شورای عالی شهرسازی منافع ملی محلی را در جماران در نظر می‌گیرد

شهردار تهران گفت: مطمئنم شورای عالی شهرسازی با توجه به منافع محلی، ملی و بین المللی درباره مساله محله جماران تصمیم گیری می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، پیروز حناچی شهردار تهران در یک نشست برخط که به مناسبت روز خبرنگار، پیش از ظهر امروز برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرگزاری مهر درباره شائبه‌های پیش آمده از عدم حضورش در هیأت دولت و احتمال مرتبط بودن این مساله با برخورد شهرداری با تخلف ملک جماران گفت: من واقعاً با رسانه‌ها شفاف بودم و پیامک دعوت در جلسه هیأت دولت را دریافت می‌کردم و دروغی در این حوزه نگفتم.

شهردار تهران ادامه داد: حضورم در هیأت دولت به عنوان شهردار کلانشهر تهران و رئیس مجمع کلانشهرها که مطالبات جمعیتی ۵۰ میلیون را پوشش می‌دهد می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

حناچی با بیان اینکه دولت هم با توجه به اینکه تهران پایتخت است و مسائل آن ملی است به این ارتباط احتیاج دارد، گفت: ولی چون قانونا شهردار پایتخت عضوی از هیأت وزیران نیست، می‌بینیم که در بسیاری از دوره‌های ریاست جمهوری  در هیأت دولت حضور نداشته است.

وی با اشاره به اینکه در بحران‌های اخیر مثل سیل سال ۹۸ که در استان‌های مختلف رخ داد، آتش سوزی زاگرس، وقایع آبان ماه، واقعه هواپیمای اکراینی و شیوع کرونا، شهرداری تهران یکی اصلی‌ترین بازوهای اجرایی دولت بوده است. اما در خصوص مطالبه حضور در هیأت دولت ادبیات طلبکارانه را نمی‌پسندم و با مذاکره و استدلال می‌شود خیلی از اهداف را به نتیجه رساند.

حناچی با اشاره به اینکه جماران یک محله نیست، بلکه نمادی از ایران است گفت: اتفاقی که در جماران افتاده بود را می‌توان از زبان دیگران درک کرد.

وی با اشاره به مشاهدات سران کشورها از ساده زیستی بنیان گذار جمهوری اسلامی در جماران ابراز داشت: با جماران در سه سطح باید برخورد کرد، سطح جهانی که پیام ساده زیستی و مواجهه با مردم را باید منتقل کند، سطح دیگر، سطح ملی است که باید مثل دیگر مواریث ثبت ملی شود که این اتفاق افتاده است، ولی متأسفانه هنوز حریم ندارد و سطح شهر تهران که در شورای عالی شهرسازی به استناد مواد قانونی در سال ۸۰ محدوده طرح کوچک شده و می‌بینیم که به طرح عمل شده و جماران به شکل سابق حفظ شده است.

وی افزود: از مجموع پلاک‌های درگیر که ۱۴۶ پلاک مسکونی است در این میان حدود ۱۰۴ پلاک درگیر موضوع حریم هستند و این مساله درگیری عمومی برای محله جماران ایجاد نکرده و تعدادی هم براساس ضوابط ساخته‌اند و مشکلات محدود است.

حناچی خاطرنشان کرد: مطمئنم هر کاری با توجه به مقیاس جهانی و ملاحظات محلی و درخواست‌های جهانی صورت گیرد قابل دفاع است و شورای عالی شهرسازی هم با همین رویه درباره پیشنهادات در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد کرد.

کد خبر 4989993

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =