آیین‌نامه جدید انجمن‌های علمی دانشجویان علوم پزشکی تدوین می شود

مدیرکل فرهنگی وزیر بهداشت از تدوین پیش نویس جدید آیین‌نامه انجمن‌های علمی و راه‌اندازی و استقرار سامانه مستندسازی و نشر تجربیات نهادهای دانشجویی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری لطف در جمع دبیران کشوری انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: اداره انجمن‌های علمی در سال ۹۴ با هدف توسعه حوزه‌های فعالیت دانشجویی ایجاد شد و آیین‌نامه و دستورالعمل اجرایی تشکیل انجمن‌های علمی‌دانشجویی تدوین و ابلاغ شد و در حال حاضر ۷۳۸ انجمن علمی‌دانشجویی فعال در سطح دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی فعالیت می‌کنند.

زائری لطف گفت: از سال ۹۷ با توجه به لزوم تشکیل ساختار بالادستی انجمن‌های علمی دانشجویی و تسهیل ارتباط انجمن‌ها با سطوح بالاتر، انجمن‌های علمی دانشجویی کشوری برای ۱۲ رشته تحصیلی تخصصی ( پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، رادیولوژی، اتاق عمل، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، بهداشت عمومی، فناوری اطلاعات سلامت، هوشبری و علوم آزمایشگاهی) ایجاد شد و در حال حاضر دو انجمن کشوری پزشکی و داروسازی، همکاری و تعامل خوبی با اداره کل روابط بین‌الملل و سازمان بهداشت جهانی دارند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: تدوین پیش نویس جدید آیین‌نامه انجمن‌های علمی، طراحی سامانه جامع اطلاعات و انتخابات انجمن‌های علمی، تدوین دستورالعمل اجرایی انجمن علمی، تدوین و تصویب آیین‌نامه اتحادیه‌های انجمن‌های علمی دانشجویی، راه‌اندازی اتحادیه انجمن‌های علمی کشوری و راه‌اندازی و استقرار سامانه مستندسازی و نشر تجربیات نهادهای دانشجویی و نیز برگزاری آموزشی مجازی از جمله اهم برنامه‌های و فعالیت‌های آینده و پیش روی انجمن‌های علمی است.

زائری لطف، تهیه و تدوین راهنماهای فعالیت در انجمن‌های علمی، تهیه و تدوین شیوه‌نامه رتبه بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حمایت از انجمن‌های علمی، به روزرسانی شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها، توسعه و حمایت از برنامه‌های نوآورانه و خلاق انجمن‌های علمی، برگزاری جشنواره و مسابقات کشوری، برگزاری دوره‌های آموزش مجازی و حضوری جهت توانمندی دانشجویان و کارشناسان و نیز عقد تفاهم‌نامه با سازمان و نهادهای علمی جهت حمایت از فعالیت‌های انجمن‌های علمی‌دانشجویی را نیز از دیگر فعالیت‌های آینده و پیش روی انجمن‌های علمی دانست.

وی بر لزوم استمرار و تداوم برگزاری این نشست‌ها و تقویت تعامل و هم‌اندیشی اعضای انجمن‌های علمی تاکید کرد و گفت: امیدواریم با کمک خداوند و با همت شما دوستان، بتوانیم در مسیر اهداف فعالیت‌های انجمن‌های علمی در سطح وزارت و ستاد، گام‌های مضاعفی برداریم.

زائری‌لطف با اشاره به اینکه برخی چالش‌ها و مشکلات عمده در حوزه انجمن‌های علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد، خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی در سطح وزارت علوم تقریبا از خیلی از سال‌های گذشته راه‌اندازی شده است اما در وزارت بهداشت، فعالیت انجمن‌های علمی تقریبا نوپا است و باید تلاش کنیم در راستای حل مشکلات و نیازها دراین حوزه، قدم‌های استواری برداریم.

وی گفت: خوشبختانه در سطح وزارت بهداشت ، در مسیر تقویت انجمن‌های علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، جلسات خوبی با مسئولان در معاونت آموزشی، تحقیقات و فناوری برگزار کرده‌ایم و تا حدودی توانسته‌ایم کمبودها و خلاء ها را در زمینه فعالیت‌های انجمن‌های علمی اصلاح کنیم و انشاءالله در آینده نزدیک،امیدواریم بتوانیم با عقد تفاهمنامه‌ای با معاونت آموزشی و نیز معاونت تحقیقات و فناوری، در رسیدن به تحقق اهداف‌مان، کوشش کنیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت بر لزوم تقویت فضاهای فیزیکی و تامین امکانات برای فعالیت‌های نهادهای دانشجویی از جمله انجمن‌های علمی‌دانشجویی تاکید کرد و گفت: تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد که در تامین امکانات و تجهیزات برای فعالیت‌های نهادهای دانشجویی از جمله انجمن‌های علمی، گام‌های مؤثری برداریم.

وی گفت: تجهیز فضاهای فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی یکی از اهداف و برنامه‌های مهم ما به شمار می‌رود. ما تقریبا سه هفته گذشته سه میلیاردتومان اعتبار بابت تجهیز فضاهای فرهنگی به دانشگاه‌های علوم پزشکی، تزریق کردیم و هفته گذشته نیز مبالغی در حوزه فرهنگی و دانشجویی، به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ترزیق شد و امیدوارم اقدامات لازمی صورت گیرد تا دانشجویان و فعالان نهادهای دانشجویی مشکل تجهیزات وامکانات برای فعالیت‌هایشان نداشته باشند. 

زائری لطف گفت: ما باید در مسیر تقویت انجمن‌های علمی‌دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها، از تمام ظرفیت‌مان استفاده کنیم و با یک برنامه و پلان بلندمدت، از این ظرفیت‌ها در مسیر رشد انجمن‌های علمی، بهره‌مند شویم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به لزوم حمایت از انجمن‌های علمی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: امیدوارم انجمن‌های علمی به سمتی حرکت کنند که ما بتوانیم موضوعات مباحثه‌ای را در انجمن‌های علمی جا بیندازیم. این خیلی برای ما مهم است که دانشجویان در قالب نشست‌های انجمن‌های علمی، با یکدیگر تعامل و بارش افکار داشته باشند و گپ و گفت‌های علمی با یکدیگر داشته باشند.

وی خطاب به فعالان انجمن‌های علمی دانشجویی گفت: اگر فکر می‌کنید جشنواره‌ای درحوزه فعالیت انجمن‌های علمی نیاز است که برگزار شود و واقعا جای آن در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، خالی است، به ما اطلاع دهید و ما حتما از این موضوع حمایت و استقبال می‌کنیم. از بدو شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۵ جشنوراه کشوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شده است و ما معتقدیم که صفر تا صد برگزاری این جشنواره‌ها را باید خود دانشگاه‌ها انجام دهند و ما در ستاد به لحاظ مادی و معنوی از برگزاری این جشنواره‌ها، حمایت‌خواهیم کرد.

کد خبر 5025543

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =