توسعه مراودات انرژی با کشورهای همسایه راه‌حل رفع تحریم‌ها

مشهد - نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: مراودات انرژی باید با کشورهای همسایه حفظ شده و توسعه یابد، زیرا این مراوده به شکستن حصار تحریم‌ها کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نشستی با مدیرعامل و سایر مسئولان شرکت برق منطقه‌ای خراسان در خصوص تغییرات ساختاری در وزارت نیرو با اشاره به اینکه باید توجه داشت تقسیم «بخشی» در هر ساختاری برای تمرکززدایی، امری اشتباه است، بنابراین باید به سمت تقسیمات «منطقه‌ای» رفت، گفت: در حقیقت لازم است در حوزه موضوعی به سمت ادغام و در حوزه اجرایی به سمت منطقه‌ای کردن ساختار پیش رفت. از همین‌رو نباید مدیریت شرکتی را مانند سازمان‌ها پیش برد چراکه چنین روشی اشتباه است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید توجه داشت تفکر و رویکرد، مقدمه تغییر است و مهم‌ترین مسأله ما در کشور نیز نداشتن همین رویکردهاست، زیرا بدون رویکرد نمی‌توان تغییری ایجاد کرد. لازم است به سمت ایجاد نیروگاه‌های کوچک مقیاس حرکت کرد، از همین‌رو با مشارکت بخش خصوصی در راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک، وزارت نیرو می‌تواند عمده سرمایه‌گذاری خود را در راه‌اندازی نیروگاه‌های نوین و استفاده از انرژی‌های نو متمرکز کند.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: مراودات انرژی باید با کشورهای همسایه حفظ شده و توسعه یابد، زیرا این مراوده به شکستن حصار تحریم‌ها کمک می‌کند.

در ادامه رضا ریاحی با اشاره به طرح‌های پیشنهادی جهت تغییر ساختار در صنعت برق کشور اظهار کرد: در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۰ شرکت‌های توزیع و نیروگاه‌های خصوصی از شرکت‌های برق منطقه‌ای منفک شد و زیر نظر شرکت توانیر قرار گرفت. در همین راستا شرکت مادر تخصصی حرارتی تولید نیروی برق ایجاد شد که نیروگاه‌ها زیر نظر آن و مشابه شرکت توانیر، شرکت مادر در زمینه تولید است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: در حال حاضر عمده تمرکز در صنعت برق به مرکز منتقل شده و بخش‌های تولید، توزیع و انتقال در مناطق به صورت مستقل از هم عمل می‌کنند. براساس مدل‌های اجرا شده در دنیا برای به وجود آمدن رقابت و افزایش بهره‌وری سه بخش تولید، انتقال و توزیع برق از هم جدا شدند و در کشور، هم این کار انجام شده و این طرح تا مرحله‌ای به خوبی پیش رفت اما دلیلی نداشت سرنخ‌های مدیریتی در مناطق نیز به مرکز منتقل شود. چنین ساختاری موجب کاهش انسجام در مناطق و تجمیع و تمرکز کارها در مرکز و در نتیجه از دست رفتن فرصت برای پرداختن به موضوعات کلان و استراتژیک می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر بتوان این ایراد را در ساختار صنعت برق برطرف کرد مشکلات زیادی حل خواهد شد، بیان کرد: خوشبختانه این امر جزو برنامه‌های شرکت توانیر در سال ۱۴۰۰ آمده است و لازمه اجرای این مدل جدید آن است که منابع مالی از سطح استانی بالاتر نرود، با انجام این کار مدیریت شرکت‌های حوزه صنعت برق از حالت سازمانی به شرکت‌داری تغییر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان افزود: براساس قانون اساسی بخش‌های تولید و توزیع باید خصوصی باشد اما لازم است ۲۰ درصد از بخش تولید دولتی باقی بماند. اگر قواعد مربوط به حق ترانزیت برق در شبکه به شکل مناسبی تعریف شود، بخش خصوصی می‌تواند در این حوزه هم سرمایه‌گذاری کند.

ریاحی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه توزیع یا انتقال هنوز فعال نشده است، گفت: با راه‌اندازی بازار برق تلاش شد قیمت واقعی برق مشخص شود، اگر به مرور قیمت برق اصلاح شود، بخش خصوصی حتماً برای سرمایه‌گذاری تمایل خواهد داشت.

وی افزود: در حال حاضر صنعت برق به دلیل پایین بودن قیمت متضرر می‌شود، زیرا هزینه‌های صنعت برق در ساخت‌وسازها متناسب با عرف روز بازار پرداخت می‌گردد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به لزوم حرکت صنعت برق به سمت تولید پراکنده و اینکه افق آینده صنعت برق در جهان نیز مبتنی بر همین موضوع است، اظهار کرد: البته باید توجه داشت کشورهای پیشرفته بار پایه مورد نیاز خود را تأمین کرده و سپس به سمت تولید پراکنده گام برداشته‌اند. در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی کمی عقب‌ماندگی در سرمایه‌گذاری در تولید بار پایه در کشور ما وجود دارد و همین مساله اجازه نمی‌دهد تأمین برق را تنها به حوزه تولید پراکنده بسپاریم.

کد خبر 4988983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =