بازخوانی ماجرای پرستاران ۸۹ روزه/ وعده‌های مسئولان عملی نشد

پرستارانی که به امید استخدام در اوج بحران کرونا به یاری کادر درمان شتافتند، چشم‌انتظار تحقق وعده‌ها هستند، وعده‌هایی که همچنان در حد همان حرف باقی‌مانده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مریم ساحلی: پرستارانی که در اوج بحران کرونا در گیلان خطر را به جان خریدند و قدم به میدان درمان بیماران مبتلا نهادند با خلف وعده مسئولان مواجه شدند. وقتی ویروس تاجدار از راه رسید و تب و لرز بر جان‌ها نشست، نگاه‌ها بیش از هر زمان دیگری متوجه پرستاران و پزشکانی شد که خطر را به جان می‌خرند و به یاری بیماران می‌شتابند.

در این میان گیلان از نخستین استان‌های کشور بود که با بحران شیوع کرونا روبرو شد و اسفندی سراسر خستگی و تنش برای کادر درمان رقم خورد. گیلان استانی گردشگر پذیر با تمرکز جمعیت بالاست که در نخستین روزهای اسفند با پیک همه‌گیری کووید ۱۹ دست‌به‌گریبان شد. تخت‌های بیمارستان‌ها به‌سرعت اشغال شدند و ناکافی بودن نیروی انسانی موردنیاز در این حوزه با افزایش فشار کار و ابتلاء بسیاری از کادر درمان نمایان شد.

انتشار فراخوان جذب پرستار در قالب قرارداد ۸۹ روزه در گیلان بی‌پاسخ ماند اما فراخوان بعدی که مبتنی بر جذب پرستار با قرارداد شرکتی بود از سوی پرستاران مورد استقبال قرار گرفت. بعضی پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی استعفا دادند و به امید استخدام در بیمارستان‌های دولتی به این فراخوان پاسخ مثبت دادند و در شرایطی دشوار خطر ابتلاء به این بیماری مهلک را به جان خریدند و به کمک کادر درمان بیمارستان‌های دولتی آمدند.

عده‌ای از پرستاران طرحی نیز به امید استخدام به تمدید طرح پرداختند و در محیط پر از تنش بیمارستان‌ها به ادامه کار پرداختند. اما متأسفانه پس از گذشت چند ماه این پرستاران با خلف وعده مسئولانی روبرو شدند که آن‌ها را در شرایطی بسیار سخت به کار دعوت کردند.

خبر تجمع تعدادی از این پرستاران در تاریخ ۳۱ اردیبهشت مقابل وزارت بهداشت و درمان و همچنین ۱۲ خرداد ماه، دیدار جمعی از این پرستاران با رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان منتشر شد و رسانه‌ها به این موضوع پرداختند و خبرگزاری مهر در استان گیلان با منتشر کردن گزارشی با عنوان «مدافعان سلامت چشم انتظار تعیین تکلیف / ابهام در اجرای یک وعده» در تاریخ چهارم تیر ماه امسال به این موضوع پرداخت اما وعده پیگیری مشکل این پرستاران از سوی مسئولان ذیربط متأسفانه هنوز به سرانجام نرسیده است.

درباره تعیین وضعیت پرستاران به کار گرفته‌شده در ایام کرونا در مراکز درمانی بارها و بارها مسئولان حوزه بهداشت و درمان و استاندار گیلان تأکید کردند و خواستار روشن شدن وضعیت این پرستاران و جذب آن‌ها با توجه به کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان شدند.

درخواست استاندار گیلان برای جذب ۳۰۰ پرستار

استاندار گیلان چند هفته گذشته در جلسه هیئت‌امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان که با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد با یادآوری تلاش‌های فداکارانه کادر درمان در ایام شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته، درخواست داریم برای ۳۰۰ نفر از کادر درمانی فعال در مبارزه با بیماری در استان، اولویت استخدامی در نظر گرفته شود.

ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این جلسه بر ضرورت جذب این پرستاران و یا تعیین شرایط ویژه برای استخدام آن‌ها از سوی وزارت بهداشت و درمان تأکید کرد و گفت: با توجه به مشخص نبودن وضعیت بیماری کرونا در فصل پاییز و زمستان و کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی و بیمارستانی گیلان خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر این پرستاران هستیم.

وی در همین زمینه بارها در سفر به تهران با وزیر بهداشت و درمان و معاونین این وزارتخانه دیدار و با تشریح شرایط سخت استان گیلان در ابتدای شیوع ویروس کرونا و همچنین کمبود نیروی پرستار خواستار مجوز جذب این پرستاران که در شرایط سخت در کنار دانشگاه بوده و به مداوای بیماری پرداخته‌اند، شد.

انتشار فراخوان قرارداد شرکتی در گیلان

رئیس نظام پرستاری رشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان اواسط اسفند ۹۸ که در کوران بحران کرونا قرار داشتیم، فراخوانی تحت عنوان جذب پرستار در قالب نیروی شرکتی منتشر کرد.

محمدحسین دلسوز با اشاره به اینکه اعلام این فراخوان در آن زمان موجب جذب بیش از ۵۴۵ نیرو شد که از این تعداد ۲۹۱ پرستار با عنوان نیروی تمدید طرحی مشغول به کار بودند و مابقی هم از بیرون به سیستم اضافه شدند، ادامه داد: بسیاری از این پرستاران که از بیرون به یاری کادر درمان پیوستند در بیمارستان‌های خصوصی مشغول به کار بودند و چندنفری هم کار نمی‌کردند.

دلسوز با بیان اینکه در کنار ۵۴۵ نیرویی که در بیمارستان‌ها مشغول به کار شدند، حدود ۵۰ نفر هم از سوی مرکز ۱۱۵ و ۵۰ نفر دیگر هم از سوی بیمارستان رسول اکرم (ص) که زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی است، جذب شدند، افزود: بدین ترتیب آمار پرستارانی که در آن ایام مشغول به کار شدند به حدود ۶۵۰ نفر رسید.

این فراخوان این گونه عنوان شد که مجوز جذب از سوی نماینده تام الاختیار وقت وزیر داده شده و تأمین اعتبار از سوی وزارتخانه انجام می‌شود و این در حالی است که دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های دیگر کشور از ابتدا به صورت قرارداد موقت یعنی ۸۹ روزه به جذب نیرو پرداختند.

وی با بیان اینکه فراخوان مذکور از سوی دانشگاه علوم پزشکی انتشار یافت و کاملاً معتبر بود، گفت: همه ما به این فراخوان در آن روزهای بحران اعتماد داشتیم.

دلسوز اضافه کرد: در این فراخوان این‌گونه عنوان شد که مجوز جذب از سوی نماینده تام‌الاختیار وقت وزیر داده‌شده و تأمین اعتبار از سوی وزارتخانه انجام می‌شود و این در حالی است که دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های دیگر کشور از ابتدا به‌صورت قرارداد موقت یعنی ۸۹ روزه به جذب نیرو پرداختند.

وی با بیان اینکه به‌عنوان‌مثال دانشگاه علوم پزشکی مازندران که بیش از ۲۰۰ نیرو گرفت از همان اول پرستاران را تحت عنوان قرارداد ۸۹ روزه جذب کرد، افزود: اما در گیلان ابتدا فراخوانی مبنی بر قرارداد ۸۹ روزه اعلام شد که داوطلبی وجود نداشت و در مرحله بعد فراخوان جذب شرکتی پرستاران در گیلان منتشر شد که پرستاران با اعتماد به این فراخوان به کادر درمان پیوستند.

رئیس نظام پرستاری رشت با اشاره به اینکه غیر از ۲۰۰ نفر نیروی طرحی که در سیستم بودند و با توجه به این فراخوان تمدید طرح کردند، بقیه نیروها از اواسط اسفند تا اوایل فروردین به‌تدریج تزریق شدند، تصریح کرد: از اواسط فروردین که بحران مقداری فروکش کرد، دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد که پرسنل ورودی از طرف نماینده تام‌الاختیار وزیر در قالب مجوز قرارداد ۸۹ روزه هستند و به کار بردن عنوان قرارداد شرکتی اشتباه بوده است. این بدان معنا بود نیروهایی که در بحران به یاری کادر درمان آمدند از قرارداد شرکتی به قرارداد ۸۹ روزه تغییر وضعیت پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: در ادامه این موضوع منجر به بروز اعتراضات و تجمع‌ها و پیگیری‌های بسیار شد اما متأسفانه تا زمان انجام این گفتگو هنوز اتفاق قابل‌ذکری رخ نداده است.

دلسوز با افزود: یک مرحله قرارداد ۸۹ روزه به امضا رسیده و مرحله دوم این قرارداد هم امضاشده است اما در حال حاضر این قرارداد فقط در مورد حدود ۲۵۰ پرستاری که از بیرون به سیستم اضافه شدند، صدق می‌کند و درباره نیروهای تمدید طرحی گفته‌شده که به روال تمدید طرح باید ادامه دهند، یعنی از بحث جذب حذف شده‌اند؛ در واقع وعده‌های داده‌شده فقط برای پرستارانی که از بیرون اضافه‌ شده‌اند، پیگیری می‌شود.

صدای پرستاران را بشنویم

وی همچنین به قول‌های داده‌شده مبنی بر پیگیری در باب موضوع تأمین اعتبار برای این موضوع نیز اشاره کرد و گفت: تا امروز اتفاق خاصی نیفتاده است. سازمان تأمین اجتماعی هم با توجه به توان مالی متأسفانه حدود ۵۰ پرستاری که هنگام بحران در بیمارستان رسول اکرم (ص) مشغول به کار شدند را بیرون کرد و تنها حدود هشت نفر را حفظ کرده که قرار است بر اساس آزمون استخدامی آن‌ها را جذب کند.

دلسوز در ادامه با تأکید بر ضرورت شنیدن حرف پرستاران معترض، اظهار کرد: باید توجه داشت که جذب پرستار برای تأمین نیروی درمانی لازم هنگام اوج بحران کرونا در گیلان با دیگر استان‌ها متفاوت است. چراکه در گیلان نیروها با فراخوانی تحت عنوان جذب نیروی شرکتی مشغول به کار شدند و به این موضوع اعتماد کردند.

وی با بیان اینکه اگر از همان ابتدا گفته می‌شد که قرارداد ۸۹ روزه است کسی رغبت نشان نمی‌داد، ادامه داد: خواسته اصلی پرستاران معترض این است همان وعده‌ای که در فراخوان منتشرشده بود، عملی شود چراکه بسیاری از این افراد روی قولی که به آن‌ها داده‌شده بود، حساب کردند و از بیمارستان‌های خصوصی استعفا دادند و با این کار هم‌اکنون زندگی آن‌ها دچار اختلال شده و پیش گرفتن این رویه در قبال این پرستاران اخلاقی نبوده است.

اقدامات تأمین اجتماعی برای جذب پرستاران فعال در کرونا

برای آگاهی از وضعیت نیروهایی که در زمان بحران به یاری کادر درمان تأمین اجتماعی شتافتند، گفتگویی با مدیر درمان تأمین اجتماعی گیلان ترتیب دادیم که محمدحسین شهدی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: زمانی که شدیداً در بحران کرونا قرار داشتیم با مجوز مدیرعامل سازمان از کادر پرستاری دعوت کردیم تا به‌صورت قراردادهای موقت دوماهه با ما همکاری داشته باشند، این قرارداد در صورت نیاز قابل تمدید بود.

وی با بیان اینکه قوانین استخدامی سازمان تأمین اجتماعی به ما اجازه نمی‌دهد که بدون برگزاری آزمون رسمی نیرو جذب کنیم، افزود: درواقع کسی بدون آزمون رسمی سنجش وارد سازمان تأمین اجتماعی نمی‌شود، اما در آن شرایط بحرانی مجوز قراردادی بدون تشریفات برای کمک صادر شد و به پرستارانی که به دعوت ما پاسخ دادند این موضوع یادآوری شد که به‌صورت موقت وارد این عرصه شده‌اند.

شهدی نژاد در ادامه با اشاره به اینکه عقل، اخلاق، عرف و حتی شرع حکم می‌کند که برای جوانانی که در بدترین شرایط به ما کمک کردند امتیازی قائل شویم عقل، اخلاق، عرف و حتی شرع حکم می‌کند که برای جوانانی که در بدترین شرایط به ما کمک کردند امتیازی قائل شویم، ادامه داد: لذا از جانب مدیرعامل سازمان این وعده را دادیم که امتیازی برای این پرستاران در آزمون استخدامی در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه این پرستاران در زمان پیک کرونا آغاز به کار کردند، گفت: در فروردین نیز که شرایط تا حدودی کنترل و تقریباً بیمارستان تأمین اجتماعی از مریض کرونایی تخلیه شد چون قانونی می‌توانستیم بر اساس قرارداد این تیم را تا پایان خرداد یعنی حدود ۴ ماه حفظ کنیم از آن‌ها استفاده کردیم. در حال حاضر نیز این مجوز را داریم در صورت نیاز و کمبود در مبحث کرونا با قرارداد دوماهه با همان شرایط قرارداد قبلی از این افراد استفاده کنیم.

مدیر درمان تأمین اجتماعی گیلان با بیان اینکه به افرادی که ایثارگرانه وارد عرصه درمان بیماران کرونایی شدند، از سوی سازمان مزایایی بیشتری نسبت به پرستاران عادی تعلق گرفت، تصریح کرد: این افراد همانند بسیجی‌های زمان جنگ در بدترین شرایط به ما کمک کردند و این انصاف نیست که در شرایط آرام فعلی نسبت به آن‌ها بی‌توجه باشیم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری در این مورد در سطح کشور انجام‌شده و از اختیارات استانی خارج است، ادامه داد: امتیازی که سازمان برای این پرستاران در نظر گرفته هنوز رسماً روی کاغذ مشخص نیست.

شهدی نژاد تصریح کرد: آزمون استخدامی برگزار می‌شود و همه آن‌هایی که با توجه به شرایط سنی مایل به شرکت در این آزمون هستند می‌تواند در آن حضورداشته باشند و این قول داده‌شده که برای پرستاران فعال در دوران کرونا امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر در رشته‌هایی نظیر پرستاری، مامایی، بیهوشی و آزمایشگاه در ایامی که با کمبود مواجه بودیم با سازمان تأمین اجتماعی همکاری کردند، افزود: لازم به ذکر است که شرایط موقت و دوماهه بودن قرارداد، در قرارداد این افراد ذکرشده و به امضا آن‌ها رسیده بود.

دستورالعمل وزارت بهداشت، قرارداد ۸۹ روزه بود

وضعیت موجود پرستارانی که به کمک کادر درمان گیلان در زمان بحران شتافتند نیازمند توجه بیشتر دانشگاه علوم پزشکی این استان است. معاونت توسعه مدیریت و منابع این دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: توجه به شرایط خاص استان هنگام شیوع ویروس کرونا و آمار بالای بستری بیماران در بازه زمانی مذکور و مشکلات ناشی از ابتلای بیش از ۲۰۰ نیروی شاغل در واحدهای بهداشتی و درمانی استان و کمبود ناشی از عدم حضور این نیروها، دانشگاه را بر آن داشت که در شهرستان‌های تابعه، بر اساس دستورالعمل شماره ۷۴۴/۱۰۵/ د مورخ ۱۱ اسفندماه سال گذشته هیئت‌امنا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، به‌کارگیری نیرو در قالب قرارداد ۸۹ روزه داشته باشد.

عباس صدیقی نژاد ادامه داد: به‌کارگیری این نیروها در جریان مکاتبات متعدد انجام‌شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر اخذ مجوز به‌کارگیری نیرو طی بحران کرونا به‌صورت رسمی و پیمانی و … و درخواست‌های این دانشگاه در خصوص تغییر شرایط به‌کارگیری نیروی‌های فوق‌الذکر طی جلسات متعدد ریاست دانشگاه با مقام عالی وزارت بهداشت و نیز معاونت توسعه مدیریت منابع و برنامه‌ریزی و هماهنگی‌ها از سوی معاون پرستاری و مدیرکل منابع انسانی و مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت متبوع و مسئولان اجرایی این دانشگاه مطرح شد تا مجوز جذب و تأمین اعتبار لازم جهت نیروهای به کار گرفته اخذ شود.

وی خاطرنشان کرد: تمام تلاش این دانشگاه جهت اشتغال این افراد به‌صورت استخدامی یا اختصاص امتیاز ویژه در راستای مشارکت آنان در بحران کرونا در مجوزهای اعطایی و یا تأمین اعتبار لازم است و خروج و قطع همکاری نیروهای پرستاری در واحدهای تابعه مدنظر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نبوده و نیست.

صدیقی نژاد افزود: با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا و اعلام وضعیت قرمز استان و ضرورت مدیریت و کنترل همه‌گیری بیماری و نیز جلوگیری از شیوع گسترده بیماری در سطح استان و به‌منظور آمادگی کامل مراکز در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعه‌کنندگان، مجوز عقد قرارداد مجدد با آن دسته از نیروهایی که با آن‌ها در مرحله اول همه‌گیری این بیماری، قرارداد ۸۹ روزه منعقدشده برابر مقررات و در قالب قرارداد جدید صادرشده است. همچنین با صدور مجوزهای جذب (استخدامی) آتی از سوی وزارت متبوع نسبت به ساماندهی نیروهای موصوف اقدام خواهد شد.

زحمت مدافعان سلامت را پاس داریم

در این گزارش نگاهی داشتیم به وضعیت ادامه کار پرستارانی که در شرایط دشوار همه‌گیری بیماری مهلک کرونا به یاری کادر درمان شتافتند. آن‌ها به امید استخدام در بیمارستان‌های دولتی خطر را جان خریدند و در صف اول مدافعان سلامت قرار گرفتند.

اما پاسداشت زحمات آن‌ها و همه انسان‌های شریفی که برای تسکین آلام بیماران کوشیده‌اند و در این مسیر صادقانه خدمت کرده‌اند، وظیفه‌ای است که بر عهده ماست.

و البته از یاد نباید برد که کووید ۱۹ هنوز مهار نشده است و بی‌تردید نمی‌توان بر این باور بود که هیچ‌گاه بحران دیگری در کمین ما نیست، پس به‌گونه‌ای رفتار کنیم که خدشه‌ای بر پیکر سپید اعتماد ننشیند.

کد خبر 4996466

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =