پروژه خط انتقال نفت از گوره به جاسک امسال به بهره برداری می رسد

بندرعباس - استاندار هرمزگان با بیان اینکه پروژه خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک با تکیه بر توانمندی داخلی درحال اجراست، گفت: پروژه خط انتقال نفت به جاسک پایان امسال به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فریدون همتی در جلسه بررسی اجرای پروژه خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک که با حضور با مشاور وزیر نفت و مجری این پروژه برگزار شد، عنوان کرد: این جلسه با هدف رفع موانع پیش روی پروژه بزرگ و استراتژیک خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک برگزار شده است.

وی ادامه داد: محدوده بزرگی از این پروژه در استان هرمزگان واقع شده است و باید مسائل متعددی نظیر موارد مربوط به منابع طبیعی، محیط زیستی و انتقال آب برای این پروژه در نظر گرفته شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به بررسی تمام مسائل موجود با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوطه، اظهار داشت: از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان هرمزگان قدردانی می‌کنم که درک درستی از ضرورت سرعت بخشیدن به حل مسائل این پروژه مهم دارند و مدیران ضمن هماهنگی با مجموعه وزارت نفت، اجرای این پروژه را دنبال می‌کنند.

همتی با اشاره به افتتاح این پروژه تا پایان سال جاری، بیان داشت: در افتتاح این پروژه دو مؤلفه سرعت و دقت اهمیت زیادی دارد چرا که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های دولت در کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان این نکته که پروژه خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک با تکیه بر توانمندی کشور در حال اجراست، تصریح کرد: برای بومی سازی در حوزه ورق، لوله‌ها و پمپ‌ها اقدامات مثبتی انجام شده است، در حالی که این اقلام قبلاً جزو موارد وارداتی بودند اما در حال حاضر توسط جوانان داخل کشور تولید می‌کنند.

استاندار هرمزگان پروژه خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک را نماد خودباوری برای آیندگان دانست و بیان داشت: تمام این پروژه در شرایط تحریم دارای ویژگی‌های خاصی است که اگر به هر بخش آن توجه کنیم شاهد رقم خوردن اتفاقات بزرگی خواهیم بود.

همتی عنوان کرد: در شرایط تحریم سرمایه جدیدی از خودباوری، دانش و تجربه در این پروژه به دست آمد که ارزش و قیمت آن بسیار بالا است و امیدوارم در آینده همچنان شاهد این دست تحولات بزرگ با تکیه بر توانمندی‌های داخل باشیم.

وی گفت: در آینده خیلی نزدیک به سطحی از توانمندی، دانش، فناوری و خودباوری خواهیم رسید که کشور عزیزمان را بی نیاز از خارج می‌کند و منجر به استقلال اقتصادی و علمی خواهد شد.

محمد سقایی مشاور وزیر نفت و مجری پروژه خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک نیز در این نشست، ضمن قدردانی از همکاری تنگاتنگ استاندار هرمزگان اظهار داشت: همکاری و اقدامات مؤثر استاندار هرمزگان موجب شده است که این خط لوله پیشرفت بی نظیری داشته باشد.

وی با بیان اینکه این پروژه، بزرگ‌ترین پروژه دولت تدبیر و امید است، با ابراز امیدواری برای افتتاح این پروژه تا پایان سال جاری، بیان داشت: شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان در خصوص تأمین آب مورد نیاز همکاری خوبی برای تسهیل امور در کمترین زمان ممکن را داشتند و در حوزه محیط زیست نیز همکاری‌های خوبی انجام شده است.

سقایی این پروژه را یکی از پروژه‌های حیاتی و استراتژیک برای کشور دانست و تصریح کرد: این پروژه اگر به صورت بین المللی انجام می‌شد حدود شش سال به طول می‌انجامید اما در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از تجهیزات آن داخلی است و بومی سازی شده است و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

مشاور وزیر نفت با اشاره به اقدامات مثبت در راستای بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی مورد نیاز برای اجرای هر چه با کیفیت تر این پروژه، بیان داشت: در حال حاضر حدود ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و حدود ۱۰ هزار نفر در کارگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند و اقدامی بزرگ در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با اجرای این پروژه استان هرمزگان دارای بزرگ‌ترین بندر صادراتی نفت در کشور خواهد شد، عنوان کرد: پیش بینی ما این است که یک پالایشگاه و پتروشیمی با سرمایه‌گذاری در این منطقه احداث شود و پیگیری این امور در حال انجام است که یکی از پروژه‌ها آغاز و دیگری در حال انجام مذاکرات است.

کد خبر 4991782

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =