كاوش در تپه هاي باستاني جيرفت ، اوايل بهمن ماه آغاز مي شود

فصل ديگري از كاوش هاي باستان شناسي در تپه هاي تاريخي جيرفت ، تا اوايل بهمن ماه آغاز مي شود .

محمد مرتضايي ، معاون پژوهشكده باستان شناسي سازمان ميراث فرهنگي كشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي " مهر" در اين مورد اظهار داشت : دومين فصل مطالعات باستان شناسي در حوزه هليل رود جيرفت ، با حضور هيأتي بين المللي متشكل از 25 نفر باستان شناس ، گياه شناس ، استخوان شناس و زمين شناس ، حداكثر تا اوائل بهمن ماه آغاز مي شود.
به گفته مرتضايي ، شناسايي بافت معماري ، الگوي شهري ، ادوار گوناگون فرهنگي و همچنين ، بررسي و شناخت دقيق بناي عظيم خشتي موجود در محوطه ، از اهداف اين فصل از كاوش است .
مرتضايي با يادآوري اينكه ، تمدن جيرفت ، تمدني قائم به ذات است و بين النهرين هيچ تأثيري بر فرهنگ اين منطقه نداشته است ، ( برخي باستان شناسان معتقدند تمدن از بين النهرين به ايران آمده است ) گفت : بقاياي معماري عظيم خشتي ، متشكل از توده هاي بزرگ و ديوارهاي قطور ساخته شده از خشت ، باظروف  مكشوفه ، داراي نقوش و طرح هاي معماري و... از جمله كشفيات فصل اول كاوش در اين منطقه است .

وي با اشاره به اينكه اشياء ارزشمند بسياري از جنس سنگ صابون در اين محوطه كشف شده است ، گفت : كنده كاري هاي روي اين ظروف ، به حدي ظريف و زيبااست كه نمي توان تصور كرد ، در آن زمان و با امكانات بسيار كم ، چطور اين نقوش بر روي اين ظرف ها ، حك شده است .
معاون پژوهشكده سازمان ميراث فرهنگي كشور تصريح كرد : پيش بيني مي كنيم ، نتايج ارزنده ديگري از كاوش دوم در اين محوطه ، بدست آيد.
هيأت بين المللي كاوش را كارشناساني از كشورهاي ايران، اروگوئه ، كانادا ، فرانسه وسوئد هستند.
 اين حوزه فرهنگي به عنوان يكي از مراكز اصلي تمدني شرق باستان، از اوايل هزاره  سوم  قمري بخش مهمي از نيازهاي كارگاههاي صنعتي معابد و كاخهاي سلطنتي شرق باستان را ، به شكل كالاهاي توليد شده صادراتي يا مواد خام اوليه ، تأمين مي كرده است .
 دي ماه سال 1380 ، به دنبال حفاري هاي غير مجاز،  اهالي يك روستا در نزديكي جيرفت  مجموعه اي از ظروف سنگي و معماري پيچيده را از زير خاك كشف كردند.


کد خبر 50027

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =