.

*وزیر خارجه ایران اعلام کرد که باید جلوی اقدامات غیر قانونی آمریکا گرفته شود. به نظر شما واکنش ایران به این مسأله چگونه خواهد بود؟

معتقدم که واکنش ایران ترکیبی خواهد بود یعنی هم از طریق قانونی نزد نهادهای بین المللی و در عین حال از طریق روش‌های بازدارنده چرا که آمریکا را جز با روش‌های بازدارنده و زور و نه قانون و منطق نمی‌توان متوقف کرد.

کد خبر 4984393

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =