جوابیه آستان قدس درخصوص برج سازی در «باغ خوردین»/ تجاری نمی‌سازیم

سازمان موقوفات آستان قدس رضوی با ارسال جوابیه ای اگرچه ساخت برج تجاری در باغ خوردین تهران را رد کرده، اما درباره ساخت برج مسکونی در این باغ و تعطیلی مرکز تربیتی فعال در آن سکوت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در پاسخ به انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر در خصوص تغییر کاربری باغ خوردین در محدوده خیابان ایران زمین، سعید جعفری مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان تهران، اعلام کرده است: احداث برج تجاری در باغ خوردین شایعه است.

وی ضمن تکذیب شایعه احداث برج تجاری در باغ خوردین، گفت: حفظ منابع طبیعی جزو سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی است و بر این اساس هیچ گونه بحثی در خصوص احداث برج تجاری در باغ خوردین مطرح نبوده و نیست. شهردار منطقه ۲ تهران نیز اعلام کرده که آستان قدس رضوی تاکنون درخواستی برای اخذ مجوز تجاری سازی در محدوده باغ خوردین ارائه نداده است.

جعفری با تاکید بر ضرورت بهره برداری بهینه از موقوفات در راستای توسعه خدمات فرهنگی و اجتماعی آستان قدس رضوی، گفت: پشتوانه اصلی فعالیت‌های گوناگون آستان قدس رضوی موقوفات، نذورات و هدایایی است که مردم متدین در ادوار تاریخ و با ارادت قلبی به ساحت قدسی رضوی اهدا کرده‌اند و متولیان این مجموعه هم با اشراف بر جهات شرعی و قانونی، دقت نظر و حساسیت فراوان و هم چنین استفاده از نظر کارشناسان متخصص نسبت به مدیریت و بهره وری این موقوفات و عمل به نیات واقفین اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف از موقوفات و نذورات فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی است و امور اقتصادی مرتبط با بهره‌وری موقوفات نباید منافاتی با اصول ارزشی داشته باشد، افزود: بر این اساس ما موظف هستیم برنامه ریزی و اقدامات لازم در راستای بهره برداری بهینه از موقوفه و عمل به نیات واقفین را در دستور کار قرار دهیم. اما در این مسیر تبعیت از سیاست‌های کلان مجموعه در زمینه‌های مانند حفظ منابع طبیعی و عدم ورود به فعالیت‌های اقتصادی ناسالم را همواره مد نظر داریم و در عین حال فعالیت‌های اقتصادی سالم و مؤثر در پیشرفت اقتصاد کشور را در راستای بهره وری موقوفات جزو تکالیف خود می‌دانیم.

مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران از باغ خوردین به عنوان یکی از موقوفات آستان قدس رضوی یاد و عنوان کرد: شش‌دانگ موقوفه خوردین، پلاک ۱۷۴ اصلی بخش ۱۱ تهران در شهرک غرب، از موقوفات بسیار قدیمی آستان قدس رضوی در تهران به حساب می‌آید.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ درختان و فضای باغی این موقوفه با توجه به دستور صریح تولیت آستان قدس رضوی، گفت: به هیچ عنوان برنامه‌ای برای تجاری سازی در این منطقه ندارد.

جعفری با اشاره به برنامه آستان قدس رضوی در راستای گسترش فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی در مناطق کم برخوردار، گفت: بر این اساس توسعه و تجهیز برخی مراکز فرهنگی در مناطق هدف استان تهران در دستور کار این سازمان قرار دارد.

توضیحات مهر:

در گزارشی که یک هفته قبل در خبرگزاری مهر با عنوان " سودای برج سازی در ملک ارزشمند خوردین" منتشر شد، به وجود مجوز قدیمی برای انبوه سازی در این ملک موقوفه اشاره شد که در دوره ریاست فقید آستان قدس کسب شده بود و همواره نگرانی برای تغییر کاربری و تبدیل این ملک به یک برج بلند طبقه را برای اهالی و دوستداران محیط زیست شهر تهران به همراه داشته است. اما تبدیل این باغ ارزشمند از لحاظ اکولوژیکی به مجموعه‌ای با کاربری تربیتی _ آموزشی در زمان ریاست آیت الله رئیسی بر آستان قدس، امیدهایی را برای تغییر رویه استفاده از باغات در تهران به خصوص مناطقی که ارزش ملکی بالاتری برخوردارند، ایجاد کرده است.

نکته مهم در خصوص جوابیه ارسال شده به خبرگزاری مهر این است که گزارش مهر در خصوص «برج سازی» آستان قدس بود و تاکید شده که برای ساخت ۲ برج مسکونی و تجاری در این زمین ارزشمند برنامه ریزی شده است، اما عملاً در پاسخ ارسال شده، هیچ اشاره‌ای به «برج مسکونی» نشده و تنها ساخت برج تجاری رد شده است. ما ضمن ابراز خرسندی از اینکه این نهاد مهم و بی بدیل فرهنگی به دنبال مسئله تأسف برانگیز «مال سازی» نیست، کماکان منتظر پاسخ آستان قدس در خصوص ساخت برج مسکونی در باغ خوردین هستیم.

ضمن اینکه در گزارش مهر از انبوه سازی به عنوان فعالیت اقتصادی «ناسالم» یاد نشده است، بلکه استفاده فرهنگی و آموزشی از این باغ را با توجه به نیازهای موجود فرهنگی تربیتی در شهر تهران و کمبود فضاهای فرهنگی مورد تاکید قرار داده است. مسأله‌ای که مورد تأیید و توجه شهردار منطقه نیز قرار گرفته و خواستار همراهی رسانه‌ها برای حفظ این باغ دارد. که خوشبختانه مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی هم با تاکید بر ضرورت حفظ درختان و فضای باغی این موقوفه با توجه به دستور صریح تولیت آستان قدس رضوی، اعلام کرده است: "به هیچ عنوان برنامه‌ای برای تجاری سازی در این منطقه ندارد. " که البته باید پرسید برای مسکونی سازی چطور؟

بخش دیگر گزارش مهر، اشاره به تصمیم آستان قدس مبنی بر تعطیلی مجتمع تربیتی فعال در باغ خوردین داشت که متأسفانه در خصوص این بخش هم جوابیه ارسالی پاسخ روشنی نداده است، بلکه آنچه از متن آن مستفاد می‌گردد تأیید ضمنی تعطیلی این مرکز فرهنگی_تربیتی است و اشاره مدیر سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران به گسترش فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی در «مناطق کم برخوردار»، شائبه تغییر کاربری این ملک را تقویت می‌کند.

کد خبر 4988950

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 1 =

  نظرات

  • حمید AU ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
   0 0
   سپاس از مهر که در مسایل محیط زیستی با هیچ سازمانی مماشات نمی کنه.