اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس راه‌اندازی می شود

بوشهر - معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با پیشنهاد امام جمعه بوشهر، اقدامات لازم برای راه‌اندازی اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال پیشنهاد آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر مبنی بر تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس با دبیرخانه دائمی در بوشهر، این پیشنهاد مورد استقبال و قبول رئیس دانشگاه آزاد قرار گرفت و در هیئت امنای دانشگاه آزاد نیز مصوب شد.

در پی این پیشنهاد، علاء الدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی برای اتخاذ تدابیر لازم، برنامه ریزی و اجرایی شدن این پیشنهاد به بوشهر سفر کرده و با هیئت همراه طی نشستی با امام جمعه بوشهر این امور مورد بررسی قرار گرفت.

علاء الدین بروجردی معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار با امام جمعه بوشهر اظهار داشت: طرح ایجاد اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس طرحی کامل و جامع است.

وی با بیان اینکه توانمندی‌های علمی بالفعل جمهوری اسلامی ایران عامل مهمی در برقراری ارتباطات با دیگر کشورها خواهد بود، بیان کرد: حلقه علمی، عاملی قابل اتکا در زنجیره ارتباطات و تعامل با کشورهای منطقه است.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اتحادیه زمانی شکل می‌گیرد که ارتباط متعددی با مراکز علمی برقرار شود و همکاری‌ها در حرکت علمی توافقی شکل جدیدی به خود می‌گیرند.

وی افزود: پیشنهاد ایجاد دبیرخانه اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج‌فارس بسیار حائز اهمیت است. باید با فعالیت‌های تأثیرگذار عملیاتی به کشورهای همسایه اطمینان داد که ایران خطر و تهدیدی چالش‌زا برای امنیت آنان نیست.

بروجردی تصریح کرد: با برگزاری دو اجلاس در گذشته درباره اتحادیه دانشگاه‌های خلیج‌فارس، کلیت این امر انجام شده و فقط باید این ارتباطات را تقویت کرد.

وی با ابراز خرسندی از حضور در سنگر مقدس علم و دانش این دانشگاه گفت: آمریکایی‌ها سالانه چند هزار جوان از کشورهایی مختلف را بورسیه و آنان را تبدیل به عناصر آمریکا دوست می‌کنند که اگر در این زمینه غفلت کنیم، قطعاً در آینده با عناصری در کشورهای همسایه روبه‌رو خواهیم شد که مقابل امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دغدغه مهم امروز کشور مسئله اقتصاد است، تصریح کرد: باید تحول مهمی در این زمینه انجام شود؛ چراکه رها کردن ظرفیت‌ها فرصت‌سوزی بزرگ محسوب می‌شود.

جهان اسلام نیازمند همکاری علمی

امام جمعه بوشهر در این جلسه درباره تاریخ پرشکوه استان بوشهر و ظرفیت‌های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و شاخص‌های سیاسی و مقاومتی و توانمندی و ظرفیت‌های توسعه و پیشرفت استان به ویژه عرصه‌های علم و فناوری توضیح داد.

آیت الله صفایی بوشهری افزود: استان بوشهر دارای ظرفیت بالای منابع انسانی، علمی و مراکز ارزشمند دانشگاهی است و یکی از توانمندی‌های استان بوشهر، استقرار دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه‌های حوزه خلیج فارس در بوشهر می‌باشد که قبلاً نیز جلساتی در این عرصه با حضور دانشگاه‌های بصره و مسقط برگزار شده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: اکنون جهان اسلام به ویژه حوزه خلیج فارس نیازمند همکاری‌های لازم فی ما بین عرصه‌های علمی و تبادل دانش، علم و فناوری و محصولات دانش بنیان است و این اتحادیه موجب نزدیکی هر چه بیشتر کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه نخبگان و زمینه بسیار مناسبی برای این امور است همان طوری که می‌توان در فضاهای دیگر مثل سازمان اکو نیز این کار صورت گیرد.

وی در رابطه با نقش دانشگاه‌ها در عرصه‌های علمی و اجرایی و حمایت از تولیدات محصولات مطابق با زیست بوم استان مثل عرصه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی هسته‌ای، تولید آب شیرین از دریا و سیستم‌های دیگر، کار علمی و پژوهشی و توسعه صنایع تبدیلی در عرصه‌های محصولات استان مثل خرما، آبزیان، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و دیگر محصولات استان توضیح داد و افزود: استان دارای ظرفیت فوق العاده ای است که می‌تواند نمونه عالی برای ایران اسلامی باشد.

کد خبر 5020160

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =