مورد فوتی ناشی از کرونا در زندان‌های البرز گزارش نشده است

کرج - رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: در زمان شیوع کرونا با توجه به اقدامات متعددی که صورت گرفت، حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در زندان‌های استان گزارش نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسین فاضلی هریکندی در مراسم تکریم و معارفه مدیران امور زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان البرز، ضمن بیان تعامل خوب و دوسویه‌ای که بین امور زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان البرز و دادگستری کل استان البرز وجود دارد، اظهار کرد: بین تمامی نهادهای مربوط به قوه قضائیه و دادگستری کل استان البرز این ارتباط وجود دارد ولی تعامل با امور زندان‌ها به این جهت که زندانیان با قرارهای تأمین و احکام محکومیت صادره از سوی قضات بازداشت و یا در حال تحمل محکومیت هستند خاص و ویژه است، چرا که از یک طرف مسئولیت نگهداری و زندانبانی به عهده اداره کل زندان هاست و از طرف دیگر امورات قضائی آنها به عهده قضات دادگستری استان است لذا اقتضا دارد که تعامل خوبی بین زندان و مجموعه قضائی وجود داشته باشد تا اهداف قانونگذار از مجازات زندان که باز اجتماعی کردن و اصلاح محکومین است، محقق شود.

وی افزود: در زمان شیوع کرونا با توجه به اقدامات متعددی که صورت گرفت، حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در زندان‌های استان گزارش نشده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: موفقیت در امور زندان‌ها فقط به ایام کرونا محدود نشده است که بهترین شاهد این ادعا نیز صدور بخشنامه‌های فراوان در این مورد است و ریاست قوه قضائیه نیز در این مورد تاکید زیادی داشته و دارند و با ابلاغ دستورالعمل‌های متعدد در حوزه اعطای مرخصی و استفاده حداکثری از نهادهای ارفاقی اقدامات خوبی انجام شد.

فاضلی هریکندی ضمن اشاره به طرح تحول قضائی استان که با الهام از طرح تحول قوه قضائیه تدوین شده است، گفت: در این طرح بالغ بر ۱۰۰ برنامه عملیاتی در قالب هشت محور تدوین و اجرای آن آغاز شده که برنامه‌های متعددی با حوزه زندان‌ها مرتبط است.

وی ضمن اشاره به طراحی سامانه‌ها که یکی از محورهای هشت‌گانه شورای تحول قوه قضائیه هست، گفت: در این زمینه سامانه‌های متعددی برای حوزه زندان‌ها طراحی شده که در هفته قوه قضائیه سه سامانه مختص زندان‌ها با همکاری شورای تحول قضائی و امور زندان‌های استان البرز راه‌اندازی شد.

رئیس شورای قضائی استان البرز به سامانه «سها» اشاره کرد و گفت: در این سامانه که مربوط به اجرای احکام کیفری است وقتی دستورالعمل عفو صادر می‌شود و یا جهت استفاده از نهادهای ارفاقی، قاضی اجرای احکام در هر زمانی می‌تواند به راحتی لیست کسانی که مشمول عفو و یا نهادهای ارفاقی شده‌اند را ملاحظه و تصمیم مقتضی اتخاذ کند.

فاضلی هریکندی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به بازدیدهای مکرر و سرزده از نهادهای مختلف قضائی از جمله زندان‌های استان البرز، گفت: معتقدیم همکاران قضائی وقتی از نزدیک و ملموس با وضعیت زندان و معضلات و مشکلاتی که در زندان‌ها است، آشنا شوند، در استفاده از مجازات حبس به موارد ضروری و لازم اکتفا خواهند کرد.

وی ضمن ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد موفقیت‌آمیز دادگستری کل استان البرز و امور زندان‌های استان، گفت: در خصوص نظارت و حضور قضات در زندان، دادگستری استان البرز از رتبه ۲۸ به رتبه سوم رسیده و در مورد انجام تحقیق از زندانیان از طریق ویدئو کنفرانس و نیز استفاده از پابند الکترونیک نیز رتبه اول کشور را کسب کردیم که همه این موارد ناشی از لطف خداوند متعال و تلاش‌ها و زحمات شبانه‌روزی همه مدیران و همکاران ما در دادگستری کل و زندان‌های استان است.

گفتنی است؛ در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات «سید عبدالله مرتضوی»، «اسماعیل جمیاری» به عنوان مدیر کل جدید زندان‌های استان البرز معرفی شد.

کد خبر 5014707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =