بیابان هایی که سودآور شدند/هاب شتر طرحی برای جهش تولید و اشتغال

بیرجند- ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اجرای طرح هاب شتر و تامین ۱۰ هزار نفر شتر برای خراسان جنوبی گامی بلند در راستای تحقق جهش تولید و اشتغال برداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، مقداد همتی مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در نشست خبری اظهار کرد: در راستای دستورات رهبر معظم انقلاب در خصوص تولید و اشتغالزایی که در سال‌های اخیر به نام رونق و جهش تولید نامگذاری شده است، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برنامه‌های مفصلی در این خصوص تدارک دیده است.

وی با بیان اینکه راهبری تلفیق تولید و اشتغال با شرکت پردیس است، عنوان کرد: در استان‌های مختلف با توجه به مزیت‌های نسبی آن اقدامات مختلفی برای ایجاد اشتغال انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به سفر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به خراسان جنوبی در ابتدای سال گذشته بین داشت: پیرو این سفر مطالعات خوبی در خصوص مزیت‌های استان خراسان جنوبی به منظور ساماندهی تولید و اشتغالزایی انجام شد.

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یکی از مزیت‌های استان خراسان جنوبی برای اشتغال زایی و تولید پرورش شتر اعلام کرد و بیان داشت: مطالعات در زمینه پرورش شتر از زنجیره ابتدایی تا انتهایی آن صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی دومین استان دارای جمعیت شتر در کشور است، تصریح کرد: وجود مراتع بیابانی ظرفیت خوبی در اجرای این طرح برای استان است.

تکمیل زنجیره تولیدات و محصولات شتر با اجرای طرح هاب

همتی با بیان اینکه طرح هاب شتر برای نخستین بار در کشور سال گذشته با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دستور کار قرار گرفت، عنوان کرد: خراسان جنوبی به عنوان اولین استان شترخیز معرفی و زنجیره کامل تولیدات و محصولات شتر تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه بعد از انجام طرح‌های مطالعاتی این پروژه از مرداد ماه وارد فاز اجرایی شده است، عنوان کرد: ۲۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع این اعتبار ۳۰ میلیارد تومان در قالب ارائه خدمات زیرساختی خواهد بود، بیان داشت: ۲۲۰ میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه متقاضیانی که علاقه‌مند به پرورش شتر هستند می‌توانند با مراجعه به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان از تسهیلات این طرح بهره مند شوند، بیان کرد: تا دو نفر از هر خانواده را امکان پرداخت تسهیلات و به هر نفر به مبلغ ۴۰ میلیون تومان را داریم.

وی با اشاره به اینکه این تسهیلات به صورت قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت می‌شود، ادامه داد: اولویت پرداخت تسهیلات با افراد بیکار فاقد بیمه است که می‌توانند با دریافت تسهیلات شغل پایداری برای خود تامین کنند.

تامین ۱۰ هزار نفر شتر مولد برای خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه در ابتدای زنجیره ارزش یکی از نقاط تمرکز ما تولید نهاده مورد نیاز شتر بوده است، عنوان کرد: در این طرح قرار است ۱۰ هزار نفر شتر به جمعیت شتر این استان اضافه شود و باید در زمینه تامین علوفه این جمعیت برنامه ریزی می‌شد.

به گفته وی در اجرای این طرح تاکنون ۷۵۰ نفر شتر مولد وارد استان خراسان جنوبی شده و ۲ هزار و ۲۵۰ نفر دیگر نیز طی سه ماه آینده وارد استان خواهد شد.

وی با بیان اینکه در افق این طرح برنامه ریزی شده تا پایان سال ۱۴۰۰ جمعیت شتر استان به ۱۰ هزار نفر برسد، گفت: در زمینه علوفه دو سیاست پیش‌بینی کرده‌ایم که سیاست نهایی ما تامین علوفه مورد نیاز دام سبک و سنگین در داخل استان است.

همتی ادامه داد: برای این منظور با کمک استانداری و منابع طبیعی یک هزار و ۵۰۰ هکتار زمین برای کاشت علوفه به ستاد اجرایی واگذار شده و یک هزار و ۵۰۰ هکتار دیگر نیز در برنامه آینده قرار دارد.

وی از افتتاح بزرگترین مزرعه دست‌کاشت خارشتر کشور در حیدرآباد نهبندان در آینده نزدیک خبر داد و عنوان کرد: در ۴۰۰ هکتار از منطقه حیدرآباد گیاهان مرتعی و خارشتر را کشت کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بیان کرد: همچنین در منطقه بندان شهرستان نهبندان یک هزار هکتار با شیوه‌های نوین مراتع دست کاشت را برای تامین علوفه شترها خواهیم داشت.

خودکفایی خراسان جنوبی در تامین علوفه تا پایان سال ۱۴۰۰

وی به برنامه ریزی های انجام شده برای کاشت ذرت علوفه‌ای در استان خراسان جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: کاشت این محصول به صورت پایلوت در ۵۰ هکتار از اراضی پایین دست سد رزه آغاز شده است.

به گفته وی اجرای این پروژه قابلیت ارتقا تا ۵۰۰ هکتار را دارد و امید است تا پایان سال ۱۴۰۰ نیازمندی‌های علوفه‌ای جمعیت شتر را در خود استان تامین کنیم.

همتی عدم آشنایی متقاضیان طرح هاب منطقه با پرورش شتر بیان کرد: در این حوزه و در اولین قدم اتحادیه شترداران استان را مجوز آن را دریافت و راه اندازی کردیم.

وی با بیان اینکه متقاضیان طرح می‌توانند مسائل مربوط به پرورش شتر را از طریق این اتحادیه پیگیر باشند، گفت: در حوزه زیر ساخت‌های مورد نیاز برای پرورش شتر نیز ورد کردیم و اکنون بزرگترین مرکز قرنطینه شرق کشور به مساحت هفت هکتار در حیدرآباد نهبندان فعال است.

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از آغاز عملیات اجرایی فاز نخست بازار دام نهبندان در ماه آینده خبر داد و بیان داشت: در حوزه زیر ساختی کشتارگاه نهبندان نیز در حال ساخت است و بازار دام و کشتارگاه حاجی آباد زیرکوه هم پروژه‌های آن در دست اجرا است.

وی از راه اندازی مرکز به‌نژادی و تکثیر شتر پرمحصول در بجد شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: این پروژه نیز ماه آینده با هدف تامین دام مولد و خودکفایی استان افتتاح خواهد شد.

همتی با بیان اینکه خراسان جنوبی در زمینه تعهدات خود در طرح هاب شتر تاکنون در زمینه تامین زیرساخت‌های خوب عمل کرده است، گفت:

وی آخرین حلقه زنجیره شتر را محصولات و بازار آن دانست و گفت: بدون شک هرچقدر زیرساخت و نهاده تولید و تامین شود اما این محصول به فروش نرسد عملاً اقدامی انجام نشده است.

تضمین برای خرید محصولات

وی با اشاره به عدم آشنایی جامعه با محصولات شتر و فواید آن تصریح کرد: شتر مولد روزانه قادر به تولید پنج تا ۱۰ لیتر شیر است که تعهد خرید تضمینی آن را متقاضیان اجرای این طرح می‌دهیم.

همتی اظهارداشت: اعلام آمادگی می‌کنیم از یک لیتر تا یک تن شیر شتر را در صورتیکه با استانداردهای اعلام شده تهیه شده باشد را خریداری کنیم.

به گفته وی در حوزه خرید شیرشتر سه مرکز جمع‌آوری در شهرستان‌های نهبندان، خوسف و سرایان راه اندازی خواهعد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه با این اقدام یکی از مهمترین حلقه‌های زنجیره شتر در استان خراسان جنوبی تکمیل شده است گفت: تا کنون در اجرای آزمایشی این طرح بیش از ۱۴ تن شیر از شترداران استان خریداری شده است.

تولید شیر خشک شتر در خراسان جنوبی

وی با اشاره به تولید ۱.۷ دهم تن شیرخشک شتر در استان هم گفت: در برنامه داریم تولید شیرخشک را توسعه دهیم که اگر محقق شود به عنوان اولین کار حرفه‌ای شیرخشک شتر در کشور مطرح خواهد شد.

همتی از ایجاد کارخانه فرآوری شیر شتر برای تکمیل زنجیره در این استان هم خبر داد گفت: تاکنون استان سیستان و بلوچستان برای فروش روزانه ۲۰۰ لیتر شیر به خراسان جنوبی اعلام آمادگی کرده است.

وی به ایجاد کارگاه‌های ریسندگی پشم شتر در استان هم اشاره کرد و گفت: در برنامه داریم تا با راه اندازی این کارگاه‌ها پشم شتر را نیز ه صورت تضمینی از بهره‌برداران خریداری کنیم.

مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای خرید تضمینی علوفه خارشتر و پوست شتر در استان نیز اعلام آمادگی کرد و افزود: پوست شتر از پوست گاو و گوسفند خیلی مقاوم‌تر است در حالی که آن را در چاه می‌اندازند که اگر کشتارگاه به شکل اصولی آن را جدا کنند پوست را هم خرید تضمینی خواهیم کرد.

وی با اذعان به اینکه از سال گذشته تاکنون اقدامات زیادی برای تکمیل زنجیره شتر در خراسان جنوبی انجام شده است، افزود: امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۰ حلقه‌های این زنجیره تکمیل شود و به اهداف هاب منطقه شتر به عنوان اولین استان برسیم.

همتی با بیان اینکه اولویت طرح هاب شتر در استان با تولید محصولات شیر، دوغ و شیرخشک شتر برنامه ریزی شده است، اضافه کرد: همچنین در زمینه تولید مواد آرایشی و بهداشتی و روغن فرآوری شده کوهان شتر در مراحل آزمایشگاهی هستیم که در صورت تایید مجوز لازم را در این حوزه نیز پیگیری خواهیم کرد.

کد خبر 4995686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =