توليدكنندگان موتور سيكلت تا يكسال فرصت دارند مصرف سوخت توليدات خود را به 5/2 ليتر در هر يكصد كيلومتر برسانند و در صورت نداشتن تست كيفيت شماره گذاري نخواهند شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر، رييس خدمات مهندسي وزارت صنايع و معادن در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت: 14 شركت بازرسي كيفيت موتورسيكلت در ايران از چهارماه قبل كارخود را آغاز كرده اند و چنانچه موتورسيكلتهايي با موفقيت آزمايش هاي كيفي را طي نكنند، شماره گذاري نخواهند شد.
خسرو جوزداني با اشاره به اينكه ميانگين مصرف سوخت درحال حاضر در كشور حدود چهارليتر است افزود: سازندگان موتور سيكلت كه تا تاريخ 1/1/84 بتوانند موتور سيكلتهايي توليد كنند كه 5/2 ليتر سوخت مصرف كند تشويق مي شوند و درغيراين صورت سالانه بايد 20 درصد اضافه هزينه انرژِي پرداخت كنند.  
وي تصريح كرد: موتورسيكلت سازان داخلي بايد تا 1/7/83 ميزان مصرف سوخت توليدات خود را به 4/3 ليتردر هر يكصد كيلومتر و از 1/1/84 بايد اين رقم را به 5/2 ليتردر هريكصد كيلومتركاهش دهند.  
به گفته وي، تاكنون 13 مورد استاندارد موتورسيكلت تدوين شده و 14 شركت بازرسي از چهارماه قيل كار خود را آغاز كرده اند و در حال حاضر هيچ موتورسيكلتي  بدون پاسخ به تست كنترل كيفيت شماره گذاري نخواهند شد.
جوزداني افزود: برچسبهايي توسط سازمان بهينه سازي مصرف سوخت و موسسه استاندارد براي موتورسيكلت ها تهيه شده كه تا يكسال آينده تكميل خواهد شد. 
وي با اشاره به استواربودن رشد بهره وري در دنيا بر پايه تكنولوژِي گفت: صنعت موتورسيكلت سازي در ايران صنعت مونتاژي است واز نظر تكنولوژي رشدي نداشته است.
وي تصريح كرد: توليد موتورسيكلت در ايران به حد كافي است و نياز به واردات نيست و توليدكنندگان براي رقابت با بازارهاي جهاني بايد به سمت كيفيت مطلوب و صادرات گام بردارند.
وي تعداد موتورسيكلتهاي موجود در ايران حدود پنج ميليون دستگاه ذكر كرد و افزود: كل نياز كشور هفت ميليون دستگاه برآورد شده است.

 

کد خبر 49983

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =