ضرورت فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اصول پدافند غیرعامل در استان سمنان

سمنان- مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی و گفتمان سازی اصول پدافند غیرعامل در استان گفت: بهره‌گیری از ظرفیت‌های رسانه‌ای برای تحقق آن در دستور کار است.

به گزارش خبرنگار مهر، ایرج کارخایی بعدازظهر یکشنبه در جلسه کارگروه تخصصی فرهنگی، اجتماعی و آموزشی شورای پدافند غیرعامل استان اظهار داشت: ترویج اصول پدافند غیرعامل برای فرهنگ‌سازی و گفتمان سازی آن در راستای ایجاد یک باور عمومی در جامعه در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به‌ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای و آموزش تخصصی و عمومی بیان کرد: در ساختار اجرای پدافند غیرعامل استان، ۱۲ کارگروه تخصصی ذیل شورای پدافند غیرعامل در حوزه‌های مختلف پیش‌بینی‌شده است.

کاهش آسیب‌پذیری، مصون‌سازی و استمرار خدمت‌رسانی

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با تأکید بر اینکه کارگروه تخصصی فرهنگی، اجتماعی و آموزشی یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین کارگروه‌های پدافند غیرعامل محسوب می‌شود، افزود: این کارگروه می‌تواند تأثیر بسزایی در ارتقا جایگاه، منزلت و رسالت پدافند غیرعامل ایفا کند.

کارخایی بابیان اینکه پدافند غیرعامل به‌عنوان یکی از راهبردهای دفاعی کشور برای مقابله با تهدیدات دشمن است، تصریح کرد: پدافند غیرعامل منجر به ایجاد پایداری، کاهش آسیب‌پذیری، مصون‌سازی و استمرار خدمت‌رسانی در شرایط خطر و بحران می‌شود و امروز فراگیر شدن و عملیاتی کردن آن بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از بدو انقلاب تاکنون این کشور با انواع تهدیدات سخت، نیمه سخت و نرم دشمن که ازلحاظ محتوا و شکل، تغییرات گسترده، پیچیده و نامشخصی دارند روبه‌رو بوده است، گفت: این تهدیدات نوین، دانش‌محور و فناورانه هستند که بر باورها تکیه‌دارند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با تأکید بر اینکه اکنون با شیوه جدید تهدیدات به شکل ترکیبی یا هیبریدی که روی شناخت، باورها و با تسلط بر حوزه‌ی فکر و ذهن جامعه ما متکی است، مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: بنابراین استفاده از همه‌ی ابزارها و فن‌های موجود نوین بر پایه ارتباط است.

استقبال از طرح‌های پژوهشی در راستای اصول پدافند غیرعامل

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان نیز در این جلسه بابیان اینکه با تجمیع محتوای تولیدشده توسط دستگاه‌های متولی فرهنگ و با تزریق آن به فضای مجازی می‌توان از هجمه‌های فرهنگی دشمن جلوگیری کرد، اظهار داشت: برنامه شاد نیز به‌عنوان یک بستر مناسب برای فرهنگ‌سازی و آموزش پدافند غیرعامل می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

فرشید فلاح با اشاره به اینکه کارگروه فرهنگی، اجتماعی و آموزشی از طرح‌های پژوهشی کاربردی که به کمک مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌آید، استقبال می‌کند، افزود: در این کارگروه؛ خانواده، آموزش، فضای‌مجازی و امید افزایی به‌عنوان چهار محور مطرح است که ضرورت دارد تولیدات محتوایی آموزشی، پیشگیرانه در راستای افزایش سرمایه‌های اجتماعی متناسب با این چهار محور باشند.

کد خبر 4989308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =