پرسنل شهرداری سریش‌آباد در راستای تکرار وعده‌ها اعتصاب کردند

قروه - پرسنل شهرداری سریش آباد برای پنجمین بار متوالی در حالی اعتصاب کردند که مدت چهار ماه حقوق دریافت نکرده و هر بار به وعده‌ها و اشتباهات گذشته پیوست می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۹ بهمن ماه سال گذشته بود که چهارمین اعتصاب پرسنل شهرداری سریش آباد رقم خورد، اعتصابی که با وعده مدیرکل امور شهری استانداری کردستان برای پرداخت حقوق دو ماه در عرض یک هفته پایان یافت، وعده‌ای که به گفته پرسنل فقط همان حقوق دو ماه پرداخت شد و از عید به بعد هیچ مبلغی پرداخت نکرده‌اند.

حرف اصلی کارمندان تحصن کرده بر این بود که فقط حقوقشان را می‌خواهند، آنان در گفت و گو با خبرنگار مهر اعتراض خود را مربوط به مسائل مالی اعلام کردند و می‌گویند «با توجه به وضعیت اقتصادی و پیش آمدن ویروس کرونا زندگی کردن سخت شده و درست نیست در این شرایط حق و حقوق ما را هم ندهند.»

می‌گویند از بدو تأسیس شهرداری سریش آباد حقوق پرسنل پایین بوده و عده‌ای در این مدت تبدیل وضعیت شده‌اند اما نه تنها حقوقشان افزایش نیافته بلکه کاهش هم پیدا کرده است.

آخرین پرداختی این افراد مربوط به اسفند ماه ۹۸ بوده که آن هم به همین شیوه با اعتصاب پرداخت شد.

پرداخت نشدن حقوق هم زندگی آنها را در مرز نابودی قرار داده و هم انگیزه را از آنان گرفته است. «مشکلات مالی وجود دارد و پرداخت نکردن حقوق انگیزه را از ما می‌گیرد. ما کاری به حواشی شهرداری و شورای شهر و مشکلات گذشته نداریم. ما فقط می‌خواهیم حقوقمان پرداخت شود.»

مشکل پرداخت نشدن حقوق پرسنل شهرداری سریش آباد مربوط به امروز و دیروز نیست و قبلاً هم این تأخیر در پرداخت دستمزد بوده اما با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم در جامعه و تورم و گرانی قطع به یقین شرایط را سخت‌تر کرده و تنگناها برای این افراد بیشتر از گذشته می‌شود.

پرسنل شهرداری سریش آباد انتظار دارند صدایشان شنیده شود. می‌خواهند مسئولان به داد آنها برسند.

کارگران شهرداری سریش آباد می‌گویند: اینکه می‌گویند شهرداری نیروی مازاد دارد بهانه است، چون نمی‌توانند تأمین بودجه کنند. ضعف برنامه ریزی دارند و نمی‌توانند تعامل ایجاد کنند. حتی اگر نیرو کم هم باشد وقتی نمی‌توانند بودجه را تأمین کنند فرقی ندارد.

مشکل اصلی در نیروی مازاد

تمامی این اعتراضات و اعتصابات در حالی صورت می‌گیرد و هربار تکرار می‌شود که پاسخ شورای شهر به کمبود اعتبارات و نبود بودجه و هدررفت بیت المال در گذشته می‌رسد و پاسخ مدیرکل امور شهری هم یا به وعده پرداخت حقوق عقب افتاده ختم می‌شود یا به این گفته که شهرداری باید به دنبال درآمد پایدار برای خود باشد.

«جمشید اسدی» در گفت و گو یا خبرنگار مهر در خصوص اعتصاب پرسنل شهرداری سریش آباد یکی از مشکلات شهرداری را گزینه‌های تحمیلی دانست و گفت: در شهرداری سریش آباد خارج از نیاز شهرداری نیرو تحمیل شده است و الان هم کمک‌هایی شده اما شهرداری یک نهاد غیردولتی است که باید خودش درآمد پایدار داشته باشد.

وی ضمن اشاره به مکاتبه با سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های وزارت کشور، گفت: در حال حاضر مکاتبه‌ای با مجموعه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها شده و اعتبار لازم که گرفته شود، حقوق پرسنل پرداخت می‌گردد.

اسدی از کمک‌های ماهانه به شهرداری سریش آباد خبر دا. و افزود: در سال گذشته ۶۵۸ میلیون تومان از تبصره ۲ ماده ۳۹ پرداخت شد و همچنین ۲۲۴ میلیون تومان هم از محل سهم غیر و ۷۵ میلیون تومان دیگر از محل ماده ۵۸ واریز شده است.

به گفته او سال گذشته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و ۷۰۰ میلیون تومان هم از محل ارزش افزوده استانی پرداخت و در مجموع ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به شهرداری سریش آباد کمک دولتی شده است.

اسدی از انعکاس مشکلات شهرداری سریش آباد از طریق ویدئو کنفرانس به سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خبر داد و گفت: امیدوارم اعتبارات اختصاص داده شود تا بخشی از مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه شهرداری باتوجه به اینکه درآمدهایی از محل خودرو و معدن و … دارد، انتظار می‌رود با روند ۶۰ به ۴۰ حرکت کند و شهرداری از محل درآمدی خود ۴۰ درصد را در عمران هزینه کند و ۶۰ درصد برای بودجه جاری بگذارد.

اسدی صراحتاً اعلام کرد که در برابر نیروهای تحمیلی به شهرداری وظیفه‌ای ندارند.

وی گفت: هرکسی مجوز استخدامی دارد و قانونی رفته سرکار، ما در قبالشان وظیفه داریم ولی برای گزینه‌های تحمیلی که تزریق شده بر بدنه نحیف شهرداری چه سفارشی و چه به شیوه‌های دیگه توانی نیست و اساسنامه هم این موارد را مشخص کرده است.

او در پاسخ به این سوال که چرا زمان لازم جلوی گزینه‌های تحمیلی گرفته نشد، این تخلف را مربوط به گذشته دانست و گفت: از زمان تأسیس شهرداری نیروهایی به بدنه شهرداری تحمیل شده بودند و آن موقع وضعیت مناسب بود و درآمد خوب بود و دیگر نیروی مازاد جذب شد و حال با مشکل مواجه شده است.

گریبان اشتباهات گذشته

گفته‌های مدیرکل امور شهری استانداری کردستان در حالی است که اعضای شورای اسلامی شهر سریش آباد اصلی ترین مشکل پیش آمده را مربوط به پرونده تخلفات شهرداری در گذشته می‌دانند.

اعضای شورا در گفت و گو با خبرنگار مهر از اینکه برخی از مسئولان مرتبط در برابر تخلفات شهرداری در دوره قبل سکوت کرده‌اند به شدت گله مند بودند و می‌گویند: صحبت از نیروهای مازاد شده و باید گفت شهرداری ابتدا ۱۱۴ نیرو داشت و حالا به ۶۰ نفر رسیده و مشخص نیست این همه نیرو چطور و به چه روشی جذب شده بودند و حقوق آنان چگونه تأمین می‌شد!؟

مطابق اظهارات آنان پیگیری برای تخلفاتی که در شهرداری شده بود بارها و بارها صورت گرفت و پاسخی داده نشد و معلوم نیست این سکوت چرا و چگونه به وجود آمده است.

اعضای شورای اسلامی شهر سریش آباد مشکلات شهرداری را ناشی از هزینه کردهای بی رویه و نامعلوم، هدر دادن بیت المال با عناوین مختلف، مشخص نبودن نحوه مناقصات و مزایده‌ها، شفاف نبودن هزینه کرد بودجه‌ها و… دانست.

در واقع آنچه شورای شهر به عنوان شاه کلید این مشکلات می‌داند باز می‌گردد به گزارش سازمان بازرسی که از شهرداری سریش آباد در ۲ سال قبل اعلام شد. هر چند روند بازرسی و گزارشات نامعلوم ماند و مسکوت اما اعضای شورا بر این باورند که مسئولان استانی مقصر اصلی به‌وجود آمدن چنین مشکلاتی در شهرداری هستند.

اعضای شورا می‌گویند: مطالبه ما اعضای شورای شهر سریش آباد از مسئولان استان این است چرا در مقابل سوالات اعضای شورا که به ارگان‌های مختلف رفت، پاسخی نداده و سکوت اختیار کردند؟

از یک طرف ابهامات و سوالات بسیاری در خصوص جریان گزارش سازمان بازرسی و پرونده تخلفات شهرداری سریش آباد وجود دارد و یک‌سری مباحث در افکار عمومی مطرح می‌شود و از طرف دیگر هر چند پرسنل شهرداری معتقدند باید وضع موجود بدون پیوست به گذشته مدیریت شود، اما نمی‌توان تأثیر اشتباهات مدیریت سابق در شهرداری سریش آباد را در بروز مشکلات فعلی این نهاد نادیده گرفت.

با این وجود اعضای شورا در خصوص رفع مشکل حقوق پرسنل از پرداخت یک ماه دستمزد خبر دادند.

آنها می‌گویند: در واقع چهار ماه حقوق معوقه داشتند پرسنل شهرداری که حقوق یک ماه واریز می‌شود و یک ماه هم مساعده دریافت کرده‌اند و با این حساب می‌توان گفت دو ماه حقوقشان پرداخت شده و می‌شود و تنها ۲ ماه می‌ماند از حقوق عقب افتاده که آن هم به محض تأمین اعتبار واریز می‌شود.

کد خبر 4984873

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =