اسلام هراسی حاکی از برداشتهای استعماری در مورد اسلام است

استاد دانشگاههای اسکاتلند با اشاره به اقدام موهن مجله «شارلی ابدو» و جریحه دار کردن احساسات مسلمانان گفت: اسلام هراسی حاکی از برداشتهای استعماری در مورد اسلام است.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: دکتر «حاجی درامه» معتقد است که به هیچ‌وجه نمی‌توان اقدام مجله فرانسوی شارلی ابدو در انتشار مجدد تصاویر توهین‌آمیز را در چارچوب آزادی بیان توجیه کرد.

دکتر حاجی درامه، دانشیار مطالعات اسلامی کالج المکتوم در «داندی» اسکاتلند است. حوزه‌های پژوهشی وی شامل اندیشه اسلامی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. درامه همچنین در رسانه‌های مختلف انگلیسی برای تبیین مبارزه با افراط‌گرایی و ترویج اعتدال و گفتگو میان مسلمانان و غرب حضور یافته است. به منظور بررسی اقدام مجله فرانسوی شارلی ابدو در بازنشر تصاویر توهین‌آمیز از پیامبر گرامی اسلام (ص) با این استاد دانشگاه به گفتگو نشستیم. این در حالی است که رئیس‌جمهور فرانسه در سخنان خود با دفاع از این اقدام موهن، آن را در راستای «آزادی بیان» دانسته است. متن مصاحبه در ادامه می‌آید:

*مجله فرانسوی شارلی ابدو در اقدامی توهین‌آمیز برای بار دیگر تصاویر موهنی از پیامبر اسلام (ص) منتشر کرده است. نظر شما دراین‌باره چیست؟

این اقدام توهین‌آمیز احساسات و حساسیت‌هایی را که در میان مردم و به‌ویژه مسلمانان وجود دارد، نادیده می‌گیرد. باید این نکته را در نظر داشت که آزادی باید در چارچوب مسئولیت‌پذیری مورد استفاده قرار گیرد؛ بدون آنکه خشم افراد را شعله‌ور سازد.

*برخی عنوان می‌کنند که این اقدام در قالب آزادی بیان قابل توجیه است. آیا این ادعا پذیرفتنی است؟

خیر. به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان این اقدام را در چارچوب آزادی بیان توجیه کرد.

*معیارهای دوگانه غرب در برابر آزادی بیان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هر چند غرب اصطلاح مبهمی است و کشورهای مختلف، نگرش‌های مختلفی را دنبال می‌کنند اما در هر صورت فارغ از اینکه شما چه کسی هستید و از کجا آمده‌اید، آزادی باید در چارچوب مسئولیت تعریف شود و از آن‌سوء استفاده نشود. به عبارتی باید احترام متقابل و نیاز به ترویج صلح جهانی وجود داشته باشد.

*به عنوان یک استاد مسلمان در اسکاتلند، به نظرتان چرا اسلام هراسی در کشورهای غربی در حال افزایش است؟ چه رابطه ای میان اقداماتی نظیر این عمل توهین‌آمیز و اسلام هراسی وجود دارد؟

اگر بخواهم به‌طور خلاصه به سؤال شما پاسخ بدهم، افزایش اسلام هراسی در غرب از جهل و فقدان ارتباطات و گفتگو نشأت می‌گیرد. اسلام هراسی حاکی از برداشت‌های پیشا استعماری و استعماری در مورد اسلام و مسلمانان است. البته باید میان اسلام و اقدامات مسلمانان (مانند هر فرد دیگر) تمایز قائل شد.

*به نظر شما پاسخ مناسب برای این اقدام توهین‌آمیز چیست؟

به‌عنوان یک استاد دانشگاه، فکر می‌کنم آموزش، یک راه مهم برای تغییر در نگرش است. با آموزش است که می‌توان آگاهی را میان افراد و جوامع ایجاد کرد. از سوی دیگر کار مشترک دانشگاهی نیز می‌تواند به‌عنوان یک راه دیگری موردنظر قرار بگیرد.

کد خبر 5016894

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =