رتبه دوم ایران در تولید مقالات «معماری سازمانی»

مدیرفنی آزمایشگاه معماری سازمانی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است که با وجود رتبه دوم علمی ایران در بین کشورهای جهان از حیث معماری سازمانی، اما شاهد بهره برداری از ظرفیتهای موجود در کشور نیستیم.

امیر مهجوریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نتایج پژوهش جدیدی که توسط دو صاحبنظر معماری سازمانی (سینت‌لویی و لاپالمی) روی ۲۵۷ مقاله انگلیسی‌زبان ژورنال مرتبط با معماری سازمانی منتشر شده، بیانگر جایگاه ارزشمند کشور (رتبه دوم در دنیا) در تولیدات دانش بنیان معماری از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ است.

وی گفت: از طرف دیگر نتایج این بررسی نشان دهنده پتانسیل های بالایی در کشور است که اگر روی آن سرمایه گذاری مناسبی انجام شود، با اتکا به توانمندی صاحبنظران داخلی و ظرفیت سازی انجام شده طی دو دهه اخیر، می توان سهم ارزشمندی از بازار خدمات و محصولات معماری سازمانی در دنیا به دست آورد که این فرصت علاوه بر مزایای اقتصادی، از جنبه حضور جهانی در این صنعت راهبردی و چند رشته ای نیز حائز اهمیت است.

مهجوریان اضافه کرد: در این پژوهش بین المللی ۲۰ کشور اول دنیا در تولید مقالات ژورنال معماری سازمانی معرفی شده اند که سه کشور اول به ترتیب شامل آمریکا، ایران و استرالیا می شوند.

این کارشناس معماری سازمان و سیستم های اطلاعاتی با اشاره به ظرفیت های به بهره برداری نرسیده معماری سازمانی در کشور، با وجود رتبه دوم علمی در جهان گفت: با وجود اینکه همه شواهد نشان می دهد ظرفیت سازی ارزشمندی در زمینه دانش معماری سازمانی در دانشگاهها و صنایع انجام شده است اما همچنان پتانسیل نهفته این حوزه نیازمند اقدامات جدی برای حضور در بازارهای جهانی و کسب دستاوردهای صنعتی و تجاری است.

وی با بیان اینکه قدمت تجارب معماری سازمانی در کشور به بیش از دو دهه می رسد گفت: در این مدت علاوه بر دانشگاهها که پیشرو ظرفیت سازی علمی و تربیت نیروی انسانی بوده اند، در صنعت و دولت نیز کارهای متعددی به انجام رسیده است که از جمله آن می توان به تدوین چارچوب ملی معماری سازمانی ایران به همراه مدل های مرجع ملی، به عنوان مرجع فنی بالادستی و اجرای نزدیک به ۱۰۰ پروژه و طرح معماری سازمانی، در دستگاههای دولتی و شرکتهای خصوصی اشاره کرد.

مهجوریان گفت: همچنین تاسیس و تجهیز چندین آزمایشگاه معماری سازمانی در کشور با حمایت دولت و برگزاری همایش سالانه معماری سازمانی از جمله کارهای ارزشمند سالهای اخیر بوده است. البته در زمینه اثربخشی نتایج معماری در کشور و کسب دستاوردهای تجاری بین المللی، کمبودهایی وجود داشته که امید است با اتخاذ تمهیدات مناسب توسط ذینفعان موضوع، موانع برطرف شود.

مدیرفنی آزمایشگاه معماری سازمانی سرویس گرا دانشگاه شهید بهشتی درباره علت عدم کسب نتایج مطلوب در اغلب پروژه های ملی معماری سازمانی با وجود پتانسیل علمی غنی و سوابق اجرایی چندین ساله در کشور، اظهار داشت: یکی از پیش‌نیازهای بنیادین برای به‌کارگیری اثربخشی نظام معماری در کشور، لزوم تغییر پارادایم از تفکر غیرسیستمی و فردمحور به تفکر سیستم‌محور مبتنی بر چارچوب‌ها و به‌روش‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: به کارگیری موثر چارچوب ها، استانداردها و به‌روشها در هر حوزه متاثر از عواملی همچون بلوغ سازمانی، شرایط محیطی مساعد و نظام اقتصادی رقابتی و برنامه محور است و کشورهای صنعتی و اقتصادهای سرویس گرا و رقابتی، به مراتب زمینه مساعدتری برای پیاده سازی و استقرار به‌روش‌های معماری سازمانی یا سایر به‌روشهای مدیریتی فناوری دارند.

نویسنده کتاب «مقدمه ای بر پیکره دانش معماری سازمانی» درباره دلیل نگارش و انتشار این کتاب نیز گفت: اگرچه مفهوم و ضرورت نظام معماری سازمانی به نظر واضح می‌آید، اما گستره گفتمان و کاربرد آن دربردارنده مکاتب فکری متفاوت، سبک‌های متنوع، چارچوب‌های متعدد، تعاریف مختلف و تفاسیر پیچیده‌ای است که همین موضوع سبب عدم تدوین یک مرجع جامع و مورد اجماع به‌عنوان پیکره دانش این رشته شده است.

وی تاکید کرد: «پیکره دانش» به معنای مجموعه‌ کاملی از مفاهیم، اصطلاحات و تکنیک‌ها در یک حرفه یا حوزه موضوعی است که دانستن آن برای متخصصان مربوطه ضروری قلمداد می‌شود. در این کتاب با بررسی مجموعه منابع مهم معماری سازمانی اعم از مقالات، کتب، گزارش‌ها، استانداردها، چارچوب‌ها و سایر مراجع سودمند از اواسط دهه ۱۹۸۰ تا ابتدای سال ۲۰۲۰، سعی در سازمان‌دهی مجموعه مفاهیم، تکنیک‌ها و روش‌های این حوزه در قالب پیش‌نویس پیکره دانش معماری سازمانی شده است.

مهجوریان با بیان اینکه این کتاب علاوه بر کاربردهای دانشگاهی و پژوهشی، زمینه صنعتی سازی دانش و تجارب داخلی معماری سازمانی در مقیاس جهانی یا منطقه ای را مدنظر داشته است، افزود: نتایج پژوهش بین المللی مذکور نیز در فصل هفتم این کتاب آورده شده است.

کد خبر 5022989

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =