افزايش 50 درصدي قيمت علوفه به صنعت دامداري كشور لطمه مي زند

افزايش قيمت علوفه در هفته هاي اخير از يك هزار و 150 ريال به دو هزار و 100 ريال موجب نگراني دامداران و عشاير و لطمه وارد شدن به صنعت دامداري كشور شده است.

رييس سازمان امور عشايري كشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي مهربا بيان اين مطلب گفت: در حالي است قيمت رسمي اعلام شده  هر كيلون علوفه  يك هزار و 150 ريال است ، در بازار هركيلو علوفه به صورت نقدي يك هزار و 800 ريال و به صورت نسيه هر كيلو تا 2100 ريال به دامداران و عشاير فروخته مي شود .
عليرضا اكبري با اشاره به وجود حدود 23 ميليون راس دام در عشاير و امرار معاش آنها از دامداري افزود: افزايش قيمت علوفه موجب وارد آمدن خسارت جبران ناپذيري به اقتصاد عشاير و افزايش قيمت گوشت مي شود .
وي كاهش واردات علوفه به علت ورود اين محصول با ارزآزاد و صرفه نداشتن براي وارد كنندگان را يكي از دلايل افزايش قيمت علوفه دانست و گفت: همچنين كاهش سطح مراتع به علت خشكسالي درمناطق شرقي كشور و اشغال يا تخريب مراتع عشاير و تغيير كشت  از جو به گندم  از دلايل ديگر  افزايش قيمت علوفه است .
اكبري پرداخت يارانه از سوي دولت به علوفه و اعطاي تسهيلات كم بهره به عشاير و دامداران براي خريد نقدي علوفه را  از  راهكارهاي رفع مشكل علوفه بيان كرد.
وي ميزان گوشت قرمز توليد شده در كشور را سالانه 800  هزار تن اعلام كرد و افزود: يك چهارم  گوشت توليدي كشور توسط عشاير توليد مي شود .
 اكبري ميزان توليد جو در كشور را سالانه حدود سه ميليون تن اعلام و تصريح كرد:  اين در حالي است كه سالانه حدود  10 تا 15 درصد نياز كشور از كشورهاي ديگر  وارد مي شود .
ا


 

کد خبر 49965

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha