نسبت مصارف به منابع در فارس ۵٠ درصد است

شیراز- رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس گفت: نصبت مصارف به منابع در استان فارس ۵٠ درصد است و امید است منابع استان به فارس بازگردد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن نوروزی عصر پنجشنبه در شورای اقتصاد مقاومتی استان فارس بیان کرد: سهم استان فارس طی سال‌های ٩٠ الی ٩۵، در تولید ناخالص ملی ۴،٧ درصد بوده و پنجمین استان کشور در حوزه اقتصاد بوده است و میزان تولید ناخالص استان فارس سالانه بالغ بر ١٣ میلیارد تومان بود که از میانگین کشوری که ١۶ میلیارد تومان بوده کمتر است.

وی تاکید کرد: ٨.٢ درصد از تولیدات کشور در استان فارس است و استان فارس دارای مزیت ضمنی در حوزه کشاورزی است و توانسته جایگاه خوبی در کشور داشته باشد.

او در خصوص نرخ بیکاری نیز عنوان کرد: میانگین نرخ بیکاری استان فارس ٨ درصد بوده و میزان بیکاری در کشور بالغ بر ١٠ درصد است لازم به ذکر است که فارس پیشتر دارای نرخ بیکاری ٢١ درصد بوده است.

وی یادآور شد: اگر استان تهران به علت مرکزیت از بررسی خارج شود فارس ٩ درصد منابع بانکی کشور را در اختیار داشته که این میزان ١٠٠ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که ۵٠ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی در استان فارس مصرف می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تاکید کرد: استان فارس ۳ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان درآمد مصوب داشته که بالغ بر ٩٣ درصد از این درآمدها محقق شده و امسال نیز درآمدهای استان افزایش یافته و به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

او در خصوص میزان صادرات استان تاکید کرد: سهم ۳ درصدی صادرات کشور مربوط به فارس بوده و اگر سهم منابع نفتی از این میزان کاهش یابد استان فارس در حوزه صادرات دارای سهم ۴ درصدی صادرات در کشور است.

وی یادآور شد: خطوط ریلی در استان فارس دارای مشکلاتی است و اگر ارتباط خطوط ریلی با صنایع تولیدی برقرار شود میزان هزینه‌های وارده به شرکت‌های تولیدی کاهش چشم گیری خواهد یافت این در حالی است که دولت تلاش ویژه ای در ساخت خط راه آهن شیراز به یزد دارد.

نوروزی تاکید کرد: استان فارس در حوزه‌های مختلفی دارای مزیت است و از جمله این مزیت‌ها می‌توان به قطب پزشکی، قطب کشاورزی و گردشگری اشاره کرد لازم به ذکر است آمایش استان فارس طی سال ٩٧ به پایان رسیده و بر اساس این نقشه بالادستی استان در حوزه کشاورزی، فناوری، نفت و گاز پتروشیمی، معدن، بازرگانی، حمل و نقل و انرژی دارای مزیت نسبی است.

کد خبر 4987170

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =