لزوم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان و گندم کاران

بندرعباس - رییس کل دادگستری هرمزگان تأکید کرد: دستگاه های امنیتی و انتظامی با شناسایی انبارهای احتکار گندم و رصد فعالیت دلالان، مانع از خروج غیرمجاز محصولات کشاورزی از مرزهای کشور شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی صالحی در جریان برگزاری جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با اشاره به لزوم مقابله جدی با قاچاق گندم به عنوان محصولی استراتژیک که قوت غالب مردم کشور را تشکیل می‌دهد افزود: مبارزه با قاچاق این محصول زراعی باید با جدیدت تمام ادامه یابد.

صالحی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد دستگاه‌های امنیتی و انتظامی با شناسایی انبارهای احتکار گندم و رصد فعالیت دلالان، مانع از خروج غیرمجاز محصولات کشاورزی از مرزهای کشور شوند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران و کشاورزان را در این راستا بسیار حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: لازم است با پیگیری اداره کل جهاد کشاورزی استان، تمهیدات لازم به منظور اصلاح درصد اُفت اختصاصی در مراکز خرید وجمع آوری گندم، اتخاذ گردد.

وی یادآور شد: اصلاح درصد اُفت اختصاصی در مراکز خرید وجمع آوری گندم سبب می‌شود که این مبلغ راهی جیب دلالان نشود و خود کشاورزان عزیز از آن بهره مند شوند.

عالی‌ترین مقام قضائی استان همچنین در جریان این نشست از مسئولین آموزش و پرورش خواست با ارزیابی دقیق و جامع طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان نماد، میزان تأثیر گذاری اجرای آن را در مدارس استان بررسی نمایند.

وی ابراز داشت: به واسطه قرار گرفتن استان هرمزگان در مسیر ترانزیت مواد مخدر، اعمال تدابیر پیشگیرانه به منظور جلوگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان به ویژه دانش آموزان، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

صالحی در ادامه مسئولین اداره کل آموزش و پرورش و بهزیستی استان را مأمور کرد تا با ارزیابی تعداد دانش آموزانی که درگیر بلای خانمان سوز اعتیاد هستند، مقدماتی فراهم آورند تا در صورت لزوم با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به تفکیک این افراد از معتادان عادی و بزرگسال به منظور ایجاد کمپ تخصصی افراد زیر ۱۸ سال اقدام شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حجم زیادی از پرونده‌های ورودی به دستگاه قضائی استان در رابطه با عدم رعایت اصول فنی و قصور از ایمنی کار است.

وی در همین خصوص ازمدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان خواست با هماهنگی دستگاه‌های مسئول به منظور ارتقای شاخص ایمنی کار در مراکز تولیدی، صنعتی و پروژه‌های عمرانی استان، طرحی تهیه شود که با تصویب آن در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان شاهد کاهش حوادث ناشی از کار باشیم.

رئیس دستگاه قضائی استان هرمزگان با بیان اینکه سالانه ۱۸ میلیارد دلار خسارت در این حوزه به کشور وارد می‌شود افزود: ازدیاد پروژه‌های ساختمانی در استان هرمزگان باعث شده است بیشترین میزان خسارت مالی و جانی در این خصوص، ناشی از عدم رعایت موازین ایمنی باشد که رفع آن پیگیری جدی و توجه ویژه به آموزش کارگران، پیمانکاران و حتی کارفرمایان را می‌طلبد.

صالحی ارائه آموزش‌های تخصصی از سوی مراکز فنی و حرفه‌ای را در این خصوص بسیار تأثیر گذار عنوان کرد و یادآور شد: صدا و سیما می‌تواند با تولیدات محتوایی مناسب و پخش آنها در راستای افزایش سطح آموزش در این حوزه کمک شایانی نماید.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان در پایان با تأکید بر لزوم افزایش کمی و کیفی بازرسی‌ها و نظارت‌های ایمنی از بنگاه‌های اقتصادی تصریح کرد: دستگاه قضائی برخورد جدی با ناقضان قانون و افرادی که امنیت محیط کار را به خطر می‌اندازند در دستور کار خود قرار داده است.

صالحی اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور رعایت دستور العمل های بهداشتی برای نخستین بار در کشور آزمون آنلاین داوری از طریق سامانه الکترونیک و توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در جریان برگزاری این آزمون جامع، بیش از ۷۰۰ شرکت کننده در اقصی نقاط استان هرمزگان با مراجعه به سامانه طراحی شده در فضای وب به رقابت علمی پرداختند.

علی صالحی با اشاره به برگزاری دوره‌های مقدماتی تا پیشرفته داوری طی ماه‌های اخیر در استان هرمزگان اظهار داشت: این جلسات در هفت مرحله و در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار شد و در مرحله نهایی آنکه به صورت کارگاه علمی برگزار شد، بیش از ۷۰۰ دانش‌پذیر با تدریس قضات مجرب دادگستری استان به فراگیری مطالب و یادگیری اصول داوری حقوقی پرداختند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان با اشاره به روند اجرایی و نحوه برگزاری آزمون به منظور تشکیل کانون داوری در استان هرمزگان یادآور شد: شرکت‌کنندگانی که در آزمون نهایی، حدنصاب نمره قبولی را کسب می‌کنند، به عضویت کانون داوری دادگستری استان در می آیند.

کد خبر 4991410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =