برخی کشورها به دنبال ایجاد اختلاف در لبنان هستند

نماینده پارلمان لبنان اعلام کرد که آمریکا و رژیم صهیونیستی تمام تلاش خود را برای سوءاستفاده از وقایع لبنان در راستای تحقق اهداف سیاسی خود می‌کنند.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل - فاطمه صالحی: کشور لبنان که این روزها با مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند عصر روز گذشته شاهد وقوع یک انفجار گسترده در بندر بیروت بود که خرابی‌های ویرانگری در این منطقه به وجود آورد.

در پی انفجار مهیب روز سه شنبه در بیروت، تصاویر راداری گشت‌زنی و عملیات شناسایی غیرعادی چهار فروند هواپیمایی جاسوسی نیروی دریایی آمریکا در خط ساحلی لبنان- سوریه منتشر شد.

همچنین کارشناسان امنیتی از احتمال طراحی عملیات خرابکاری توسط نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند.

بر اساس این گزارش تصاویر راداری گشت زنی و عملیات شناسایی غیرعادی چهار فروند هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا مربوط به روز دوشنبه منتشر شده است.

از سوی دیگر «بدری ضاهر» مدیرکل گمرکات در بیروت در سخنانی تأکید کرد که «انفجار بندر بیروت ناشی از یک محموله نیترات آمونیوم بوده است.

بر اساس این گزارش، وی افزود که این انفجار در محموله‌ای از ماده نیترات آمونیوم رخ داده که از لبنان در حال عبور بوده است و به دلیل اختلافات میان طرف‌های معامله که افرادی غیر لبنانی بودند، این محموله در بندر بیروت مصادره شده بود.

وزیر بهداشت لبنان نیز ساعاتی قبل، آخرین آمار از شمار قربانیان انفجار مهیب بیروت را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: «شمار کشته‌های انفجار مهیب بیروت به ۷۸ نفر رسیده است». به گفته وزیر بهداشت لبنان، چهار هزار نفر در اثر انفجار بندر بیروت زخمی شده‌اند.

در همین خصوص خبرنگار مهر مصاحبه‌ای انجام داده است با «محمد نصرالله» نماینده پارلمان لبنان و عضو دفتر سیاسی جنبش أمل که مشروح آن در ادامه می‌آید.

انتظار داشتیم در شرایط کنونی کشورهای جهان در کنار لبنان ایستاده و از این کشور حمایت کنند اما می‌بینیم که برخی طرف‌ها به دنبال سوء استفاده از این حادثه هستند تا اهداف خاص خود را در لبنان محقق کنند *انفجار عصر روز گذشته در بندر بیروت که می‌توان گفت بی سابقه بوده است را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا می‌توان به طور قطع از علل وقوع این انفجار صحبت کرد؟

ما عصر روز گذشته شاهد وقوع یک فاجعه تاریخی در لبنان بودیم. این فاجعه در تاریخ لبنان بی سابقه بوده است. لبنانی‌ها هیچ گاه تصورش را هم نمی‌کردند که یک روز از خواب بلند بشوند و ببینند که بیروت بر اثر یک حادثه که ماهیت آن هنوز مشخص نیست ویران شده است.

ما نمی‌خواهیم در خصوص اسباب و دلایل وقوع این انفجار گسترده که باعث به وجود آمدن ویرانی‌ها و خرابی‌های گسترده شده پیش داوری کنیم و منتظر نتایج تحقیقات در این خصوص هستیم.

*نظر شما در خصوص فضاسازی‌های برخی طرف‌های بین‌المللی درباره علل وقوع این انفجار چیست؟

این انفجار بخش گسترده‌ای از پایتخت بیروت را نابود کرده و پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی بزرگی به دنبال خواهد داشت. آنچه که ما را متأسف می‌کند این است که انتظار داشتیم در شرایط کنونی کشورهای جهان در کنار لبنان ایستاده و از این کشور حمایت کنند اما می‌بینیم که برخی طرف‌ها به دنبال سوء استفاده از این حادثه هستند تا اهداف خاص خود را در لبنان محقق کنند؛ اهدافی که با منافع لبنان در تضاد بوده و باعث ایجاد شکاف و اختلاف میان مردم این کشور می‌شود. ما به عنوان ملت لبنان در این مرحله باید به پیامدهای این حادثه و نحوه برون رفت از این بحران بیاندیشیم.

*ملت لبنان در شرایط کنونی در مواجهه با بحران به وجود آمده ناشی از وقوع این انفجار باید چه اقدامی اتخاذ کنند؟

مردم لبنان باید از این فاجعه نهایت استفاده را کرده و آن را به فرصتی برای تقویت اتحاد تبدیل کنند تا به بهترین نحو از آن خارج شده و با کمترین خسارات مادی و معنوی به دنبال راه حل بگردند به ویژه آنکه لبنان در حال حاضر در شرایط بسیار سخت اقتصادی به سر می‌برد.

این شرایط نیز برآمده از اوضاع سیاسی کشور به ویژه از سال گذشته تا کنون به شمار می‌رود. ما شاهد فروپاشی اقتصادی لبنان و پیامدهای منفی اجتماعی آن و افزایش نرخ بیکاری هستیم. کسانی هستند که در لبنان برای درآوردن روزی خود به سختی می‌افتند چرا که ارزش ارز داخلی در برابر دلار بسیار پایین آمده است.

ما امیدواریم که این فاجعه که برای ما به وجود آمده است تبدیل به فرصتی برای اتحاد شود چرا که لبنانی‌ها با توانی که در خود سراغ دارند می‌توانند از پیامدهای آن عبور کنند. اتحاد ما، تنها راه برای خلاصی یافتن از تمام بحران‌هایی است که امروزه در لبنان شاهد آن هستیم.

بدون شک رژیم صهیونیستی قصد دارد از این فاجعه که برای لبنان به وجود آمده است نهایت سوء استفاده را کرده تا با ایجاد شکاف و برانگیختن اختلافات داخلی اهداف خود را در داخل کشور محقق کند *نظر شما در خصوص موضع گیری رژیم صهیونیستی به محض وقوع این انفجار در بیروت و اینکه تل‌آویو در این انفجار دست ندارد چیست؟

بدون شک رژیم صهیونیستی قصد دارد از این فاجعه که برای لبنان به وجود آمده است نهایت سوء استفاده را کرده تا با ایجاد شکاف و برانگیختن اختلافات داخلی اهداف خود را در داخل کشور محقق کند. تل‌آویو به محض وقوع این انفجار اعلام کرد که در آن دست ندارد. این رژیم با این کار تلاش کرد توپ را در زمین لبنانی‌ها انداخته و در میان آنها اختلاف ایجاد کند.

ما قبل از روشن شدن نتایج تحقیقات در خصوص اسباب و دلایل این انفجار پیش داوری نکرده و نمی‌توانیم بگوییم که چه کسی در این خصوص مقصر است.

*تلاش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در لبنان برای تحقق اهداف سیاسی خود و اعمال فشار بر مسئولان این کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگز نمی‌توانند تصورش را هم بکنند که روزی لبنان را از دست بدهند چرا که این کشور دارای موقعیت ژئوپولتیک بسیار مهمی برای سیاست‌های آمریکا در منطقه است. آنها نمی‌خواهند لبنان آزاد باشد چرا که اگر بخواهد واقعاً آزاد باشد در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه خود می‌ایستد.

تل‌آویو در گذشته تلاش کرده تا با اشغال بخشی از لبنان اهداف خود را در این کشور محقق کند. صهیونیست‌ها معتقد هستند که جنوب لبنان بخشی از به اصطلاح «اسرائیل بزرگ» است. اما مقاومت لبنان با توجه به سخنان امام موسی صدر توانست در برابر صهیونیست‌ها ایستاده و آنها را از کشور بیرون براند. اما طمع‌ورزی‌های صهیونیست‌ها در قبال لبنان همچنان ادامه دارد و هر لحظه که بتواند برای اشغال این کشور و هدف قرار دادن زیرساخت‌های آن و نابود کردن هم زیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان مختلف در لبنان تلاش می‌کند.

آمریکا نیز تمام قد از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند. به همین دلیل واشنگتن و تل‌آویو به لبنان چشم طمع دوخته و از هر فرصتی برای تحت فشار قرار دادن آن سوء استفاده می‌کنند. آمریکا از لحاظ اقتصادی بر بیروت فشار می‌آورد تا مانع شکوفایی اقتصادی لبنان شود چرا که در این صورت استقلال لبنان تقویت شده و وابستگی آن کاهش می‌یابد. در هر صورت لبنانی‌ها باید اتحاد خود و پایبندی به مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی را تقویت کنند.

کد خبر 4991359

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =