پیش بینی برداشت ۱.۲ تن زعفران در سال جاری در استان مرکزی

اراک- معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: امسال برداشت ۱.۲ تن زعفران از مزارع کشت این محصول در استان پیش بینی می شود.

احمد اسدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به اقدامات مناسب انجام شده در راستای رشد سطح زیر کشت و صنایع فرآوری در سال‌های گذشته، در سال جاری موفق به برداشت ۲ هزار و ۷۷۰ تن گل محمدی تر از مساحت ۹۹۰ هکتار شدیم.

وی ادامه داد: استان مرکزی دارای رتبه پنجم کشور از لحاظ کشت گل محمدی است.

معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در سال جاری با وجود تأثیرات ناشی از کرونا بر قیمت و تولید کشت محصولات کشاورزی با حمایت صندوق توسعه بخش کشاورزی در قالب زنجیره تولید در گل محمدی یک شرکت تولید کننده اسانس‌های گیاهان دارویی با دریافت چند میلیارد تسهیلات توانست این محصول را به صورت چند ماهه از گل محمدی کاران خریداری کند و به موجب این امر درآمد خوبی برای گل محمدی کاران فراهم شد.

اسدی گفت: در پنج ماهه سال جاری نزدیک به ۲۵۰ تن انواع گیاهان دارویی از قبیل نعنا فلفلی، زیره سبز، گل گاو زبان، بادرنجبویه، آویشن، مریم گلی و… برداشت شده است و امیدواریم این محصول تا پایان سال جاری در سطح زیر کشت به مساحت ۹۰۰ هکتاری به ۵۰۰ تن افزایش پیدا کند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به سطح زیر کشت ۳۳۶ هکتاری استان برای کشت زعفران و تمایل کشاورزان برای استفاده بهینه از آب در حال توسعه این محصول هستیم به طوری که امسال افزایش یکصد هکتاری در سطح زیر کشت در دستور کار است و برداشت ۱.۲ تن زعفران از این مزارع در سال جاری پیش بینی می‌شود.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی سطح زیر کشت گل و گیاهان، سبزی و صیفی را در استان ۶۷۰ هکتار عنوان کرد و گفت: امسال بر اساس برنامه ششم توسعه سطح زیر کشت این محصولات باید ۲۰ هکتار افزایش پیدا کند که البته تا پایان مرداد ماه ۱۰.۵ هکتار به سطح زیر کشت گلخانه‌های استان افزوده شده است.

اسدی در خصوص خسارات وارده کرونا به واحدهای گل و گیاهان زینتی استان عنوان کرد: امسال متأسفانه گلکاران به سبب کرونا در بخش‌های مختلف به ویژه گل‌های شاخه بریده متحمل خسارت شدند و در برخی از موارد مجبور شدند، حجم زیادی از گل‌های شاخه بریده را به دلیل عدم فروش و بازار نامناسب امحا کنند.

به گفته وی کرونا نزدیک به یکصد میلیارد تومان به گلکاران استان خسارت وارد کرده است که در این راستا به آسیب دیدگان ناشی از کرونا که در سامانه مربوطه ثبت نام کردند، تاکنون تسهیلات کرونایی به مبلغ ۲.۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: سازمان جهاد کشاورزی سیاست‌هایی برای برون رفت از مشکلات کنونی به گلکاران در خصوص تغییر الگوی کشت ابلاغ کرده است.

اسدی اظهار کرد: تولیدات گلکاران استان از طریق استانداری به تمامی شهرداری‌ها و استانداری‌های کشور اعلام شده تا بازاری برای فروش این محصولات بوجود آید.

به گفته وی در حال حاضر برای گیاهان دارویی و گلخانه‌ها یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است، تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌شود و از ورود سرمایه گذاران در این حوزه حمایت خواهد شد.

کد خبر 5011066

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =