اقامه عزای سیدالشهدا(ع) همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا باشد

کرج ـ نماینده ولی فقیه در استان البرز گفت: اقامه عزای سیدالشهدا و حفظ شعائر همراه با حفظ اصول مبارزه با کرونا باشد و همگان این مهم را مدنظر قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله حسینی همدانی در بیست و چهارمین خطبه مکتوب نمازجمعه با اشاره به روز مباهله اظهار داشت: آیه ۶۱ سوره مبارکه آل‌عمران به ویژگی انحصاری امیرالمؤمنین علیه السلام و عصمت صدیقه طاهره سلام الله علیها اشاره دارد و طبق نقل روز ۲۴ ذی الحجه روزی است که حضرت علی (ع) در حال رکوع انگشتر خود را به سائل بخشیدند و در شأن ایشان آیه ۵۵ سوره مبارکه مائده نازل شد.

وی همچنین با اشاره به ۲۵ ذی الحجه روز نزول آیات مبارکه سوره انسان است که در شأن اهل‌بیت علیهم السلام نازل شد و این روز را به نام خانواده نامگذاری کردند، افزود: یکی از مسائل مهم و پر تأکید اسلام، مسئله خانواده، حفظ و تحکیم آن است و به‌هیچ‌وجه از بین رفتن و متلاشی شدن پیوند خانوادگی که بین زوجین و بعد فرزندان برقرار است را نمی‌پذیرد و اقدام کنندگان را به‌شدت مذمت می‌کند.

حسینی همدانی عنوان کرد: حفظ خانواده از انهدام یکی از مهم‌ترین اهداف پیوند اجتماعی اسلام است و با توجه به آیات شریفه قرآن کریم می‌فهمیم که اصل تشکیل خانواده به دستور خدای تعالی است. انسان احتیاج به آرامش و سکون داشت، بااینکه اساساً بهشت سکونتگاه است و محل آرامش اما آدم احتیاج به همسر و تشکیل خانواده داشت تا در کنار همسر سکونت و آرامش داشته باشد.

وی افزود: ازآنجا که رکن اصلی خانه و خانواده زن و مادر است، اسلام به مادران و عظمت وظیفه آنان و تربیت فرزندان اهمیت خاص داده است و به حضور فعال آنان در خانه فرمان داده است.

حسینی همدانی ادامه داد: دشمنان اسلام ابتدا نقش‌های محوری که بانوان دارند را با وعده‌های در ظاهر شیرین و در باطن تلخ، لوث کرده از کار می‌اندازند و بعد خانواده را نابود می‌کنند درحالی‌که همین امروز در تعدادی از کشورها که فهمیده‌اند مسیر را غلط رفته‌اند، مقرارتی وضع کرده‌اند که نتیجه اش بازگشت مادران به خانه برای تربیت فرزندانشان است مثلاً در بعض از کشورها قیمت نگهداری کودکان تا سه سال به‌شدت گران است به‌طوری‌که خانواده‌ها ترجیح می‌دهند مرخصی بگیرند و در منزل بمانند و از آن طرف هم دولتها تا سه سال به‌راحتی مرخصی می‌دهند و امثال این موارد که فراوان است درحالی‌که اسلام قرن‌ها قبل به همه این امور توجه داشته و دستورات لازم را داده است.

وی تاکید کرد: اگر کودکان در هفت سال اول که در مدرسه‌ی مادر مشغول یادگیری است خوب تعلیم ببیند سال‌های بعدی او بدون مشکل جدی سپری خواهد شد.

جانبازان و آزادگان کتاب گویای دفاع مقدس

امام جمعه کرج در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت ۲۶ مرداد سالگشت بازگشت آزادگان سرافراز به ایران اسلامی اظهار داشت: بیان خاطرات و شرح زندگی در اسارت درس‌های فراوانی دارد که باید نسل جوان ما با این ایثارها و جوانمردی‌ها آشنا شوند. جانبازان و آزادگان در سطوح مختلفی که قرار دارند کتاب گویای زوایای آشکار و پنهان دفاع مقدس هستند. باید پای صحبت آنان نشست و برای آینده بهره برد.

وی در مورد ۲۸ مرداد و کودتایی که رقم خورد افزود: یکی از عبرت‌آموزترین و نقاط عطف تاریخ معاصر ایران است که بررسی دقیق و با تأمل آن‌هم برای مردم و مسئولین و هم برای امروز و فردای اداره کشور مفید است. اینکه بدانیم کودتا چگونه شکل گرفت و آثار و تبعات آنچه بود و بر سر کشور چه آورد، بسیار بااهمیت است. اگر مسائل و حوادثی که امروز با آن‌ها مواجه هستیم را با اتفاقات گذشته خوب تطبیق دهیم و مرور کنیم راه صواب و رسیدن به آینده‌ای مطلوب را پیدا می‌کنیم.

حسینی همدانی تاکید کرد: اگر امروز ما از عموم مردم یا حتی از بعض خواص سوال کنیم در جریان کودتای ۲۸ مرداد چه اتفاقی افتاد؟ به ما در جواب می‌گویند؛ عده‌ای کودتاچی به خیابان‌ها ریختند و دولت مصدق را از بین بردند و شاه را برگرداندند و ما را تا ۲۵ سال با نظام شاهنشاهی بدبخت کردند. این عصاره بیان عده‌ای دراین‌باره خواهد بود. اما اگر دقیق نگاه کنیم که ما امروز به این نوع نگاه خیلی احتیاج داریم که مسئولان تصمیم گیر و تصمیم‌ساز ما به‌خصوص این دقت‌ها را داشته باشند.

وی ادامه داد: چطور کودتا واقع شد و چه شد که هیچ‌کس از مردم با آنان مخالفت و اعتراض نکرد و همه نتیجه را پذیرفتند؟ قضیه ازاین قرار بود که قبل از وقوع کودتا جنگ روانی را آغاز کرده بودند و عده‌ای فضاسازی‌های لازم را برای پذیرش افکار عمومی آماده کرده بودند. همین مسئله‌ای که امروز به جنگ اراده‌ها و روایت‌ها و جنگ شناختی معروف است و ما باید درس بگیریم که در این زمین‌بازی نکنیم.

حسینی همدانی تاکید کرد: امروز با همین روش و با کمک از فضای مجازی با شدت و توسعه بیشتر روی اذهان جامعه کار می‌کنند و بذر ناامیدی و تحریف و کتمان حقایق را پراکنده می‌کنند تا به‌موقع بهره ببرند. به کمک رسانه چی‌های کودتا، از مدتها قبل افکار و ذهن مردم را مورد هدف قراردادند و طوری عمل کردند که اگر سران ملی شدن صنعت نفت هم از مردم می¬خواستند که حرکتی داشته باشند کسی گوش به حرف آنان نمی‌داد.

وی عنوان کرد: ۲۵ تیر سال ۱۳۳۱ مصدق استعفا داد و قوام‌السلطنه حاکم شد. آیت‌الله کاشانی ۵ روز بعد در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۳۱، خطاب به محمدرضا شاه، گفت، اگر مصدق به حکومت برنگردد، توده مردم را به سمت دربار حرکت خواهم داد تا حکومتت را ساقط کنند لذا قوام را از قدرت انداخت و دوباره مصدق را به کرسی قدرت نشاند. البته مصدق روحیه این نوع فعالیت‌ها را نداشت و اساساً اهل درگیری با استعمار نبود اما بعد از ۱۳ ماه اوضاع طوری شد که هیچ‌کس برای حمایت از دولت مصدق در مقابل کودتاچیان پا به خیابان‌ها نگذاشت و دولت مصدق سقوط کرد و کشور بی‌دولت شد.

حسینی همدانی، رفتار و تصمیماتی که مصدق در طول دولتش گرفت همچنین تخریب چهره آیت الله کاشانی توسط دستگاه‌های استعماری و کمک داخلی‌ها مثل جبهه ملی و تخریبی که خود مصدق می‌کرد، باعث بروز این اتفاقات شد.

وی ادامه داد: بالاخره موقعیت آیت‌الله کاشانی را در بین مردم از بین بردند. آمریکا و شبکه استعماری خط تخریب را به عهده گرفته بود در اسناد لانه جاسوسی موجود است که گفته‌اند: باید با نزدیک شدن به آیت‌الله کاشانی و ترور شخصیتش او را تخریب کنیم. لذا هم کاریکاتور او را کشیدند هم به بیت ایشان حمله کردند.

حسینی همدانی یادآور شد: این اسناد به‌خوبی نفوذ بیگانگان در بین جریان ملی‌گرائی همچنین نفوذ افراد بیگانه در دولت مصدق و دوری از آرمانها و اعتماد به غرب را نشان می‌دهد. این را همه باید قبول کنیم و تاریخ این را ثابت کرده است که غربی‌ها تحمل ایران قدرتمند را نداشته و ندارند.

یک‌صدایی امپراتوری رسانه‌ای غرب، صهیونیست ها و ارتجاع عرب علیه انقلاب و جبهه مقاومت

وی افزود: امروز هم امپراتوری رسانه‌ای غرب و صهیونیست‌ها و ارتجاع عرب یک‌صدا علیه انقلاب و جبهه مقاومت فعالیت می‌کنند و تقسیم‌کار کرده¬اند و تحمل دیدن قدرت ایران را ندارند و با تحریف و دروغ، اراده‌ها را نشانه رفته‌اند و عده‌ای با عدم درک ظرفیت‌های موجود یا عدم باور به ظرفیت‌های داخلی و یا تأثیرپذیری از عناصر نفوذی و یا مشاوران نالایق از آرمان‌ها دست کشیده و به سمت بیگانگان گرایش پیداکرده‌اند.

امام جمعه کرج یادآور شد: اگر بیانات رهبر معظم انقلاب را در احکام تنفیذ به رؤسای جمهور ملاحظه کرده باشید دیده‌اید که تأکید ایشان این است که به نصرت الهی باور داشته باشید. اگر این باور در کسی نهادینه باشد در مراحل سخت و پیچ‌های مهلک دست از آرمان‌ها و باورهای اعتقادی برنمی‌دارد و هرگز تن به وابستگی نمی‌دهد. امروز ایران آن‌چنان قدرتمند است و توان بازدارندگی دارد که اگر دشمنان بخواهند ضربه‌ای به کشور بزنند در هرکجای دنیا که باشند پاسخ محکم و قاطع ایران را با تمام وجودشان درک خواهند کرد.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه حلول ماه محرم‌الحرام گفت: همه خود را برای اقامه عزای دردانه عالم هستی، امام حسین علیه-السلام آماده می‌کنیم البته شرایط امسال با سالهای گذشته خیلی فرق دارد و وظیفه خاصی متوجه اهل ایمان شده است که هم عزاداری کنند و شعائر دینی را حفظ کنند و هم اصول مبارزه با کرونا را رعایت کنند.

حسینی همدانی بیان کرد: از همه عزیزان می‌خواهم همان‌طور که رهبر عزیزمان فرمودند دستورات ستاد ملی کرونا دقیق عملیاتی و اجرا شود و به‌هیچ‌وجه تخلفی صورت نگیرد اگرچه برای اقشار مختلف مردم سوالات فراوانی از تصمیمات متناقضی که ستاد در موضوعات مختلف می‌گیرد وجود دارد که در جای خودش مطرح خواهد شد و البته ما هرگز در دو قطبی یا سلامتی یا معنویت که عده‌ای دنبال می‌کنند قرار نمی‌گیریم و در مسیر هم سلامتی و هم معنویت حرکت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در مورد اطعام هم نذورات را بیرون بر و یا به‌صورت خشک و یا کمک به آسیب دیدگان از کرونا مدیریت کنید. فضای عمومی شهرهای استان قوی‌تر از سالهای گذشته حالت عزا داشته باشد. معابر و خیابان‌ها و سر در هیئت‌ها و مساجد و منازل را تا پرچم عزا بزنید و نماز ظهر عاشورا را در خیابان‌ها و کوچه‌ها و فضاهای باز جلوی مساجد حتماً پرشورتر از گذشته با رعایت اصول بهداشتی بجای آورید.

کد خبر 4998372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =