وضعیت آشفته بازار مرغ در ایلام

ایلام-این روزها بازار مرغ در استان ایلام حال و روز خوشی ندارد، در حالی که کمبود مرغ و افزایش قیمت مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده، اما این مشکل بین مسئولان و مرغداری‌ها پاسکاری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام با داشتن ۴۰۰ واحد مرغداری و تولید سالانه ۵۰ هزار تن گوشت مرغ یکی از مناطق مهم تولیدکننده گوشت سفید در کشور است.

اما در هفته اخیر مشکلات متعددی برای توزیع و فروش مرغ در استان برای مردم به وجود آمده است، در بعضی از روزها بازار استان با کمبود مرغ مواجه است، بعضی از روزها مرغ‌های غیراستاندارد توزیع می‌شود و بعضی از روزها هم مرغ با قیمت بالا به فروش می‌رسد.

مشکلات هفته گذشته در بازار مرغ استان باعث شده مسئولان و مرغداری‌ها مشکلات را بین هم پاسکاری کنند و در حال حاضر مشکل به صورت ریشه‌ای حل نشده است.

عده‌ای از مسئولان معتقد هستند مرغداری‌های مرغ به اندازه کافی در اختیار کشتارگاه‌های استان قرار نمی‌دهند و به دیگر استان‌های کشور مرغ‌های تولیدی را ارسال می‌کنند.

صاحبان مرغداری‌ها هم می‌گویند تحویل مرغ به کشتارگاه با قیمت‌های مصوب برای آنها سودی ندارد و از طرف دیگر نهاده‌های دامی مثل سویا و ذرت در بازار اصلاً وجود ندارد.

مسئولان: مرغداری موظف به تحویل مرغ به کشتارگاه هستند

معاون سازمان صمت استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طبق قانون جهاد کشاورزی موظف به تأمین مرغ بازار استان است و مرغداری‌های استان موظف به تحویل ۳۰ درصد تولید خود به کشتارگاه هستند.

سعید شریفی بیان کرد: در حال حاضر بخش مهمی از مشکلات به عدم تحویل مرغ از سوی مرغداری‌ها به کشتارگاه‌های استان بر می‌گردد.

مرغداران: مسئولان حمایت نمی‌کنند

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: مرغداران استان ایلام مشکلات فراوانی دارند، در حال حاضر مرغداران به جای توزیع پنج وعده نهاده در مرغداری، دو وعده توزیع می‌کند.

عزیز قیصوری بیان کرد: متأسفانه بعضی از مرغداری‌های به جای سویا، از ماکرانی به عنوان خوراک مرغ استفاده می‌کند.

وی عنوان کرد: اگر مشکل نهاده‌های دامی برای مرغداری‌های استان ایلام حل نشود، در آینده‌ای نزدیک با بحران مرغ در استان مواجه خواهیم شد.

تأمین نهاده‌های دامی مشکلی کشوری است

رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تأمین نهاده‌های دامی به دلیل عدم تخصیص ارز در کل کشور با مشکل مواجه شده و فقط مربوط به ایلام نیست.

محمدعلی اقدسی بیان کرد: در حال حاضر رایزنی‌های مختلفی برای حل این مشکل صورت گرفته و امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود.

طبق گفته مسئولان دامپزشکی استان ایلام، نظارت کامل بر تولید مرغ در کشتارگاه‌ها وجود دارد و کم بودن وزن مرغ‌های موجود در بازار استان مشکلی ندارد.

بر اساس اعلام دامپزشکی استان ایلام تاکنون ۳۰ هزار قطعه مرغ نیز به دلیل بیماری و لاغری مفرط از چرخه تولید در کشتارگاه توسط نیروهای نظارتی دامپزشکی خارج شده است.

البته کمبود مرغ در بازار استان باعث رونق دوباره مرغ فروشی‌ها زنده شده است. امیدواریم این مشکلات کمبود و قیمت مرغ در استان هرچه زودتر توسط مسئولان و صاحبان مرغداری‌ها حل شود.

کد خبر 4988942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =